VOJNI UDARI

U sukobu nuklearnih sila Indije i Pakistana stradali civili i srušeni avioni

07.05.2025 u 05:32

Bionic
Reading

Indija je u srijedu pokrenula vojne udare na devet lokacija u Pakistanu i pakistanskom dijelu Kašmira, tvrdeći da im je meta 'teroristička infrastruktura' s koje su planirani napadi na indijski teritorij. Islamabad je uzvratio tvrdnjom da je srušio pet indijskih borbenih aviona, u najtežem oružanom sukobu dviju nuklearno naoružanih država u posljednjih dvadeset godina

Pakistan je osudio napade i priopćio da su pogođena i civilna područja, uključujući dvije džamije, pri čemu je osam osoba poginulo, a 35 ih je ranjeno. Napad je uslijedio pod nazivom 'Operacija Sindoor', a prema indijskom vladinu priopćenju, radilo se o 'usmjerenim, odmjerenim i neeskalatornim' vojnim akcijama koje nisu obuhvatile pakistanske vojne objekte.

Indijski obrambeni izvor rekao je za Reuters da su mete bili stožeri ekstremističkih skupina Jaish-e-Mohammed i Lashkar-e-Taiba. 'Indija je pokazala znatnu suzdržanost u izboru ciljeva i načinu izvođenja operacije', priopćilo je indijsko ministarstvo obrane.

S druge strane, pakistanski vojni glasnogovornik general Ahmed Sharif Chaudhry izjavio je da su svi pakistanski odgovori bili 'obrambene prirode', dodavši: 'Pakistan ostaje odgovorna država, ali ćemo poduzeti sve potrebne korake za obranu svoje časti, integriteta i suvereniteta – po svaku cijenu.'

Glasnogovornik pakistanske vojske izjavio je za televiziju Geo News da je odgovor Pakistana u tijeku, bez navođenja detalja.

Islamabad je indijske napade nazvao 'očitim činom rata' i priopćio da je obavijestio Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda o svom pravu na odgovor.

Stanovnici Muzaffarabada, glavnog grada pakistanskog Kašmira, izjavili su da je nakon eksplozija prekinuta opskrba električnom energijom. Istovremeno, očevici i policijski izvor iz pograničnih područja u indijskom Kašmiru naveli su da su čuli glasne eksplozije, zračne napade i intenzivnu topničku paljbu.

Napetosti u regiji dodatno su porasle nakon prošlomjesečnog napada na hinduističke turiste u indijskom Kašmiru, u kojem je ubijeno 26 muškaraca. Indija je za napad izravno optužila Pakistan, koji je sve odbacio, tvrdeći da je unaprijed imao obavještajne podatke da Indija priprema vojni odgovor.

Nakon indijskih napada, indijska vojska objavila je poruku na društvenoj mreži X: 'Pravda je zadovoljena'. Napetosti između dviju nuklearno naoružanih zemalja i dalje su visoke, iako obje strane zasad izbjegavaju izravno ciljanje vojnih objekata, što bi moglo ukazivati na pokušaj ograničavanja eskalacije sukoba.

Prema lokalnoj policiji i svjedocima, indijske i pakistanske snage razmijenile su intenzivnu topničku vatru duž većeg dijela granice u Kašmiru. Indijska vojska objavila je da je u pakistanskom granatiranju poginulo troje civila. Indijski televizijski kanali prikazali su snimke eksplozija, požara i velikih oblaka dima, kao i stanovnika u bijegu. Reuters nije mogao neovisno potvrditi autentičnost tih snimki.

Premijer Pakistana Shehbaz Sharif izjavio je da njegova zemlja odgovara na napade, ali nije dao pojedinosti. Pokrajina Pendžab proglasila je izvanredno stanje, a bolnice i službe hitne pomoći stavljene su u visoku pripravnost.

Pakistanski vojni dužnosnici izjavili su da su među pogođenim objektima bile i dvije džamije, dok je ministar obrane rekao da su svi pogođeni ciljevi bili civilni, a ne militantni kampovi, kako tvrdi Indija. 'Tvrdnja Indije da su mete bili teroristički kampovi je lažna', izjavio je ministar za televiziju Geo News.

Zbog zatvaranja zračnog prostora, nekoliko zračnih prijevoznika, uključujući IndiGo, Air India i Qatar Airways, otkazalo je letove iz pogođenih područja.

Indijski izvor izjavio je da su najviši sigurnosni dužnosnici, uključujući savjetnika za nacionalnu sigurnost Ajita Dovala, o situaciji obavijestili američkog državnog tajnika Marca Rubija, kao i svoje kolege u Ujedinjenom Kraljevstvu, Rusiji, Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Indija i Pakistan vodili su dva rata od 1947. godine zbog većinski muslimanskog Kašmira, na koji obje strane polažu pravo u cijelosti, ali kontroliraju djelomično. Od primirja iz 2003. godine, na koje su se obje zemlje ponovno obvezale 2021., slični zračni udari bili su izuzetno rijetki. >>Pročitajte više<<

Donald Trump
  • Donald i Melania Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
  • Donald Trump
    +8
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: WILL OLIVER

Oglasio se Trump

Američki predsjednik Donald Trump izrazio je u utorak zabrinutost zbog pojačanih napetosti između Indije i Pakistana te poručio da se nada brzom prestanku sukoba između dviju nuklearno naoružanih susjednih zemalja. 'To je stvarno šteta. Upravo smo o tome obaviješteni', rekao je Trump iz Ovalnog ureda. 'Oni se sukobljavaju već desetljećima, čak i stoljećima, ako bolje razmislite. Samo se nadam da će se to vrlo brzo zaustaviti', dodao je. >>Pročitajte više<<

Ranije tijekom dana, američki State Department pozvao je obje strane da izbjegnu eskalaciju i rade na mirnom i odgovornom rješavanju spora. 'Nastavljamo pozivati Pakistan i Indiju da zajednički rade na odgovornom rješenju koje će osigurati dugoročan mir i regionalnu stabilnost u južnoj Aziji', izjavila je glasnogovornica State Departmenta Tammy Bruce.

Dodala je da su Sjedinjene Države u stalnom kontaktu s vladama obiju zemalja na više razina, ali nije iznosila detalje o diplomatskim inicijativama.

Za napad 22. travnja odgovornost nije preuzela nijedna skupina, no Indija je odmah optužila Pakistan, dok je Islamabad kategorički odbacio bilo kakvu povezanost.

Indijske vlasti tvrde da tragaju za najmanje dvoje državljana Pakistana, osumnjičenih za sudjelovanje u napadu i povezanih s militantnim skupinama Lashkar-e-Taiba i Jaish-e-Mohammed, koje Indija redovito optužuje za prekogranične terorističke aktivnosti.

Kao dodatnu mjeru pritiska, Indija je odmah nakon napada najavila suspenziju suradnje u okviru Sporazuma o podjeli voda iz 1960. godine, što je izazvalo dodatne napetosti. New Delhi je čak zaprijetio da će obustaviti dotok vode prema Pakistanu, što bi moglo imati ozbiljne humanitarne i ekološke posljedice.

Unatoč napetoj situaciji, međunarodni akteri – uključujući SAD i Ujedinjene narode – pozivaju na smirenost i dijalog. Glavni tajnik UN-a António Guterres apelirao je na obje strane da se 'odmaknu od ruba' i izbjegnu daljnju eskalaciju.