jesmo li na vrhuncu?

Kako će izgledati smartfoni budućnosti? Evo nekoliko teorija

13.08.2019 u 13:01

Bionic
Reading

Moderna tehnologija svakim danom srlja prema naprijed i mnogi pretpostavljaju da ćemo za nekoliko godina potpuno drukčije gledati na mobilnu komunikaciju. Evo kakva bi nas budućnost mogla čekati

Jeste li se ikad zapitali na što će ličiti smartfoni za pet godina? Za deset? Hoćemo li ih nositi u uhu kao mali uređaj za komunikaciju ili će biti savitljivi, pa ćemo ih spremat kao smotani papirić u džep? Jedno je sigurno - era mobilnih uređaja trenutno je na vrhuncu, što znači da će s vremenom postajati sve manje važno koliko su veliki ekrani ili koliko objektiva ima stražnja kamera. Pojeftinjenjem naprednih tehnologija sve ove značajke vrlo će se vjerojatno poimati kao osnovni dio paketa, kao što je nekad bio 3.5 milimetarski priključak za slušalice.

Digitalna higijena

Ono što bi se moglo promijeniti je sama namjena mobilnih uređaja koja sve ozbiljnije stremi prema kategoriji nosivih gadgeta. Problem je, naime, što ljudi i sami postaju svjesni da im zurenje u telefon oduzima previše vremena, a i dalje su ovisni o podjsetnicima, porukama i lajkovima. Rješenje ovog problema nalazi se u pametnim uređajima koje će nositi pored glavnog i vjerojtno diskretnijeg uređaja te koji će prenositi sve informacije sa smartfona u vrlo lako dostupan vizualni format. Da, govorimo o pametnim satovima i svim im srodnim spravicama.

Galaxy Note10 slike uređaja Izvor: Promo fotografije / Autor: Samsung

Naravno, ne kažemo da će za deset godina smartfone zamijeniti satovi, narukvice, ogrlice ili leće koje prenose ekran u proširenu stvarnost. Oni će vjerojatno biti pristuni u nekom obliku, samo ćemo mi na puno lakši način s njima komunicirati - nećemo ih morati izvlačiti iz torbe već ćemo se samo javiti dodirom na, primjerice, pametni sat i razgovor obaviti preko bluetooth slušalice ili neke slične tehnologije.

Apple iPhone XS Izvor: Apple / Autor: Apple

Znamo da će ova prognoza za nekoliko godina možda zvučati smiješno, pogotovo ako mobilne tehnologije 'odveslaju' u sasvim drugom smijeru - no sa sustavnim usporavanjem mobilne industrije i porastom tržišta nosivih uređaja, vrlo je vjerojatno da će spravice poput pametnih satova kroz nekoliko godina postati pojavom koju ćemo susretati jako, jako često.

Trebate dokaze? Zamislite samo što će napraviti evolucija uređaja poput Google Glassa ili Microsoft Hololensa.

Diskrecija i praktičnost

S obzirom da je pred nama era električnih i hibridnih automobila pogonjenih umjetnom inteligencijom, velike su šanse da ćemo mobilnim uređajima raditi puno više stvari nego danas, odnosno da će oni biti puno bolje integrirani sa našim svakodnevnim životom. Uz dostatnu dozu biografske zaštite, doduše, korisnici bi se mogli odvažiti i početi koristiti sučelje smartfona za pokretanje automobila ili besprijekornu kontrolu uređaja u neposrednoj blizini. IOT (Internet stvari) tehnologije munjevito srljaju prema naprijed, što nas dovodi do još jedne pretpostavke, a to je da smartfoni više neće biti jedan uređaj, već digitalna usluga koja se proteže kroz više dostupnih platformi.

  • +2
Huawei P30 Pro slike uređaja Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Rukavina / tportal

Primjerice, ako želite pogledati video koji stremate preko modema ugrađenog u vašem centralnom uređaju, bio on doslovno smartfon ili privjesak na vašoj ogrlici, moći ćete ih gledati na TV-u ili ekranu koji je mali, lagan i praktičan te kojeg možete aktivirati gdje god bili. Ovo znači da forma pametnog telefona možda više neće biti definirana kao danas, već da ćemo njegove funkcije imati kamo god krenuli. Sve što će nam trebati su dobre slušalice i eventualno perolaki prenosivi ekran.

Skriveno sučelje

Ovo možda zvuči kao ekstremni scenarij, no zamislite budućnost u kojoj uređajem više ne morate upravljati dodirom prsta, već pokretom oka ili mislima. Tehnologija za precizno očitavanje moždanih valova već je prisutna i danas. Kroz nekoliko godina bi, uz uvjet da dovoljno velikih kompanija u nju odluči investirati, mogla postati svojevrsnim standarom digitalnih sučelja. Ovo ne znači da biste treptajem oka ili kihanjem mogli slučajno kupiti ogrlicu od milijun kuna koju ste znatiželjno gledali, s obzirom da će cijelo sučelje biti specifično trenirano da razaznaje slučajne geste, misli ili pokrete od namjernih.

Ovo zvuči prilično strašno, no seže prema trendovima koje najveće marketinške kompanije istražuju već danas. Kako bi se to moglo reflektirati na smartfone? Za početak, sve što radimo na njima bilo bi sto puta brže. Nadalje, to bi promijenilo ergonomiju samih uređaja zato jer više nitko ne bi brinuo gdje se nalazi tipkovnica ili koju tipku treba pritisnuti da bi se stišao zvuk.

Dobrodošli u budućnost, nadamo se da vam se sviđa.