NASA-in svemirski teleskop James Webb zabilježio je spektakularne prizore aurore na Jupiteru – svjetlosnog fenomena sličnog onome što poznajemo kao polarnu svjetlost, ali znatno snažnijeg i dramatičnijeg. Fenomen je toliko intenzivan da je stotinjak puta svjetliji od aurore koju vidimo na Zemlji, zahvaljujući iznimno snažnom magnetnom polju najvećeg planeta Sunčevog sustava
NASA je snimku ovih 'plesnih' svjetlosnih valova nedavno objavila na društvenoj mreži X, uz komentar: 'Teleskop Webb zabilježio je nove, fascinantne detalje o aurorama na Jupiteru. Ova rasplesana svjetlost golema je i stotine puta energičnija od one na Zemlji.'
Znanstvene podatke prikupio je tim astronoma predvođen dr. Jonathanom Nicholsom s britanskog Sveučilišta u Leicesteru. Promatranja su provedena 25. prosinca 2023. pomoću Webbove NIRCam kamere.
'Bio je to božićni poklon kakav znanstvenik može samo poželjeti', izjavio je Nichols. Dodao je da su znanstvenici očekivali sporiju dinamiku aurore, možda u rasponu od 15 minuta između pojave i nestanka svjetlosnih valova. No ispostavilo se da se promjene događaju gotovo u stvarnom vremenu, iz sekunde u sekundu.
Formiranje aurore na Jupiteru povezano je s njegovim vulkanski aktivnim mjesecom Iom. Čestice koje vulkani izbacuju u svemir hvata Jupiterovo magnetno polje te ih usmjerava prema polarnim područjima planeta, gdje u interakciji s atmosferom proizvode spektakularne svjetlosne efekte.
Još jedan važan detalj koji je iznenadio znanstvenike bio je rezultat istovremenog promatranja pomoću svemirskog teleskopa Hubble. 'Uočili smo nešto vrlo čudno. Na najsvjetlijim mjestima koje je Webb zabilježio, Hubble nije vidio ništa', kazao je Nichols.
Pojavile su se svijetle točke koje nisu imale pandan na Hubbleovim fotografijama, što je otvorilo niz novih pitanja. 'Zasad nemamo odgovor na to zašto se to događa. No svakako planiramo dodatna istraživanja kako bismo razumjeli te razlike i bolje spoznali kako funkcionira Jupiterovo svemirsko okruženje', zaključio je Nichols.
Podsjetimo, krajem ožujka znanstvenici su prvi put u povijesti zabilježili infracrvenu polarnu svjetlost koja se kovitla u atmosferi Neptuna, potvrdivši dugo postavljane pretpostavke o ovom fenomenu. >>Pročitajte više<<