OSTANITE DOMA
U potrazi ste za novim štivom, a ne možete do knjižnice? Provjerili smo što se nudi od e-knjiga

Izvor: Profimedia / Autor: Vadym Drobot / Alamy / Alamy / Profimedia
'Ne šećite ako ne morate! Zarazite se čitanjem', navode Knjižnice grada Zagreba te će u naredna dva tjedna biti otvorene samo za povrat i posudbu, pri čemu se svi koji ih posjećuju moraju držati sigurnosnih mjera. Čitaonice su im, međutim, zatvorene te su do daljnjega odgođena sva predviđena događanja, tribine, aktivnosti i radionice. Slična je situacija i s ostalim knjižnicama u zemlji koje zato redom ovih dana pozivaju čitatelje na korištenje e-usluga.
Zagrebačke knjižnice, primjerice, preko aplikacije ZaKi Book, lansirane sredinom prošle godine, nude preko 500 e-naslova na hrvatskom jeziku, stranih i domaćih, beletristike i publicistike.
Od domaćih se kod njih, recimo, mogu posuditi 'Belladonna', 'Sonnenschein' i 'EEG' Daše Drndić, 'Lisica' Dubravke Ugrešić, 'Rupa' Ivane Bodrožić, 'Rod' i 'Wilmowski' Miljenka Jergovića, 'Vrijeme ljubavi' i 'Bijesne lisice' Gorana Tribusona, 'Devet spomenika' i 'Diksilend' Pavla Pavličića te 'Me'med, crvena bandana i pahuljica' i 'Knjiga prozorâ' Semezdina Mehmedinovića. Od domaće publicistike tu su, među ostalima, 'Beara' Ivice Đikića, 'Bela, dijete drago', pisma Miroslava Krleže koja je priredio Vlaho Bogišić, 'Hrvatska i ljevica' Antuna Vujića, 'Jasenovac – tragika, mitomanija, istina' Slavka Goldsteina, a od strane publicistike 'Druga smrt neoliberalizma' Slavoja Žižeka, 'Imaginarni Balkan' Marije Todorove, 'Zar je to čovjek' Prima Levija i 'Kultura i smrt Boga' Terryja Eagletona.
Od strane beletristike ističu se 'Fizika tuge' bugarskog pisca Georgija Gospodinova te niz trilera poput onih o Cormoranu Strikeu, u potpisu Roberta Galbraitha, odnosno J. K. Rowling, ili pak 'Muškaraca koji mrze žene' Stiega Larssona, 'Snježnog sljepila' Ragnara Jónassona te 'Mračnih mjesta' Gillian Flynn.
Aplikacija Zaki Book, kažu iz KGZ-a, može se instalirati preko platforma Google Play i App Store pa je čitanje dostupno na uređajima Android, iOs i Windows 10. U aplikaciju se ulazi putem članskog broja i PIN-a, a koji svaki član može zatražiti u bilo kojoj knjižnici mreže.
E-knjiga se može posuditi na 21 dan, a član ima pravo uzeti si dva naslova odjednom, odnosno najviše pet njih unutar jednog mjeseca. Posuđeni naslovi mogu se čitati na četiri uređaja istovremeno, kažu iz KGZ-a.
Posljednjih tjedan dana, inače, najposuđivanija e-knjiga u KGZ je self-help naslov '10% sretniji' američkog novinara i TV voditelja Dana Harrisa, s podnaslovom 'Kako sam ukrotio glas u glavi, umanjio stres i otkrio samopomoć koja doista djeluje - istinita priča'. Izvorno je ovaj bestseler New York Timesa, u kojemu Harris opisuje kako se nosio s napadima panike koji su mu se javljali u eteru, objavljen 2014., a kod nas 2016. (Mozaik knjiga). Riječka Gradska knjižnica također preko aplikacije ZaKi nudi preko 700 naslova, a u posljednjih 30 dana najposuđivaniji naslov je također self-help 'Snaga osjetljivosti: kako prepoznati, razumjeti i iskoristiti dar visokoosjetljivosti' Elaine N. Aron (ažurirano izdanje iz 2019., Mozaik knjiga).
Sjajna adresa za e-knjigu je i stranica Besplatne elektroničke knjige te nudi naslove u nekoliko svojih biblioteka. U Biblioteci Online knjige su uglednih, višestruko nagrađivanih i antologiziranih autorica i autora s naglaskom na onima suvremene hrvatske književne produkcije (Daša Drndić, 'Doppelgänger', Boris Buden 'Barikade', Ivica Đikić 'Sanjao sam slonove', poezija Ivice Prtenjače, Marka Pogačara i Dorte Jagić, 'Sloboština Barbie' Maše Kolanović, 'Ovce od gipsa' Jurice Pavičića itd.), a u Biblioteci Mali rakun knjige mladih i neafirmiranih autorica i autora, ponovno s naglaskom na suvremenu domaću produkciju, prije svega na autorske prvijence i druge teško dostupne naslove.
