GOSTOVALI I HRVATSKI EUROPARLAMENTARCI

U četiri hrvatska grada održan skup mladih ambasadora Europskog parlamenta

11.05.2018 u 19:15

Bionic
Reading

U četiri hrvatska grada, Zagrebu, Splitu, Slavonskom Brodu i Krku, u petak je istovremeno održan skup #MladiEU2018, multimedijsko druženje sudionika programa 'Škola ambasador Europskog parlamenta' na kojem je 500 hrvatskih srednjoškolaca razgovaralo s hrvatskim europarlamentarcima i drugim govornicima o Europskoj uniji

Skup #MladiEU2018 i program 'Škola ambasadora Europskoga parlamenta' vodi i organizira ured za informiranje Europskog parlamenta u Hrvatskoj, i usmjeren je na promicanje parlamentarne demokracije među mladima te njihovo osvješćivanje o važnosti participacije i aktivnog građanstva.

Sastoji se od niza interaktivnih panela i predavanja, a u njemu ove godine sudjeluje više od 500 djevojaka i mladića u dobi od 16 do 18 godina te njihovih 50 učitelja iz 25 hrvatskih gimnazija i strukovnih škola.

Violeta Simeonova Staničić, voditeljica ureda Europskog parlamenta, ističe kako je program, započet prošle godine, nadmašio početna očekivanja i ciljeve. 'Prve se godine uključilo 11 škola, ove godine imamo 25, a iduće ga godine planiramo proširiti na 50 škola u 17 hrvatskih gradova', rekla je za Hinu.

'Učenici su se, osim što dobivaju objektivna saznanja o parlamentarnoj demokraciji i funkcioniranju Europske unije, počeli i samostalno umrežavati tako da su se kroz program povezale najaktivnije i najuspješnije srednje škole', pohvalila je Simeonova Staničić proaktivan pristup sudionika programa.

Ove su godine mladi ambasadori Europskog parlamenta imali priliku u zagrebačkom Kinu Europa, splitskom kinu Karaman, Centru za mlade u Slavonskom Brodu i gradskoj vijećnici u Krku razgovarati o Europskoj uniji s hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu Ivanom Maletić, Marijanom Petir i Jozo Radošem.

U motivacijskom dijelu programa sudjelovali su ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice i jedan od prošlogodišnjih dobitnika nagrade 'Europski građanin' Europskog parlamenta Tvrtko Barun, modna dizajnerica Aleksandra Dojčinović, Alen Nađsombat iz Nogometnog kluba Osijek, motivator mladih Igor Spetič iz Splita i drugi. Govornici su izlagali o temama migracija, kvalitete života, digitalne agende i mobilnosti. ali i općenito o prednostima članstva u EU-u te na koji je načini je ono olakšalo i unaprijedilo njihov rad i poslovanje.

  • +43
Izbori za Europski parlament Izvor: Pixsell / Autor: PXL Standard News

Škole domaćini događanja su bile zagrebačke VII. i II. gimnazija, Gornjogradska gimnazija, I. tehnička škola 'Tesla' i Športska gimnazija, potom IV. gimnazija 'Marko Marulić' i Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju u Splitu, Gimnazija 'Matija Mesić' u Slavonskom Brodu te Srednja škola 'Hrvatski kralj Zvonimir' u Krku. U programu su od organizacija sudjelovali i Savez izviđača Hrvatske i Forum za slobodu odgoja.

Glavna digitalna komunikacijska platforma skupa putem hashtaga #MladiEU2018 bile su društvene mreže Instagram, Facebook i Twitter.

Program 'Škola ambasador Europskog parlamenta' se od školske godine 2016/2017 provodi u svim državama članicama Europske unije, a funkcionira na način da nastavnik ima ulogu ambasadora seniora Europskog parlamenta, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju mlađi ambasadori.

Učenici se tijekom provedbe programa uz pomoć mentora, ambasadora seniora, upoznaju s radom Europskog parlamenta i odgovornostima zastupnica i zastupnika koji Parlament predstavljaju u svojim matičnim državama.