ASTROLIGHT

Litvanci razvijaju 'svemirski internet', potencijal prepoznao i NATO. Evo kako funkcionira

10.07.2025 u 08:12

Bionic
Reading

Litvanski svemirsko-tehnološki startup Astrolight prikupio je 2,8 milijuna eura kako bi razvio brzi laserski komunikacijski sustav koji bi mogao transformirati način povezivanja satelita i Zemlje

Tehnologija, koju tvrtka opisuje kao 'optičku podatkovnu autocestu', funkcionira poput nevidljivih internetskih kabela dizajniranih za uspostavljanje veza između satelita i zemaljskih stanica. S obzirom na to da se u sljedećih pet godina očekuje lansiranje oko 70.000 satelita, tržište je u snažnom uzletu, piše BBC.

Astrolight nastoji pridonijeti prijelazu s tradicionalne komunikacije temeljene na radiofrekvencijama na bržu, sigurniju i propusniju lasersku tehnologiju. Osim civilne primjene, laserski sustavi mogli bi imati ključnu ulogu u obrambenom sektoru, osobito u kontekstu sve izraženijih sigurnosnih prijetnji u istočnoj Europi.

Tvrtka je već uključena u NATO-ov DIANA program (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), inkubator pokrenut 2023. godine s ciljem primjene civilnih inovacija na obrambene izazove. NATO u Astrolightovoj tehnologiji vidi potencijal za brze i gotovo neprobojne komunikacije u vojnim operacijama, a litvanska ratna mornarica već je koristi za održavanje veze između brodova tijekom razdoblja 'tišine u eteru'.

'Znamo kako to napraviti za svemir i shvatili smo da možemo razviti i rješenja za Zemaljske primjene', kaže suosnivač i izvršni direktor Astrolighta Laurynas Maciulis. Njihovi laserski sustavi teško su uočljivi, a još teže ih je omesti. 'Ako uključite radio-odašiljač, lako postajete meta jer je signal moguće pratiti. No s našom tehnologijom, informacije putuju uskim laserskim snopom koji je gotovo nemoguće detektirati', objašnjava Maciulis.

Litva ulaže u svemirske tehnologije

Litva, čiji obrambeni proračun iznosi oko 2,93 milijuna eura, možda se čini malom u usporedbi s velikim igračima poput Ujedinjenog Kraljevstva, ali po udjelu BDP-a izdvaja značajnija sredstva. Oko tri posto BDP-a već sada odlazi na obranu, a planira se povećanje na 5,5 posto.

Poznata po inovacijama u nišnim tehnologijama, poput Astrolightovih lasera, Litva je za 30 posto svojih svemirskih projekata osigurala EU financiranje, što je daleko iznad prosjeka EU-a od 17 posto. 'Svemirske tehnologije sve više postaju integrirani dio litvanske strategije obrane i otpornosti', ističe Šarūnas Genys iz agencije Invest Lithuania.

Litvanski sektor svemirskih tehnologija donosi rješenja za civilne i vojne potrebe. Tvrtka Delta Biosciences priprema misiju na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) radi testiranja medicinskih spojeva otpornih na zračenje. Takve inovacije mogu biti korisne i za specijalne postrojbe koje djeluju u uvjetima visokog zračenja.

Vilniusu je sjedište i tvrtke Kongsberg NanoAvionics, koja je osigurala veliki ugovor za proizvodnju stotina satelita s potencijalom za podršku enkriptiranoj komunikaciji i prikupljanju obavještajnih podataka na istočnom krilu NATO-a.

Autonomni sateliti i poziv na veća ulaganja

Još jedan litvanski startup, Blackswan Space, razvija autonomni navigacijski sustav za satelite koji omogućuje programiranje i pozicioniranje bez stalne intervencije zemaljskih kontrolnih centara. Takva tehnologija mogla bi se koristiti i u vojnim operacijama za daljinsko onesposobljavanje neprijateljskih satelita ili simulacije borbi.

Ipak, plasiranje ove tehnologije litvanskoj vojsci nije bilo jednostavno, priznaje Tomas Malinauskas, komercijalni direktor Blackswan Spacea. Upozorava da državna ulaganja ne prate tempo inovacija u sektoru. 'Umjesto da potroši 300 milijuna dolara na američki dron, vlada bi mogla investirati u mrežu malih satelita koja bi osigurala komunikaciju i prikupljanje obavještajnih podataka', smatra Malinauskas.

Eglė Elena Šataitė, voditeljica vladine agencije Space Hub LT, ističe da Litva svjesno razvija poveznice između inovacija i obrambenih tehnologija. 'Naša vlada svjesna je geopolitičke stvarnosti i zna da mora ulagati u sigurnost i obranu, a svemirske tehnologije upravo to omogućuju', kaže Šataitė.

Litvanski ministar gospodarstva i inovacija Lukas Savickas dodaje: 'Svemirske tehnologije imaju jednu od najvećih dodanih vrijednosti jer se preklapaju s biotehnologijom, umjetnom inteligencijom, novim materijalima i drugim inovativnim sektorima.'

Bez obzira na razinu budućeg državnog financiranja, litvanska svemirska zajednica odlučna je ostati u vrhu inovacija. 'Uvijek moramo dokazivati da pripadamo na globalnu pozornicu', zaključuje Dominykas Milasius, suosnivač Delta Biosciencesa. 'Sve što radimo povezano je s geopolitikom, zato razvijamo kritične tehnologije kako bi naši saveznici znali da se Litvu isplati štititi.'