odbijaju biti suučesnici

Uoči festivala u Cannesu holivudske zvijezde osudile 'genocid' u Gazi: Dosta je bilo šutnje!

13.05.2025 u 09:46

Bionic
Reading

Više od 350 umjetnika i kulturnih djelatnika, uključujući holivudske zvijezde Richarda Gerea i Susan Sarandon, uoči Festivala u Cannesu potpisalo je otvoreno pismo u kojem osuđuju genocid u Gazi. Donosimo prijevod originalnog pisma objavljenog u francuskom Libérationu i američkom Varietyju.

Više od 350 osoba iz svijeta kinematografije, među kojima i holivudske zvijezde poput Richarda Gerea i Susan Sarandon, osudilo je "genocid" u Gazi u otvorenom pismu objavljenom u ponedjeljak uoči otvorenja Festivala u Cannesu.

"Ne možemo šutjeti dok se u Gazi događa genocid", stoji u pismu koje je pokrenulo nekoliko propalestinskih aktivističkih skupina, a objavljeno je u francuskim novinama Liberation i američkom časopisu Variety. Potpisnici, među kojima su priznati španjolski redatelj Pedro Almodóvar i jedan od dobitnika Zlatne palme u Cannesu, švedski redatelj Ruben Östlund, osudili su smrt fotoreporterke iz Gaze Fatime Hasune.

Život 25-godišnje Hasune tema je dokumentarca iranske redateljice Sepideh Farsi, pod nazivom Stavi svoju dušu na dlan i hodaj, koji će se u četvrtak premijerno prikazati u Cannesu. Hasune je ubijena zajedno s desetero svojih rođaka u prošlomjesečnom izraelskom zračnom napadu na njihovu obiteljsku kuću u sjevernoj Gazi, dan nakon što je dokumentarac najavljen kao dio paralelne selekcije Festivala koja se održava pod nazivom ACID Cannes.

Farsi je pozdravila činjenicu da će se njezin film prikazati na Festivalu, no istodobno je pozvala njegove organizatore da osude kontinuirano izraelsko bombardiranje razorenog palestinskog teritorija. "Usto treba poslati pravu poruku, jer kazati da 'festival nije politička platforma' nema smisla", rekla je za AFP.

Organizatori su prvobitno rekli da je predsjednica ovogodišnjeg žirija, glumica Juliette Binoche, potpisala peticiju, no njezin je agent za AFP ustvrdio da nije, zbog čega Libération nije objavio njezino ime. Među ostalim potpisnicima su i Jonathan Glazer, britanski redatelj židovskog podrijetla koji je osvojio Oscara za dramu o Auschwitzu iz 2023. Zona interesa, kao i američka filmska zvijezda Mark Ruffalo i španjolski glumac Javier Bardem.

apel savjesti

Donosimo prijevod otvorenog pisma objavljenog u francuskim novinama Liberation i američkom časopisu Variety

Fatma Hassona imala je 25 godina.

Bila je palestinska freelance fotoreporterka. Meta izraelske vojske postala je 16. travnja 2025., dan nakon što je objavljeno da je film Sepideh Farsi "Stavi svoju dušu na dlan i hodaj" u kojem je ona bila glavna protagonistica, uvršten u ACID selekciju Filmskog festivala u Cannesu.

Planirala se uskoro udati.

Desetero njezinih rođaka, uključujući trudnu sestru, ubijeno je u istom izraelskom napadu.

Od strašnih pokolja 7. listopada 2023. nijednom stranom novinaru nije dopušten ulazak u pojas Gaze. Izraelska vojska cilja civile. Više od 200 novinara namjerno je ubijeno. Pisci, redatelji i umjetnici brutalno se ubijaju.

Krajem ožujka, palestinski redatelj Hamdan Ballal, koji je osvojio Oscara za svoj film "Jedina zemlja", brutalno je napadnut od strane izraelskih naseljenika, a potom ga je otela izraelska vojska, da bi bio oslobođen tek pod međunarodnim pritiskom. Nedostatak podrške Hamdanu Ballalu od strane Američke filmske akademije izazvao je bijes među njezinim članovima, što je Akademiju prisililo na javnu ispriku zbog svoje neaktivnosti.

Sramimo se takve pasivnosti.

Zašto je filmska umjetnost, koja je uvijek bila plodno tlo za društveno angažirana djela, tako ravnodušna prema strahotama stvarnosti i ugnjetavanju kojem su izloženi naši sestre i braća?

Kao umjetnici i kulturni djelatnici, ne možemo ostati nijemi dok se u Gazi odvija genocid, dok vijesti o tom neizrecivom užasu pogađaju naše zajednice.

Koja je svrha naših profesija, ako ne da učimo iz povijesti, da stvaramo angažirane filmove, ako nismo prisutni da zaštitimo ugnjetavane glasove?

Zašto ova šutnja?

Desnica, fašizam, kolonijalizam, antitrans i anti-LGBTQIA+ pokreti, seksističke, rasističke, islamofobne i antisemitske struje vode svoju bitku na polju ideja, napadaju izdavaštvo, film i sveučilišta, i zato imamo dužnost boriti se.

Odbijmo dopustiti da naša umjetnost bude suučesnica u najgorem.

Ustanimo.

Nazovimo stvarnost pravim imenom.

Skupimo hrabrosti da je kolektivno pogledamo s preciznošću naših osjetljivih srca, kako je više ne bi bilo moguće ušutkati i sakriti.

Odbacimo propagandu koja neprestano kolonizira našu maštu i oduzima nam osjećaj za ljudskost.

Za Fatmu, za sve one koji umiru u ravnodušnosti.

Film ima dužnost nositi njihove poruke, odražavati naše društvo.

Djelujmo dok nije prekasno.

Festival u Cannesu počinje u utorak ceremonijom otvaranja koju predvodi glumac Robert De Niro. Otvorit će ga tri filma s temom ruskog ratnog razaranja i napada na Ukrajinu. U dijelu programa koji će se prikazati pod nazivom "Dan Ukrajine" bit će prikazana dva dokumentarca s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, dok je treći film snimljen na bojišnici.

To je "podsjetnik na predanost umjetnika, autora i novinara da ispričaju priču o ovom sukobu u srcu Europe", stoji u objavi Festivala. Ništa slično nije planirano kada je posrijedi rat u Gazi, ali film o Hasuni prikazat će se njoj u "čast", rekli su organizatori ranije.

De Niro, kojemu će ove godine biti uručena Zlatna palma za životno djelo, jedan je od najotvorenijih kritičara Donalda Trumpa u američkom kinematografskom svijetu i često ne uspijeva pronaći dovoljno oštre riječi da bi osudio aktualnog američkog predsjednika. Trump je postao jedna od glavnih tema razgovora u Cannesu nakon što je 5. svibnja najavio da želi sto postotne carine na filmove "proizvedene u stranim zemljama".