Istraživanja sugeriraju da žene prosječno spavaju 15 do 20 minuta duže noću u odnosu na muškarce. Ipak, češće pate od nesanice te imaju otprilike dvostruko veći rizik od njezine pojave u usporedbi s muškarcima
Pri gotovo svakom posjetu liječniku dobit ćemo pitanje vezano za san: 'Uredno spavate?', 'Imate li problema sa spavanjem?'... Pitanja su to koja često čujemo jer ipak san predstavlja jedan od temeljnih stupova zdravlja, a kaže se da je jednako važan kao prehrana i tjelovježba.
Održavanje higijene spavanja ima značajan utjecaj na mentalno blagostanje, hormonalnu regulaciju i prevenciju bolesti, no istraživanja pokazuju da veću potrebu za odmorom imaju žene.
Razlog toj spolnoj razlici su biološki i hormonalni čimbenici, a različite životne faze žena (menstrualni ciklus, trudnoća, menopauza) utječu na potrebu za snom.
'Neka istraživanja pokazuju da žene u prosjeku spavaju 15 ili 20 minuta više noću od muškaraca. Unatoč tome, vidimo veće razlike u kvaliteti sna. Žene obično prijavljuju lošiju subjektivnu kvalitetu i više isprekidanog sna tijekom različitih životnih faza, na što utječu višestruki biopsihosocijalni čimbenici', objasnila je za španjolski magazin Hola! dr. Anna Sansalvador iz Instituta za spavanje AdSalutem, obiteljska liječnica specijalizirana za medicinu spavanja.
Hormoni koji nas razlikuju
Tijekom menstrualnog ciklusa, trudnoće ili menopauze rizik od poremećaja spavanja značajno se povećava.
Doktorica tu pojavu objašnjava cikličkim oslobađanjem razina estradiola i progesterona, a hormonalni disbalans često uzrokuje buđenja usred noći, skraćuje duboke faze sna, a time i smanjuje ukupnu kvalitetu odmora. Također, upravo zbog tog disbalansa u hormonima te nekvalitetnog sna kao posljedice žene su često pospane tijekom dana.
Statistike pokazuju da su otprilike dvostruko sklonije razvoju nesanice u odnosu na muškarce. Razlog tome leži u hormonalnim promjenama i psihosocijalnim faktorima, poput češće pojave anksioznosti i depresije, a koji također negativno utječu na kvalitetu sna.
Stres s posla, ali i zbog 'hendlanja' brojnih svakodnevnih obaveza utječe na žene, čak i kad spavaju.
'Mentalno opterećenje, koje često nesrazmjerno pada na žene, posebno na poslu i u obiteljskom okruženju, povećava budnost i razinu kortizola, hormona stresa koji može otežati spavanje i smanjiti to koliko je san dubok', objasnila je liječnica Instituta za spavanje AdSalutem.