PACIJENTI U BANANI JOŠ 9 MJESECI

Već 44 dana liječnici štrajkaju za svoja 'ekskluzivna prava'

31.10.2013 u 13:43

Bionic
Reading

Dosad najduži štrajk bolničkih liječnika u Hrvatskoj, koji traje već 44 dana, najvjerojatnije ni danas neće biti gotov jer sindikalni čelnici ne očekuju potpisivanje novog kolektivnog ugovora (KU), što je uvjet za prekid štrajka.

Jedanaest članaka materijalne prirode budućeg KU i dalje je otvoreno, rekla je novinarima prije današnjeg kruga pregovora u Ministarstvu zdravlja Spomenka Avberšek, predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.

Pacijenti žrtve borbe

Čak i ako se štrajk načelno prekine već danas, ministar zdravlja upozorio je kako će se posljedice štrajka osjećat još najmanje sljedećih devet mjeseci, jer su se liste čekanja u bolnicama povećale i do 30 posto.

Ona ističe da bi ministar zdravlja Rajko Ostojić danas trebao dati jasan odgovor na prijedloge pojednih sindikata u zdravstvu, vezano uz pitanja obračuna dežurstava, pripravnosti i prekovremenih sati.

Bez obzira na to, Avberšek je u izjavi novinarima bila vrlo skeptična oko toga da bi sporazum triju zdravstvenih sindikata i Ministarstva danas mogao biti postignut, ugovor potpisan i štrajk završen.

'Riječ je o kolektivnom ugovoru koji traje četiri godine i vrijedi za svih 72.000 zaposlenih u zdravstvu. Bili bismo vrlo neozbiljni da danas završimo',, rekla je Avberšek te istaknula da 'ne može potpisati 'mačka u vreći''.

Avberšek tvrdi da predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić traži da se u novom KU liječnicima vrate prava iz ništavnog kolektivnog ugovora, te ističe da ona na to neće pristati, ako ista prava ne dobiju i ostali zaposlenici u zdravstvu. Od Babićeva prijedloga, ističe, koristi bi imalo samo 5700 liječnika koji imaju dežurstva i pripravnosti.

Avberšek upozorava i da KU ne regulira plaće određene skupine, već uvjete rada svih zaposlenika u djelatnosti.

'Kolektivni ugovor nije institut povećanja plaća. Njih povećava Vlada preko koeficijenata ili uredbom', ustvrdila je predsjednica Samostalnog sindikata te poručila liječnicima da su izabrali krivi institut ako su kroz kolektivni ugovor mislili 'nampumpati' svoje plaće.

Babić je jučer rekao da bi, po sindikalnim izračunima, liječnici za dežurstva, pripravnost i prekovremene sate trebali dobiti oko 70 milijuna kuna neto godišnje.

Avberšek na to odgovara da Babić tražiti ekskluzivu za liječnike, protivno zakonu, i poručuje mu da neće pristati na ucjene štrajkom jer, kaže, 'ovako kako liječnici sada štrajkaju, tako mogu nastaviti do kraja mandata ove Vlade'.

'Ništa im se zbog toga nije oduzelo, jedini koji su na gubitku su građani', upozorava Avberšek.

Ako se danas Ostojić očituje o sindikalnim zahtjevima, sindikalni čelnici u ponedjeljak će te prijedloge izložiti svojem članstvu.

Za ponedjeljak je najavljena i izvanredna skupština Hrvatskog liječničkog sindikata na kojoj se očekuje odluka prihvaćaju li liječnici prijedlog Ministarstva ili se štrajk nastavlja.