Apple ulaže 500 milijuna dolara u partnerstvo s američkom tvrtkom MP Materials, specijaliziranom za rijetke zemne metale, dok se suočava s pritiskom predsjednika Donalda Trumpa da popularne uređaje iPhone počne proizvoditi u SAD-u
U sklopu dogovora Apple će izravno kupovati magnetske komponente od rijetkih metala od MP Materialsa kako bi ojačao svoj lanac opskrbe u SAD-u. Tvrtke će surađivati i na razvoju nove linije za recikliranje u Kaliforniji, a ona će omogućiti ponovnu upotrebu određenih materijala u Appleovim proizvodima.
Taj potez dio je ranije najavljene investicije od 500 milijardi dolara za proširenje američkih operacija u trenutku u kojem Trumpova administracija snažno potiče tehnološke divove da vrate proizvodnju na američko tlo i smanje ovisnost o Kini.
'Američka inovacija pokreće sve što radimo u Appleu i ponosni smo što produbljujemo ulaganja u američko gospodarstvo', izjavio je izvršni direktor Applea Tim Cook. 'Rijetki metali ključni su za proizvodnju napredne tehnologije, a ovo partnerstvo pomoći će u jačanju opskrbe tim vitalnim materijalima u SAD-u.'
Pogon MP Materialsa u Fort Worthu, u Teksasu, razvit će nove proizvodne linije magneta posebno za Appleove proizvode. Očekuje se da će isporuke započeti 2027., a materijali će se koristiti u 'stotinama milijuna Appleovih uređaja', navodi MP Materials.
Apple tvrdi da će ovo proširenje stvoriti desetke novih radnih mjesta te će obje tvrtke ponuditi i obuku da bi razvile domaću radnu snagu za proizvodnju magneta, piše CNN.
Kina dominira tržištem rijetkih metala
Rijetki metali ključni su za izradu pametnih telefona, televizora, vojnih zrakoplova i električnih vozila. Iako nisu toliko rijetki u Zemljinoj kori, njihova ekstrakcija i prerada složeni su i skupi procesi. Kina trenutačno kontrolira 92 posto globalne prerade tih materijala, što joj daje značajnu prednost u geopolitičkim pregovorima.
Iako bi ovaj dogovor Appleu mogao pomoći da se približi Trumpu i izbjegne carine, on je u skladu s nastojanjima kompanije da u svoje proizvode ugradi više recikliranih materijala, što je plan koji postoji već dulje vrijeme. Najnoviji iPhone 16e i sada sadrži 30 posto recikliranog materijala, uključujući rijetke metale u magnetima za iPhone, iPad, Apple Watch i Mac.
Trumpov pritisak i izazov za Apple
Trumpova administracija nastoji tehnološke divove, uključujući Apple, uvjeriti da proizvodnju presele iz Kine, Indije i Vijetnama u SAD. U svibnju je predsjednik poručio na Truth Socialu: 'Davno sam obavijestio Tima Cooka da očekujem kako će iPhonei prodavani u SAD-u biti i proizvedeni u SAD-u, a ne u Indiji ili bilo gdje drugdje. Ako to ne bude slučaj, Apple će morati platiti carinu od najmanje 25 posto.'
No premještanje proizvodnje iPhonea u SAD čini se malo vjerojatnim. Stručnjaci ističu da bi to zahtijevalo izgradnju specijalizirane radne snage i infrastrukture, što je proces koji traje godinama.
Apple je samo jedna od velikih tehnoloških tvrtki koje posljednjih mjeseci šire američku proizvodnju. Texas Instruments je u lipnju najavio ulaganje od 60 milijardi dolara u proizvodnju poluvodiča u SAD-u, TSMC je u ožujku uložio 100 milijardi dolara, a proizvođač AI čipova Nvidia planira graditi superračunala u SAD-u.