proglašena neovisnost

Kako će Madrid suzbiti odcjepljenje Katalonije? EU odbija posredovati, SAD protiv sakaćenja

27.10.2017 u 18:10

Bionic
Reading

Politička kriza u Španjolskoj kulminirala je u petak nakon što je katalonski parlament izglasao nezavisnost a španjolski parlament zatim ovlastio vladu u Madridu da poduzme potrebne korake kako bi suzbila odcjepljenje. Iako tenzije traju 27 dana, od referenduma suprotnom španjolskom ustavu, prava neizvjesnost počet će u petak navečer nakon što španjolski ministri na svom sastanku predviđenom za 18 sati pokrenu mjere

'Španjolska je ozbiljna država, velika nacija te nismo spremni da neke osobe pogaze naš ustav', rekao je španjolski premijer Mariano Rajoy novinarima nakon izlaska iz parlamenta u Madridu gdje je 214 zastupnika podržalo a 47 odbilo mjere koje je najavio prije tjedan dana. 

'Današnji događaji u katalonskom parlamentu nesumnjivo su dokaz da je bilo potrebno ono što smo izglasali. Neka Katalonci i svi ostali Španjolci budu mirni, napravit ćemo ono što je potrebno', dodao je Rajoy.

Članak 155. španjolskog ustava nikada nije bio aktivaran od kada je prije 39 godina uvedena demokacija a na snagu stupio aktualni ustav. Njime je Katalonija dobila status autonomne pokrajine s vlastitom vladom, školama, policijom i medijima no u petak je katalonski parlament preskočio to ograničenje izglasavši potpunu nezavisnost.

'U čitavom svijetu razumjet će ono što smo napravili. To su univerzalne vrijednosti', rekao je potpredsjednik katalonske vlade Oriol Junqueras, ujedno vođa stranke Katalonska republikanska ljevica (ERC).

U katalonskom parlamentu je 70 od 135 zastupnika glasovalo za pokretanje proglašenja samostalne republike Katalonije. Katalonski predsjednik vlade Carles Puigdemont rekao je kako je to bilo očekivano nakon referenduma 1. listopada.

  • +25
Slavlje u Kataloniji Izvor: Reuters / Autor: JUAN MEDINA

'Danas je parlament naše zemlje, legitimno tijelo čiji su zastupnici izabrani na izborima 2015., učinio očekivan i borben iskorak. Mi smo društvo koje je uvijek odgovaralo mirnim putem', izjavio je Puigdemont dok su tisuće ljudi s katalonskim zastava vikale 'Sloboda' ispred katalonskog parlamenta u Barceloni.

'Puigdemont i Junqueras su odgovorni za razbijanje katalonskog društva', istaknuo je Pedro Sanchez, vođa Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE), najveće oporbene stranke u Španjolskoj.

'Ideja odvojene Španjolske od Katalonije pokušaj je sakaćenja i jedne i druge', istaknuo je Sanchez.

Ta stranka lijevog centra i vladajuća Narodna stranka desnog centra izmjenjuju se na vlasti u Španjolskoj tijekom posljednja četiri desetljeća.

Donesene mjere obuhvaćaju raspuštanje sadašnje katalonske vlade te raspisivanje parlamentarnih izbora u Kataloniji u roku od šest mjeseci.

  • +25
Politička kriza u Španjolskoj zbog želje Katalonije za nezavisnošću Izvor: Reuters / Autor: JUAN MEDINA

U međuvremenu bi španjolska ministarstva upravljala katalonskom policijom, financijama, javnim medijima, telekomunijacijama i informatičkim službama. Zasad je nepoznato što će se događati na terenu kada krene primjena ovih mjera.

Europska unija poručila je u petak da neće preuzeti ulogu posrednika.

'Za EU se ništa ne mijenja. Španjolska ostaje jedini naš sugovornik. Nadam se da će španjolska vlada preferirati snagu argumenta a ne sile', napisao je Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća na Twitteru.

Katalonci o neovisnosti Autor: youtube

Njemačka, Francuska i Velika Britanija ne priznaju neovinost Katalonije i podržavaju napore Madrida da u zemlji obnovi ustavni poredak, objavile su u petak vlade tih zemalja.

Glasnogovornik njemačke vlade rekao je da Berlin u sporu s katalonskim separatistima podržava premijera Rajoya i da Njemačka neće priznati neovisnost najbogatije španjolske pokrajine. Jednostranim proglašenjem neovisnosti prekršena su načela suvereniteta i teritorijalnog integriteta Španjolske, istaknuo je Steffen Seibert.

'Njemačka vlada ne priznaje takvo proglašenje neovisnosti', dodao je ističući da Berlin podupire 'čistu poziciju' Rajoya da uvede zakon i red. 'Nadamo se da će sve strane iskoristiti preostale mogućnosti za dijalog i smirivanje stanja', rekao je Seibert.

Velika Britanija također je objavila da neće priznati neovisnost Katalonije. 'Ona se temelji na referendumu koje su španjolski sudovi proglasili nezakonitim. Želimo da se očuva pravna država, poštuje španjolski ustav i očiva jedinstvo zemlje', priopćio je Downing Street.

Rajoya podupire i francuski predsjednik Emmanuel Macron nazvavši ga svojim 'jedinim sugovornikom u Španjolskoj'. 'U Španjolskoj je na snazi vladavina prava, uključujući ustavna pravila. Mariano Rajoy želi da se ta pravila poštuju i u tome ima moju punu potporu', istaknuo je Macron.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker smatra da je važno izbjeći 'raskole' i 'pukotine' u EU-u. 'Ne želim situaciju u kojoj bi EU sutra bila sastavljena od 95 različitih država. Moramo izbjeći raskole i pukotine, jer ih već imamo dovoljno i ne treba nam više', naglasio je Juncker.

SAD izražava potporu ujedinjenoj Španjolskoj

SAD je rekao da podržava ujedinjenu Španjolsku nakon što je katalonski parlament izglasao neovisnost, prenose mediji.

'Katalonija je integralni dio Španjolske i SAD podržava  vladine ustavne mjere da očuva jaku i ujedinjenu Španjolsku', rekla je glasnogovornica State Departmenta Heather Nauert.

Ona je naglasila 'veliko prijateljstvo i trajno partnerstvo s našom NATO saveznicom Španjolskom' i čvrstu sigurnosnu i gospodarsku suradnju između dviju zemalja. 

NATO je priopćio da Španjolska ostaje važan saveznik i da je Katalonija unutarnje pitanje koje treba riješiti u okviru španjolskog ustava. 'Španjolska je predani saveznik koji značajno pridonosi našoj zajedničkoj sigurnosti. Katalonija je unutarnje pitanje koje se treba riješiti u okvirima ustavnog poretka', rekao je neimenovani dužnosnik NATO-a.