Smanjenje ulaganja, gašenje projekata i odgoda gradnje tvornica dio su bolnog plana restrukturiranja nakon još jednog katastrofalnog kvartala Intela
Američki proizvođač čipova Intel objavio je da nastavlja s otpuštanjima i dodatnim rezovima troškova kako bi zaustavio višegodišnji pad poslovanja i pokušao vratiti konkurentnost na tržištu koje danas predvode tvrtke poput Nvidije i AMD-a.
Nakon što je u drugom tromjesečju ponovno zabilježio gubitak, Intel je objavio da do kraja godine planira smanjiti broj zaposlenih na oko 75.000. To je znatno manje u odnosu na 99.500 zaposlenih, koliko ih je imao krajem prošle godine, što znači da otpušta otprilike četvrtinu radne snage.
'Znam da posljednjih nekoliko mjeseci nije bilo lako. Donosimo teške, ali nužne odluke da bismo pojednostavili organizaciju, povećali učinkovitost i odgovornost na svim razinama', poručio je zaposlenicima u internom dopisu novi glavni izvršni direktor Lip-Bu Tan.
Gašenje projekata u Europi, selidba iz Kostarike
Intel je najavio i prekid prethodno planiranih ulaganja u Njemačkoj i Poljskoj, a proizvodne i testne operacije iz Kostarike preselit će na veće lokacije u Vijetnamu i Maleziji. Kostarika će, istaknuto je u dopisu, i dalje imati važnu ulogu za inženjerske timove i korporativne funkcije.
U SAD-u kompanija usporava gradnju velike tvornice čipova u saveznoj državi Ohio, o čemu se već ranije nagađalo zbog sve veće neizvjesnosti oko potpora i subvencija.
Intel je osnovan 1968. godine u srcu Silicijske doline i bio je jedan od pionira revolucije osobnih računala. No od izbijanja mobilne ere 2007., kada je Apple lansirao iPhone, kompanija je sve više gubila korak s tehnološkim promjenama.
Najveći udarac stigao joj je nakon eksplozije tržišta umjetne inteligencije, segmenta u kojem dominira Nvidia, nekoć znatno manji konkurent, čiji su čipovi danas ključna komponenta za AI infrastrukturu. Da razlika nikad nije bila veća, pokazuje i tržišna kapitalizacija: dok je Intel na kraju trgovanja u četvrtak vrijedio 98,7 milijardi dolara, vrijednost Nvidije dosegla je čak 4,24 bilijuna dolara.
Nema više bjanko čekova
Tan poručuje da će se Intel fokusirati na 'osnovni portfelj proizvoda' i razvoj AI rješenja za poslovne korisnike. 'Nema više bjanko čekova (odobrenja potrošnje bez ikakvog nadzora ili uvjeta, op.a.). Svaka investicija mora imati ekonomski smisao', naglasio je.
Za drugo tromjesečje ove godine kompanija je prijavila gubitak od 2,9 milijardi dolara (2,47 milijardi eura) ili 67 centi po dionici, što je znatno više od lanjskog gubitka od 1,6 milijardi dolara (1,36 milijardi eura) ili po 38 centi po dionici. Bez jednokratnih troškova, prilagođeni gubitak iznosio je 10 centi po dionici.
Prihod je ostao gotovo nepromijenjen i iznosio je 12,9 milijardi dolara (10,1 milijardu eura), što je iznad očekivanja analitičara koji su predviđali prihod od 12 milijardi dolara i simboličnu zaradu od centa po dionici, prema podacima FactSeta.