Tu su još i Biblioteka elektroRI, pokrenuta u kolovozu 2018. uz potporu Grada Rijeke, u kojoj izlaze pjesnički i prozni naslovi suvremenih riječkih autorica i autora, kako onih afirmiranih i nagrađivanih na regionalnoj i nacionalnoj razini, tako i onih mlađih i neafirmiranih, te Biblioteka elektroDAF, u kojoj se, u suradnji sa zagrebačkim DAF-om, objavljuju klasici anarhističke misli.
-
NJUJORŠKA JAVNA KNJIŽNICA
Tražite što ćete sljedeće čitati? Evo čak 125 preporuka iz jedne od najvećih svjetskih knjižnica
-
'BOOK&ZVOOK'
Čitali biste, ali nemate vremena? Uz njihovu aplikaciju više nema takvih izgovora
-
19
UČINAK KORONAVIRUSA
Kad stvarnost postane nestvarna: Knjigama o epidemijama skočila popularnost, evo koji su naslovi najtraženiji
Najčitaniji prozni naslov ovog mjeseca na BEK-u je 'Walden' (izvorno objavljen kao Walden ili Život u šumi) transcendentalista Henryja Davida Thoreaua iz 1854. U knjizi autor detaljno opisuje iskustva tijekom dvije godine u kolibi koju je izgradio u blizini jezera Walden Pond, usred šume u vlasništvu njegovog prijatelja i mentora Ralpha Walda Emersona, u blizini Concorda u Massachusettsu.
'Thoreau nije namjeravao živjeti kao pustinjak, jer redovito je primao posjetitelje i uzvraćao njihove posjete. Prije se želio izolirati od društva kako bi ga mogao objektivnije shvatiti. Jednostavan život i samodostatnost bili su drugi Thoreauovi ciljevi, a cijeli je projekt bio nadahnut transcendentalnom filozofijom, središnjom temom razdoblja američkog romantizma. Kako je Thoreau objasnio u svojoj knjizi, njegova koliba nije se nalazila u divljini, već na rubu grada, oko dvije milje od njegovog obiteljskog doma', navodi se u opisu knjige.
Od poezije ovog je mjeseca najčitanija Ana Ahmatova, njena zbirka 'Tri jeseni'. Slijede 'Tour de force' Krešimira Pintarića, 'Mamasafari' Olje Savičević Ivančević i 'Zbogom, fašisti' Marka Tomaša. Od publicistike, najviše se posuđivao Darko Polšek, njegovi 'Zapisi iz treće kulture', kažu iz BEK-a, popularne refleksije o ekonomiji, politici, demokraciji, kulturi, znanosti, sadašnjem i budućem stanju društava, o djelima istaknutijih suvremenih mislilaca – Davida Landesa, Antonija Damasia, Danieta Golemana, Carla Sagana, Davida Stovea, Johna Horgana, Michaela i Thomasa Friedmana, Imre Lakatosa, Francisa Fukuyame, Paula Grossa, Normana Levitta, Karla Poppera, Petera Sallowaya, Olivera Sacksa, Jeremyja Rifkina, Jareda Diamonda i drugih autora, pripadnika tzv. treće kulture, koja pomiruje 'prvu', popularno-književnu i društvenjačku, i 'drugu', suhu, apstraktnu, nejasnu i manje popularnu 'prirodnjačku'.
U Biblioteci Online, inače, među najnovijim naslovima je 'Pravo na lijenost', esej francuskog marksista rođenog na Kubi Paula Lafarguea iz 1883., u kojemu pokazuje kako je lijenost, kao temelj dokolice, u kombinaciji s kreativnošću važan izvor ljudskog napretka.
Naslove na Besplatnim elektroničkim knjigama možete čitati na webu ili skinuti u formatima PDF, EPUB i MOBI.
- Knjiga
- besplatne elektroničke knjige
- epidemija
- pandemija
- e-knjiga
- čitanje
- koronavirus
- elektronička knjiga
- preporuke knjiga


HP AiO
Uštedi 400 knRyzen 5 procesor, 8GB radne memorije, 256GB SSD, 27" FHD IPS ekran.
KUPI SADA

LENOVO AiO
2 godine jamstvaIdeaCentre 3, Core i3, 8GB, 23.8" FHD IPS, Windows 11.
KUPI SADA

ACER V226HQLBbi
Najpovoljniji u Linksu21.5", 5ms, 200cd/m2, Acer monitor pazi na tvoje oči s ComfyView inovacijom koja smanjuje odsjaj.
KUPI SADA

iPad 9th
Besplatna dostava10.2", WiFi, Bluetooth, GPS, 64GB. Idealan je za posao ili zabavu.
KUPI SADA

REMINGTON
Osobna njegaVeliki izbor Remington aparata vrhunske kvalitete za osobnu njegu.
KUPI SADA

PHILIPS
Osobna njegaVeliki izbor Philips aparata vrhunske kvalitete za osobnu njegu
KUPI SADA