politički potez

Srbijanski ministar obrane Vulin predvodi masovni štrajk glađu

11.04.2019 u 18:37

Bionic
Reading

Srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, zamjenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, te tridesetak zastupnika vladajuće koalicije najavili su u četvrtak štrajk glađu zbog, kako tvrde, nasilja nad građanima i institucijama koje provodi oporba okupljena u Savezu za Srbiju (SzS)

Njihov će štrajk glađu početi u petak u pet do 12, objavili su beogradski elektronički mediji bliski vlasti, pozivajući se na izvore u vladajućoj koaliciji.

Vulin je, prema tvrdnjama nekoliko beogradskih tabloida, donio odluku da u petak u 11,55 sati započne štrajk glađu u Skupštini Srbije.

Na taj se potez odlučio zbog, kako se navodi, 'nasilja koje nad Srbijom sprovode lideri SzS (Boško) Obradović, (Dragan) Đilas i (Vuk) Jeremić'.

Vulinu će se, tvrde tabloidi Kurir i Informer, pridružiti i zastupnici iz vladajuće većine predvođene Srpskom naprednom strankom (SNS), te zamjenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić s vijećnicima u gradskom parlamentu, koji je također pod kontrolom koalicije na čelu s naprednjacima srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Prosvjedi u Srbiji počeli su 8. prosinca upravo zbog nasilja kojem su bili izloženi čelnici oporbe, kada je u Kruševcu pretučen čelnik Ljevice Srbije Borko Stefanović.

Prvi skup i prosvjedna šetnja nazvani su 'Stop krvavim košuljama', da bi se građanski prosvjed ubrzo institucionalizirao kao '1 od 5 milijuna', a tom nazivu izravno je pridonio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić porukom prosvjednicima 'da ih se može okupiti i pet milijuna, neće dobiti ništa osim izbora'.

  • +7
Aleksandar Vulin Izvor: Pixsell / Autor: Srdjan Ilic/PIXSELL

Prosvjedi su se iz Beograda postupno proširili na više od stotinjak gradova diljem Srbije i, unatoč medijskoj blokadi koju prosvjednici pokušavaju razbiti, uspjeli su skrenuti pozornost vlasti koja nastoji minimizirati masovnost prosvjeda, istodobno optužujući vođe Saveza za Srbiju da su 'zaveli' građane, te da se žele domoći vlasti kako bi 'nastavili pljačkati državu'.

Političke tenzije u Srbiji rastu tim više što je bliži 13. travnja, za kad su oporbeni Savez za Srbiju (SzS) i organizatori prosvjeda '1 od 5 milijuna' zakazali veliki prosvjedni skup u Beogradu, zahtijevajući povlačenje aktualne vlasti na čelu sa predsjednikom Vučićem, slobodu medija, te stvaranje uvjeta za poštene izbore.

Vučić je uzvratio da će tjedan dana kasnije, 19. travnja, okupiti deset puta više ljudi u prijestolnici i pokazati da je uz njega 'vrijedna, poštena, pristojna i pametna Srbija'.

Prosvjedu '1 od 5 milijuna' sve masovnije se pridružuju i studenti, a jedna u nizu njihovih akcija je performans 'Velika seoba studenata', kojim žele ukazati na sve učestalije odlaske mladih iz Srbije na Zapad.

Vučić je nedavno započeo kampanju "Budućnost Srbije", službeno je predstavljajući kao razgovor s građanima kojima želi 'podnijeti račune' za reformske uspjehe, makroekonomsku i financijsku stabilnost, te ekonomske domete investicijskog vala i otvaranje mnoštva tvornica.

Po ocjeni oporbe, ta se kampanja, financirana državnim novcem iz proračuna, pokazala stranačkom, dok Vučićeve nastupe vide kao zapaljive partijske govore u kojima ne propušta priliku obračunati se s političkim protivnicima i neistomišljenicima.