EKOLOGIJA

Odbačeni gadgeti u Aziji postaju veliki ekološki problem

19.01.2017 u 06:41

Bionic
Reading

Ako ste mislili da naša kultura bacanja nepoželjnih gadgeta i drugih električnih uređaha ima loš utjecaj na okoliš, vrijeme je da se zabrinete

Studija na sveučilištu Ujedinjenih nacija tvrdi da se volumen e-otpada u istočnoj i jugoistočnoj Aziji između 2010. i 2015. podigao za 63 posto, dosegnuvši vrtoglavih 12.3 milijuna tona. Hong Kong, Singapur, Tajvan i kontinentalna Kina su, očekivano, najveći lokalni generatori e-otpada. Pitanje je, doduše, zbog čega je došlo do naglog porasta?

Izvješće tvrdi da su glavni krivci nagli tehnološki i društveni napredak. Neke države u Aziji (poput Kine) doživjele su nagli porast srednje klase. Iako to donosi veliko poboljšanje u kvaliteti življenja, ono uzrokuje i povećanje broja kupljenih uređaja koji neminovno završavaju na smetlištu. Nadalje, porast broja novih tehnologija poput nosivih gadgeta nimalo ne pomaže situaciji. Tijekom ere u kojoj je lako uvoziti proizvode a opet ih u drugu ruku teško zadržati na dugo vrijeme nije čudno da se količina smeća povećala.

UN-ova analiza također sugerira da utjecaj na povećanje količine otpada imaju manjak informiranosti i motivacije. Mnogi ljudi ne shvaćaju da uređaje ne bi trebali bacati u smeće, a oni koji su toga svijesni nemaju preveliku motivaciju zašto bi se starih uređaja riješili na pravilan način. Zašto nositi telefon na reciklažu ako je najbliže reciklažno dvorište udaljeno desetak kilometara? Ili još bolje, zašto reciklirati ako će vas sve to koštati truda i vremena? Da bude još gore, vlade ponekad ili nemaju adekvatne zakone o e-otpadu ili ih ne mogu sprovoditi.

Na sreću, nije sve tako crno. Japan, Južna Koreja i Tajvan vrše relativno dobru saniaciju e-otpada, dok države poput Kine, Malezije, Filipina i Vijetnama također imaju zakone o e-otpadu. Situacija bi se trebala poboljšati nakon što pravni sustavi i javno osviještavanje dobiju na brzini. Na žalost svih nas, situacija će se vjerojatnije pogoršati prije no što se poboljša.

engadget