Nakon što je izvorna TV serija iz 1966. autora Brucea Gellera postala maloekranskim klasikom, od 1996. do danas snimljeno je osam filmova iz serijala 'Nemoguća misija'. Posljednji u nizu naslovljen 'Konačna odmazda' eskapistički je spektakl u kojem malo što nije nemoguće, od zapleta do akcije. Ipak, novi kinohit s Tomom Cruiseom znatno je zabavniji od stvarnosti...
„Svijet se mijenja. Istina iščezava. Rat nam se bliži“. Ovim tvrdnjama počinje osmi nastavak sada već višedesetljetnoga akcijskoga špijunskog serijala Nemoguća misija. S dodatkom u naslovu Konačna odmazda film je prošlog tjedna prikazan i na 78. festivalu u Cannesu izvan konkurencije, a s obzirom koliko je u njega uloženo – procjene se kreću od 300 do 400 milijuna $ – jedan od producenata i glavni glumac Tom Cruise niti ne sumnja da je novim, a možda i posljednjim zadatkom njegova lika Ethana Hunta upravo otpočela sezona najvećih ljetnih kinohitova.
Film tako i izgleda, kao neprestano nizanje spektakularnih akcijskih prizora neopterećenih fizikalnim zakonima i logičnim zaključivanjem, ali ovakav projekt niti ne polazi od zadovoljavanja norma. Sve je u dojmu i – zabavi. No, još od prve filmske Nemoguće misije koju je 1996. veoma uspješno režirao cijenjeni Brian De Palma, serijal neporecivu orijentiranost na akciju i razbibrigu oblaže ozbiljnošću svog tona te isto takvog tretiranja likova i zapleta. Mada je u 'nemogućim misijama' štošta nemoguće, pa i neshvatljivo, autori serijala na čelu s Tomom Cruiseom svoje akcijsko-špijunske pustolovine shvaćaju seriozno. Možda je to i tajna njihova uspjeha i dugovječnosti. S jedne strane teško je povjerovati u ono što se vidi na ekranu, a s druge, svi koji su zaslužni za ono na ekranu itekako vjeruju u ono što rade.
Megauspješni serijal
Izvorno je Nemoguća misija američka televizijska serija koja se premijerno emitirala kroz sedam sezona od 1966. do 1973., a na malom je ekranu ne osobito uspješno doživjela prepravak u dvije sezone emitirane od 1988. do 1990. I taman kada se činilo da priča nastala u Hladnom ratu o pripadnicima elitne američke tajne službe Impossible Missions Force (IMF) nema što tražiti u poslijehladnoratovskim 1990.-ima, dogodilo se isto što i s filmskim serijalom o Jamesu Bondu koji je i nadahnuo autora TV serije Brucea Gellera na dogodovštine američkih tajnih agenata. James Bond upravo je filmom Zlatno oko iz 1995. doživio novu mladost te među publikom nikad uspješniji niz nastavaka, dok je Nemoguća misija na velikom ekranu startala kao promišljeni spoj klasične špijunske priče s mnoštvom obrata, akcijskih vratolomija u službi te iste priče i elegantnih redateljskih rješenja za koje je bio zaslužan De Palma, ranije jedan od prvaka Novog Hollywooda i razdoblja poslije njega, etabliran stiliziranim i postupcima nerijetko prenaglašenim spojevima horora i trilera.
Ipak, prva je Nemoguća misija ozračjem više podsjetila na De Palminu kriminalističku dramu Nedodirljivi iz 1987. koja je Seanu Conneryju, izvornom tumaču Jamesa Bonda, donijela Oscara i tako mu zaokružila karijeru od interpreta lika iz popularne kulture do nagrađenoga karakternog glumca. Tom Cruise imao je pak u trenutku snimanja filma iz 1996. karijerni put od mlade zvijezde akcijskog kinohita (Top Gun) preko pokušaja da ubrzo i sam postane nagrađeni karakterni glumac (Rođen 4. srpnja) do nove akcijske zvijezde. To mu je s prvom te svakom novom Nemogućom misijom i uspjelo.
Osam nastavaka turbulentnog serijala
Od 1996. do danas snimljeno je, dakle, osam dijelova priče pri čemu je prva polovica serijala od nastavka do nastavka mijenjala odreda poznate i uspješne redatelje: nakon Briana De Palme, filmove su režirali 2000. John Woo, 2006. J.J. Abrams, te 2011. Brad Bird. Od petog dijela iz 2015. naslovljenog Odmetnuti serijal je redateljski preuzeo Christopher McQuarrie, do tada najpoznatiji po izvornom scenariju filma Privedite osumnjičene iz 1995. u režiji Bryana Singera koji mu je donio niz priznanja, među njima i Oscara. McQuarrie je režirao sve kasnije naslove u serijalu, prihvativši se i scenarističkog posla u njima. Međutim, slojevitosti i nepredvidljivosti njegova najpoznatijeg teksta više – nije bilo.
I dok su Brian De Palma, pa i John Woo u svoje dionice serijala nastojali unijeti što više autorskog pristupa i stila, a Brad Bird potvrdio da osim izvrsnih dugometražnih animiranih filmova (Izbavitelji, Juhu-hu) zna efektno režirati i zaokružene akcijske spektakle, Christopher McQuarrie nanizao je četiri generički osmišljena i realizirana rada, poduljeg trajanja pri se čemu Konačna odmazda protegla do gotovo tri sata. Recentni je dio serijala neposredni nastavak sedme Nemoguće misije, odnosno Odmazde iz 2023. Još je prije šest godina najavljeno da će se sedmi i osmi nastavak snimati istodobno pri čemu je sve zakomplicirala pandemija koronavirusa te kasniji štrajkovi scenarista i glumaca u Hollywoodu.
Tako je prethodnik u kina stigao prije dvije godine uz manji interes publike i manju zaradu nego li šesti dio Raspad sistema, te je ovogodišnja završnica zamišljena kao dostojni oproštaj od serijala, ali kod hollywoodskih projekata ovog tipa nikad ne treba reći 'nikad više'. Je li uistinu riječ o odgovarajućem finalu? U kontekstu serijala odgovor je potvrdan, mada njegovi vrhunci ipak pripadaju nekim ranijim nastavcima. Osmi dio neposredno kreće od završetka sedmog, a u njemu Ethan Hunt kao prvi operativac svoje skupine IMF istodobno rješava dva problema. U prvom, manjem, mora vratiti povjerenje američkih vlasti na čelu s predsjednicom Erikom Sloane, bivšom čelnicom CIA-e, jer su metode kojima se Hunt zajedno s kolegicama i kolegama služi, odveć nekonvencionalne čak iz za svijet tajnih superagenata.
Spašavanje svijeta od AI-ja
U drugom, kudikamo većem, mora spasiti taj isti svijet – i to doslovce – od programa umjetne inteligencije nazvanog Entitet koji je ne samo pokorio internet plasirajući nebrojene lažne vijesti, a koje diljem planeta dovode do kaosa, nego preuzima nadzor nad jednim po jednim nuklearnim arsenalom pojedinih država kako bi u ključnom trenutku započeo uništavanje čovječanstva kao prepreke viziji planeta koju Entitet ima. Hunt će stoga morati pronaći Entitetov izvorni kod koji se sada nalazi u potopljenoj ruskoj podmornici u Beringovu moru, dok istodobno njegov stari neprijatelj Gabriel pokušava i sam ovladati Entitetom čime bi postao najmoćniji čovjek na svijetu...
Ovako intoniran zaplet uistinu zaziva dogodovštine iz serijala o Jamesu Bondu, ali bez Bondova sarkazma, bonvivanstva te razbibrižnih predaha između dva do tri spašavanja svijeta. U Nemogućoj misiji ozbiljno se misli i radi, ma koliko sve počesto izgledalo neozbiljno. Ethan Hunt kao lik, a osobito u Cruisevoj interpretaciji svojim je misijama u potpunosti posvećen agent, gotovo na granici sljedbenika te ovogodišnji nastavak u kojem se čovječanstvo približilo propasti na djelić sekunde ima nešto biblijsko u sebi. To ne čudi s obzirom na sadašnji trenutak.
Međutim, ovo nije film koji registrira stvarne političke i društvene događaje, te ih spretno provlači kroz prizmu kinospektakla. Ima u njemu nešto odijeljeno od stvarnosti jer su u njemu i protagonisti i antagonisti univerzalno profilirani. Stvarni svijet izgleda puno kompleksniji i opasniji u svojim mnogobrojnim dijelovima od onoga koji opisuje Nemoguća misija. Tko zna jesu li scenaristi Christopher McQuarrie i Erik Jendresen pretpostavljali da će na američkim predsjedničkim izborima jednom pobijediti Kamala Harris kada je u filmu u Bijeloj kući stoluje afroamerička političarka koju tumači Angela Bassett? Ili su vjerovali da Rusija više neće ugrožavati europski i svjetski mir jer nečega takvog ovdje nema ni u naznakama?
Bijeg od svijeta kojeg više nema
Konačna odmazda pravi je eskapistički pogled u ono što svijet više nije, ali je zato vizualno itekako atraktivna u odvlačenju pažnje od bilo kakvih suvislijih pitanja i odgovora oko zapleta i njegova konteksta. I dok je u prethodniku, primjerice, maestralno režirana sekvenca u vlaku na rubu ponora, ovdje je više takvih prizora s naglaskom na onaj u kojem gotovo goli i promrzli Ethan Hunt roni do, unutar i izvan sovjetske podmornice Sevastopolj tražeći spasonosni izvorni kod te neustrašivo prkoseći pothlađivanju i dekompresijskoj bolesti. Kada sve to preživi, Hunt će se naći u dvokrilcu kako bi silnim lupinzima u zraku, preskakivanjem do zrakoplova svoga smrtnog protivnika te isprva padom bez padobrana, u posljednji trenutak, pokušao omogućiti kolegici deaktivaciju Entiteta. Hoće li uspjeti? S obzirom što su sve prošli proteklih dvadeset i devet godina u serijalu, Ethan Hunt i njegov interpret Tom Cruise, u najmanju ruku zaslužuju trosatnu podršku u kinu.
Uz glavnog glumca i glumicu koja bi bila dobrodošla u Ovalnom uredu, ne samo u fikciji, u filmu nastupaju i veterani serijala Ving Rhames kao Luther, Simon Pegg kao Benji te Esai Morales kao bondovski zlikovac Gabriel. Još je u prošlom nastavku zablistala francuska glumica Pom Klementieff kao Paris, a glede onoga što sugerira epilog filma, budućnost je svijeta najbolje povjeriti nekomu poput Ethana Hunta. I kada se rat približi, on zna gdje uroniti i izroniti.