Tvrtka Billyja Evansa zove se Haemanthus - cvijet poznat i kao krvavi ljiljan - i predstavlja se kao 'budućnost dijagnostike' s 'radikalno novim pristupom testiranju zdravlja'
Osnivačica Theranosa Elizabeth Holmes trenutno služi 11 godina zatvora zbog prijevare investitora, koju je izvela putem svog startupa za testiranje krvi. Njezin partner, s kojim ima dvoje djece, trenutno pokušava prikupiti 50 milijuna amerčkih dolara za startup za ni manje ni više nego - testiranje krvi.
Tvrtka Billyja Evansa zove se Haemanthus - cvijet poznat i kao krvavi ljiljan - i predstavlja se kao 'budućnost dijagnostike' s 'radikalno novim pristupom testiranju zdravlja'.
Zašto Evans, nasljednik obitelji koja se obogatila u hotelijerstvu, od svih mogućih poslova želi ući u baš testiranje krvi? Zasad nije poznato, ali pojavile su se vijesti kako je dosad prikupio milijune, uglavnom među prijateljima, obitelji i drugim podupirateljima.
Tvrtka navodno planira početi testirati kućne ljubimce na bolesti prije nego što prijeđe na ljude, piše Mashable.
Holmes i Theranos
Podsjetimo, pretprošle godine, osam godina nakon što je američki startup za testiranje krvi Theranos počeo propadati, njegova osnivačica i posrnula zvijezda Silicijske doline Elizabeth Holmes završila je u ženskom zavoru minimalne sigurnosti u Bryanu u Teksasu, u kojem je 2023. počela služiti kaznu od 11 godina i tri mjeseca.
Osuđena je po četiri od 11 točaka optužnice za prijevaru investitora i urotu nakon što se ispostavilo da je Theranos dalekog od onog što je Holmes tvrdila.
Startup Theranos, čija se vrijednost u jednom trenutku procjenjivala na vrtoglavih devet milijardi dolara, Holmes je osnovala prije 22 godine, 2003., kad je s 19 godina napustila Sveučilište Stanford kako bi jurila za svojim snom, pretvarajući se da je izumila revolucionarnu tehnologiju.
Tvrdila je tada da Theranosov stroj pomoću samo jedne kapi krvi iz prsta može pokrenuti niz medicinskih testova. Kao dijete se bojala igle i vađenja krvi, zbog čega je, objašnjavala je ranije, i došla na tu ideju. Ubrzo je postala miljenicom Silicijske doline, uspoređivali su je sa Steveom Jobsom, a Forbes ju je 2014. godine proglasio najmlađom milijarderkom na svijetu koja je sama stekla bogatstvo s neto vrijednošću od 4,5 milijardi dolara.
Theranos Inc. obećavao je revoluciju u načinu na koji pacijenti primaju dijagnoze zamjenom tradicionalnih laboratorija malim strojevima predviđenim za korištenje u domovima, ljekarnama, pa čak i na bojnom polju. Ispostavilo se da taj stroj nikad nije funkcionirao, a Holmes je na raznim konferencijama držala inspirativne govore o njegovom uspjehu.
Brzo je privukla ulagače visokog profila i članove uprave, uključujući bivše američke senatore, članove predsjedničkog kabineta i milijardere te izvršne direktore. Iako je Theranos hvaljen zbog potencijala, nikada nije ispunio svoja obećanja.
Da njezina priča 'ne pdrži vodu', federalni regulatori shvatili su 2015. godine, kad su počeli istraživati Theranos, a sumnje u istinitost njezina poslovanja potaknulo je razotkrivanje The Wall Street Journala. Ključ u bravu Theranos je stavio 2018. godine, a ministarstvo pravosuđa izvijestilo je tada da su za prijevaru i urotu optuženi Holmes i njezin bivši dečko te bivši operativni direktor tvrtke Ramesh Sunny Balwani.
Holmes je prevarila investitore i pacijente preuveličavanjem Theranosovih financijskih podataka i lažnim tvrdnjama. Njezina je obrana govorila da nije bila upoznata s financijskim i tehnološkim problemima tvrtke, a ona je pak tvrdila da ju je Balwani zlostavljao i kontrolirao dok je bila izvršna direktorica, što su njegovi odvjetnici zanijekali.
Osim zatvorskih kazni, Holmes i Balwani morali su platiti 452 milijuna dolara odštete žrtvama prijevare, investitorima poput medijskog mogula Ruperta Murdocha te tvrtki Walgreens i Safeway, koje su surađivale s Theranosom.