Tlo na Mjesecu možda bi moglo postati ključ za održavanje života u svemiru, sugerira novo istraživanje. Znanstvenici s Kineskog sveučilišta u Hong Kongu razvili su tehnologiju kojom je moguće izvući vodu iz Mjesečeva tla i iskoristiti je za pretvaranje ugljikova dioksida u kisik i kemijsko gorivo. Tehnologija koristi Sunčevu svjetlost za stvaranje topline potrebne za taj proces
Studija, objavljena u časopisu Joule izdavača Cell Press, ističe da bi ovo otkriće moglo 'otvoriti nova vrata budućim misijama dubokog svemira', jer bi smanjilo ogromne troškove slanja osnovnih resursa poput vode na Mjesec, prenosi Euronews.
Za ilustraciju, jedan galon vode (3,78 litara) trenutno košta oko 83.000 dolara (71.230 eura) za transport raketom, a prosječan astronaut dnevno popije oko četiri galona (15 litara). 'Nikada nismo u potpunosti zamišljali ‘magične’ sposobnosti koje lunarna prašina posjeduje', izjavio je voditelj istraživanja Lu Wang.
Iako postoje strategije za ekstrakciju vode s površine Mjeseca, one uključuju više energetski intenzivnih koraka i ne uzimaju u obzir koliko ugljikova dioksida se koristi za proizvodnju goriva.
Ekstremni uvjeti na Mjesecu i dalje će predstavljati izazov za prikupljanje većih količina kisika i vode. Znanstvenici upozoravaju na 'velike temperaturne fluktuacije', radijaciju i nisku gravitaciju, koje će otežavati održavanje proizvodnje. Također, CO2 koji astronauti izdahnu neće biti dovoljan da se zadovolje sve potrebe za vodom, kisikom i gorivom za cijelu posadu, stoji u studiji.