U PRIMOŠTENU

Milanović: Žao mi je što niste uzeli europski novac. Ti euri su zasluženi. Hrvatska je platila cijenu

05.05.2025 u 13:35

Bionic
Reading

Kazavši da je respektabilna činjenica da je Općina Primošten financirala izgradnju i opremanje Doma za stare i nemoćne osobe iz vlastitih sredstava, predsjednik Milanović dodao je da mu je žao što nisu koristili i novac iz fondova EU-a

'Većina stanovništva uskoro će biti starija, to je činjenica, a onaj tko gleda u budućnost taj poduzima i radi ovakve stvari. Otvaranje Doma za starije i nemoćne osobe zove se poduzimanje', poručio je danas predsjednik Zoran Milanović u Primoštenu prilikom otvaranja novog Doma za starije i nemoćne osobe u Bratskom Docu.

Budući da je on smješten u zgradi bivše osnovne škole u Bratskom Docu, koja se već dugo nije koristila za školske potrebe, predsjednik Milanović upozorio je da su mnoge škole u Hrvatskoj prazne već godinama i većina ih propada, navodi se u priopćenju iz Ureda predsjednika.

'Vi to niste dopustili i namijenili ste je za ono što je danas ispravno, dobro i plemenito. Možemo očajavati koliko god hoćemo i stalno se podsjećati da nema više toliko djece kao što ih je nekada bilo. Nema ih i neće ih preko noći biti - moramo se pomiriti s tim i ne kukati, nego nešto poduzeti', rekao je.

Kazavši kako je respektabilna činjenica da je izgradnju i opremanje Doma za stare i nemoćne osobe ta općina financirala iz vlastitih sredstava, predsjednik Milanović dodao je da mu je žao što nisu koristili i novac iz fondova EU-a.

'Žao mi je što niste uzeli europski novac dok ga ima jer euri upravo služe tome. Ti euri su zasluženi bez obzira što dolaze iz najbogatijih država Europske unije. Mi nismo u tu pogodbu ušli bez ičega, pristali smo na mnoge pogodnosti koje dajemo njima: otvaranje države, slobodno tržište, udar na hrvatsku industriju koja vrlo često nije mogla izdržati kompetitivni pritisak zapadne robe. Sve je to cijena koju je Hrvatska platila. Zato ne treba biti posebno zahvalan na europskim sredstvima, treba ih uzeti', poručio je predsjednik Milanović.

Nakon svečanosti otvorenja predsjednik Milanović je u pratnji domaćina, načelnika Općine Primošten Stipe Petrine i ravnateljice Doma za stare i nemoćne osobe Nikoline Mimica, obišao prostorije tog doma s kapacitetom za smještaj 51 korisnika. Prilikom obilaska rečeno je da se zgrada u kojoj je smješten sastoji od rekonstruiranog prizemlja i prvog kata te dograđenog drugog kata, a da ukupni troškovi izgradnje i opremanja iznose 2,7 milijuna eura.

Osim smještaja visoke kvalitete, korisnicima će na raspolaganju biti medicinska skrb i zdravstvena njega, društvene aktivnosti i stručna podrška. Dom je opremljen velikom suvremenom kuhinjom u kojoj će se pripremati obroci i za druge starije građane koji neće biti njegovi korisnici, ali će moći doći na topli obrok u zajedničke prostorije, dok će se nemoćnim osobama obroci dostavljati u njihove domove. Uz predsjednika Milanovića u obilasku je bila njegova savjetnica za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić.