test automobila

[FOTO/VIDEO] Vozili smo Renault Clio Intens TCe 100 LPG: Kombinacija plina i benzina pun je pogodak

01.02.2021 u 09:25

Bionic
Reading

Ova verzija Clija opremljena je dvama odvojenim spremnicima, jednim za benzin i jednim za plin, pa uz oba napunjena spremnika može prijeći više od 1000 kilometara

Maleni gradski automobil Renault Clio pete generacije prvi je put prikazan svjetskoj javnosti u ožujku 2019. godine, a na tržište je stigao sredinom iste godine. U Hrvatskoj smo ga imali prilike vidjeti tri mjeseca kasnije, u rujnu. U međuvremenu smo testirali verzije Clio R.S.-Line TCe 100, Clio Edition One TCe 130 EDC, kao i model s hibridnim pogonom Clio E-Tech Edition hibrid 140. Sada je red došao na verziju Clio Intens TCe 100 LPG, koja se na hrvatskom tržištu našla početkom lipnja prošle 2020. godine. Radi se o modelu s tvorničkim bi-fuel motorom, koji osim benzinskog goriva za rad svog motora koristi i ukapljeni naftni plin – UNP (engl. Liquefied Petroleum Gas ili LPG).

Ova verzija Clija opremljena je dvama odvojenim spremnicima, jednim za benzin i jednim za plin. Vozilo uz oba napunjena spremnika može prijeći više od 1000 km, a da ovakav pogon nije ništa neuobičajeno, govori i podatak da gotovo 15 milijuna vozila u Europskoj uniji vozi na plinski pogon dok je takvih vozila u svijetu 26 milijuna. Sam Renault nudi pogon na plin u svojim vozilima još od 2010.

Rast udjela automobila s pogonom UNP

Renault Clio je u 2020. završio na trećem mjestu najprodavanijih modela automobila u Hrvatskoj, s 1246 prodanih primjeraka. Gledamo li samo registracije novih automobila u Hrvatskoj s pogonom na ukapljeni naftni plin u cijeloj prošloj 2020. godini, vidjet ćemo odmah da je takvih automobila prodano ukupno 717 komada, odnosno dva posto od svih prodanih novih automobila. Analizirajući dalje, dolazimo do podatka i da su automobili iz Grupe Renault zauzeli prva dva mjesta; na prvom je Dacia sa 703 komada sa svojim modelima (mi smo u Autozoni testirali dva takva modela: izlaznu verziju Sandero Proud 1.0 TCe 100 ECO-G i Duster 1.0 TCe 100 ECO-G), a na drugom mjestu je Renault s devet komada.

Svi ostali proizvođači prodali su ukupno pet komada s pogonom na UNP u 2020. Znamo kako je prošla godina bila potpuna katastrofa u odnosu na godinu prije izbijanja pandemije koronavirusa, ali ako pogledamo analizu te 2019. godine, u kojoj je prodano 62.938 novih automobila (2020. je taj broj bio 42,7 posto niži ili 36.084 komada), vidjet ćemo da je ukupan broj novoregistriranih novih automobila bio 521 komad, a udjel u svim novim automobilima tek 0,8 posto. Dakle napredak je svakako vidljiv, a da je 2020. bila normalna godina, postotak od dva posto novih UNP vozila bio bi barem dvostruko veći, ako ne i viši. Da i ne spominjemo podatke o automobilima čiji su vlasnici naknadno ugradili plinsku instalaciju u svoja vozila kod ovlaštenih servisnih radionica za ugradnju takvih sklopova.

No prije nego što krenemo na ovotjedni testni Clio Intens TCe 100 LPG, podsjetimo se ipak pete generacije Renaultovog malenog gradskog automobila.

Renault Clio 5. generacija

Od 1990. godine, kad je javnost prvi put imala priliku vidjeti prvu generaciju Clija, pa sve do danas ovaj je model B segmenta dramatično evoluirao, pa bismo mogli nedvojbeno reći i da je ova najnovija generacija najbolji Clio ikada. Pogotovo ako uzmemo hibridnu verziju E-Tech, koja je najblaže rečeno odmaknula miljama daleko ne samo od prve generacije, već prema vrsti pogonskog sklopa i od svih pogonskih sklopova u nekom Cliju do sada, što nikako ne umanjuje vrijednost motora TCe 100 LPG.

Rekli smo već i ranije kako je Clio V moderniji i još sportskiji, ali je zadržao isti izričaj u posljednjih sada već više od 30 godina, otkako je na tržištu. Clio pete generacije profinjeniji je i dinamičniji iz svakog kuta, a od prethodne je generacije naslijedio senzualne linije. Poklopac motora naglašen je linijama koje pridonose dojmu snage. Prednja je maska veća, a prednji odbojnik naglašen vrlo izražajnim središnjim usisnikom zraka koji poboljšava hlađenje motora.

Kad je riječ o dimenzijama, novi Clio kraći je 12 mm (duljina 4050 mm, širina 1798 mm bez retrovizora, a 1988 mm s otvorenim retrovizorima), ali je unutrašnjost prostranija. Karoserija (visina 1440 mm) je spuštena s osam na 48 mm na rubu spojlera kako bi se postigla bolja aerodinamika i naglasio sportski duh. Međuosovinski razmak je sada 2583 mm (- 6 mm).

Dinamičan izgled novog modela naglašavaju i do 17-cola veliki naplatci (raspon dimenzija kotača je o 15 do 17 cola, a dimenzije guma su u ovisnosti o veličini felge: 185/65R15, 195/55R16 ili 205/45R17). Detalji kao što je krovna antena u obliku peraje morskog psa, potpuna LED svjetla, poklopac prtljažnika u ravnini s karoserijom te kromirani okviri bočnih prozora čine karoseriju modernijom i povećavaju očit dojam kvalitete.

Renault je ubrizgao više detalja i malo više agresivnosti u područje stražnjeg svjetla iako je samo diskretno revidiran. Nova zadnja svjetla dobivaju karakterističniji svjetlosni potpis svojim redizajnom. Stražnji branik u boji karoserije dobiva šire udubljenje za registarsku pločicu. Ručke stražnjih vrata i dalje su skrivene u C-stupu.

Renault Clio V prvi je model Alijanse konstruiran na novoj platformi CMF-B, koju dijeli s modelima Renault Captur II, Nissan Juke (F16) i Nissan Note (E13) te Dacia Sandero i Sandero Stepway. Razvoj je započet 2014. u Tehnološkom centru u Guyancourtu u Francuskoj. U usporedbi s prethodnom generacijom Clija, nova šasija upotrebljava 85 posto novih dijelova.

Platforma CMF-B novom Cliju donosi čitav niz prednosti: 50 kg lakši je od prethodnika, ponajviše zahvaljujući uštedama u područjima karoserije, osovina i poklopca motora. Aerodinamična podnica smanjuje aerodinamični otpor (Cd) za 20 tisućinki. Ta dva poboljšanja, prema Renaultu, smanjuju potrošnju goriva i emisija CO₂, a tu je i dodatno poboljšanje zbog ugradnje pogonskih sklopova TCe 100 LPG i E-Tech hibrid 140. Unutrašnjost novog Renault Clija manje je bučna, posebice zahvaljujući boljoj zvučnoj izolaciji motora. Razina buke pri brzinama između 0 i 130 km/h manja je za 1,5 do dva dB.

Kako bi osigurala najvišu moguću razinu sigurnosti, platforma CMF-B ima potpuno novi dizajn strukture, bočnih greda i prednje ploče karoserije, ponajviše zahvaljujući uporabi visoko elastičnog čelika i ljepila, što omogućuje kvalitetniju ugradnju čeličnih ploča. Ta poboljšanja osiguravaju putnicima vrhunsku razinu sigurnosti. Sigurnost povećava i inovativna oprema novog Clija, čija je ugradnja omogućena novom arhitekturom platforme CMF-B, uključujući prilagodljivi zračni jastuk za vozača, zračne zavjese, predzatezače sigurnosnih pojaseva s graničnicima opterećenja te Isofix priključke kompatibilne s novim standardom iSize.

  • +50
Renault Clio Intens TCe 100 LPG Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.

Nova električna i elektronička arhitektura platforme CMF-B omogućuje novom Cliju ugradnju najbogatije palete opreme i naprednih sustava za pomoć u vožnji u segmentu, od prednje kamere i radara, dostupnih u svim inačicama, do sustava za pomoć u vožnji autocestom i u prometnim gužvama (autonomija druge razine). Nova platforma konstruirana je s namjerom elektrifikacije vozila, što je omogućilo ugradnju novog hibridnog motora E-Tech 140 u novi Clio.

Unutrašnjost kabine

Što se tiče unutrašnjosti našeg testnog modela Clio Intens TCe 100 LPG, tu nema nikakve značajnije promjene u odnosu na recimo model Clio Edition One TCe 130 EDC. Razlika je naravno u razini opreme, ali generalno struktura i raspored su jednaki u oba modela.

Dojam kvalitete i ergonomske značajke vozačeva položaja bili su prioriteti za timove dizajnera unutrašnjosti novog Clija. Materijali vrhunske kvalitete, meke obloge armaturne ploče, obloge na vratima, obrub središnje konzole te pomno dizajnirani elementi unutrašnjosti podižu dojam kvalitete na posve novu razinu.

Dizajn je kompaktniji kako bi se osiguralo više prostora i uključilo više tehnologija, što znači da je novi Smart Cockpit novog Clija potpuno posvećen vozaču dok njegov oblik vala pridonosi dojmu širine. Opremljen je najširim zaslonima u segmentu te pruža iznimno suvremena ergonomska rješenja. U novom Cliju uvelike su dostupne i inovacije jedinstvene za segment, poput elektroničke parkirne kočnice koja je posebno korisna u gradskoj vožnji.

Ključni dio pametne kabine je opcijski 9,3-inčni zaslon multimedijskog sustava (u slučaju našeg testnog automobila), najveći u nekom Renaultovu modelu dosad. Vertikalni i blago zakrivljeni tablet nadahnut je onime iz modela Espace te vizualno povećava armaturnu ploču, daje kabini suvremeniji izgled i poboljšava preglednost ekrana. Zaslon je okrenut vozaču i uključuje novi povezani sustav Renault Easy Link te su putem njega dostupne sve multimedijske značajke i navigacija, kao i postavke Multi-Sense, i sve je jednostavno za upotrebu.

Prvi je put novi Clio opremljen digitalnim brojačem umjesto tradicionalnog analognog, što je tehnologija preuzeta iz luksuznijih segmenata. Veličine od sedam do 10 inča, taj se TFT zaslon može upotrijebiti za iznimno intuitivnu prilagodbu iskustva vožnje. Inačica od 10 inča uključivat će GPS navigaciju na zaslonu. Dva zaslona dijagonale 9,3, odnosno 10 inča, najveći su zasloni u segmentu novog Renault Clija.

Pogonski sklop TCe 100 LPG

Prije svega, treba reći da se integracija plinskog pogona u automobil obavlja izravno u Renaultovoj tvornici, a ovaj motor nudi bolje performanse uz istodobno smanjenje potrošnje goriva i emisija CO₂. Već smo u početku ovog teksta rekli da se naš testni model može pokretati na benzinski ili plinski pogon, a opremljen je dvama odvojenim spremnicima, jednim za benzin i jednim za plin. Vozilo uz oba napunjena spremnika može prijeći više od 1000 km.

Takav način rada omogućuje gotovo neograničenu vožnju: benzin je dostupan na svim benzinskim postajama dok je plin u Europi dostupan na svakoj četvrtoj benzinskoj postaji te na sve brojnijima u Hrvatskoj. Povrh toga, vozila s plinskim pogonom mogu pristupiti podzemnim garažama zahvaljujući ugrađenim sigurnosnim značajkama (zaštitni ventil, nepovratni ventil i ograničeno punjenje spremnika do najviše 80 posto).

Dokazana i sigurna tehnologija, godinama usavršavana

Integracija plinskog pogona u automobil obavlja se izravno u Renaultovoj tvornici. Za kupce to znači jednostavno naručivanje bez dodatnih kašnjenja te komunikaciju sa samo jednom stručnom osobom u Renaultovoj mreži, zaduženom za jamstvo i održavanje vozila. Benzinski motor od početka je konstruiran tako da omogući pogon na plin. Dodatan spremnik za plin izrađen je od čvrstog čelika i ugrađen na mjesto rezervnog kotača kako ne bi dolazio u doticaj sa spremnikom za benzin. Nepovratni ventil, ograničeno punjenje spremnika do najviše 80 posto, ograničenje protoka goriva, solenoidni ventil i sigurnosni ventil upotpunjuju tehnički sustav.

Jednostavna tehnologija

Uporaba je jednostavna za vozača. Prebacivanje s benzinskog na plinski pogon i obratno postiže se na dva načina: ručno, pritiskom tipke smještene lijevo dolje od volana (odabrani način primjenjuje se i tijekom sljedećeg pokretanja vozila) ili automatski, kada se isprazni spremnik plina. Poseban pokazivač prikazuje razinu napunjenosti spremnika plina. Punjenje spremnika plina (32 l na Cliju) također je brzo i jednostavno (traje samo dvije minute). Drugi spremnik goriva, onog benzinskog, obujma je 39 litara.

Druga prednost ove domišljate integracije jest zadržavanje postojećeg obujma prtljažnika iznad razine podnice (na mjesto rezervnog kotača postavljen je spremnik plina). Kao i s benzinskim motorom TCe 100, naš testni Clio ima jednak volumen prtljažnika od 391 litru, a kada se nasloni stražnjeg reda sjedala preklope, i ukupno 1069 litara. Težina samog modela je sljedeća: 1090 kg za model s motorom TCe 100, a 1137 kg za model s motorom TCe 100 LPG. Naravno, ova težina varira u ovisnosti o samoj opremi.

Što je LPG ili UNP?

LPG (Liquefied Petroleum Gas) ili UNP (ukapljeni naftni plin) je mješavina propana i butana (koji ima standard u Europi: EN589). Sagorijevanje emitira manje emisije ugljičnog monoksida, ugljikovodika i dušikovog oksida nego benzinski motor. Povrh toga, UNP ima veliku prednost: približno 10 posto manju emisiju CO₂ od ekvivalentnog benzinskog motora.

Kako to funkcionira?

U Europi i većini svijeta sustav ubrizgavanja UNP-a dodatni je sustav postojećem benzinskom motoru. Za uporabu je potreban poseban spremnik koji može izdržati pritisak, što se nameće njegovim skladištenjem u tekućem obliku, te neznatne izmjene sustava goriva.

Pristupačna i štedljiva tehnologija

Uporaba plina kao pogonskog goriva donosi znatno veće uštede u odnosu na benzin jer je njegova cijena više nego dvostruko niža od cijene benzinskog ili dizelskog goriva po litri. U Hrvatskoj je cijene plina u ovom trenutku na crpkama od 4,48 do 4,85 kn po litri, za razliku od cijene benzina koje se kreću od 9,39 kn do 9,78 kn. Iako je prosječna potrošnja motora s pogonom na plin nešto veća, ukupni trošak goriva po kilometru niži je za 30 posto u odnosu na benzinski motor te do osam posto u odnosu na dizelski. Mi smo napunili spremnik UNP-a s 28,45 litara za 137 kuna.

Naš testni Clio ima novi benzinsko-plinski motor TCe 100 LPG, a radi se o trocilindričnom motoru obujma 999 cm³ s turbopunjačem snage 100 KS (74 kW) pri 5000 okr./min. Osim bržim odzivom i snažnijim ubrzanjima, uz najveći okretni moment od 170 Nm pri 2000 okr./min., motor se odlikuje okretnošću, štedljivošću i emisijama CO₂ nižima za osam posto u odnosu na benzinsku inačicu. Kada radi u režimu samo na benzin, ovaj motor u našem testnom modelu ima 10 Nm manji najveći okretni moment, uz jednak broj okretaja motora od 2750 okr./min. U našem testnom modelu ugrađen je 5-brzinski ručni mjenjač, a ubrzanje od 0 do 100 km/h je 12,5 sekundi, dok je krajnja brzina 188 km/h.

Potrošnja goriva u kombiniranom ciklusu (WLTP) je 5,4 l/100 km kada motor radi na benzin, odnosno 7,7 l/100 km kada radi na plin. Što se emisije CO₂ tiče, novi Clio LPG u kombiniranom ciklusu (WLTP) emitira 122 g/km kada motor radi na benzin, odnosno 110 g/km kada radi na plin.

Sam model Clio Tce 100 LPG proizvodi se u tvornici Revoz u Novom Mestu. Serijsku inačicu Revoz je počeo proizvoditi u siječnju prošle 2020. godine. Glavna tržišta za taj model su Italija, Španjolska, Poljska, Francuska i Portugal. Prema navodima iz Revoza, uvođenje tog motora i cjelokupnog sustava u proizvodnju bilo je vrlo složeno. Ostvarena je potpuna integracija u postojeći proizvodni proces, što znači da se svi sastavni dijelovi, uključujući spremnik plina, neposredno sastavljaju na istoj liniji kao i ostali modeli, tako da onaj pogonjen plinom izlazi s proizvodne vrpce u cijelosti dovršen. Sastavljanje i testiranje serijskog vozila s pogonom na plin traje oko pola sata duže nego za druge inačice.

Naš Clio Intens TCe 100 LPG je zanimljiv model, spretan u gradu, uz dobre performanse na autocesti, no nije koncipiran kao neka jurilica poput testiranog modela Clio Edition One TCe 130 EDC ili TCe 140. Iako je zamišljen prije svega kao automobil za grad, s njim ćete se dobro provesti i na duljem putovanju izvan gradskih uvjeta vožnje. Ono što bismo voljeli vidjeti u ovome modelu je 6-brzinski ručni mjenjač, iako i postojeći s pet brzina zadovoljava potrebe većine vozača, no pri niskim brzinama ipak zahtijeva veći angažman vozača. Dimenzije guma na našem modelu su 195/55R16 i nalaze se u sredini raspona dimenzija namijenjenih za Clio, a zimske gume Sava Eskimo HP2 nisu loše. Snage je sasvim dovoljno, a ova kombinacija dva rezervoara goriva je svakako jak adut za duga putovanja. Sigurnost Clija je tradicionalno izvrsna jer je neovisna organizacija Euro NCAP proglasila Renault Clio V najsigurnijim gradskim automobilom (s Audijem A1) među modelima ispitanima u 2019. godini. Naravno, riječ je o modelu Clio Zen 1.0 TCe 100, ali ne sumnjamo da je i ova LPG izvedba motora na najvišoj razini jer Renault ne bi riskirao svoj ugled kad je riječ o tvorničkoj ugradnji plinske instalacije. I ova verzija Clija je sjajan mali automobil, koji posve opravdava status jednog od najbolje prihvaćenih i najprodavanijih modela i u Europi.

Što se cijena tiče, Renault Clio Sce 65 kreće od 90.500 kn, a cijena testnog modela Clio TCe 100 LPG u opremi Intens stoji 126.375 kn. Uz opcije naš testni model (boja crvena Flamme 4.+400 kn, LED rasvjeta putničkog prostora 450 kn, Paket City Kamera - sustav za pomoć pri parkiranju sprijeda i straga, kamera 360°, 3000 kn, Paket udobnost - središnja konzola s naslonom za ruke, automatska parkirna kočnica s funkcijom Auto-Hold, 2000 kn, Paket navigacija 9,3“ - kartografija Europe, multimedijski sustav Easy Link, 7000 kn, stoji 139.250 kn sa svim davanjima i popustom od 5000 kn.