mala norijada

Osmaši se spontano okupili na Jarunu i Bundeku: 14-ogodišnjak u vrlo ozbiljnom stanju završio u Klaićevoj nakon što je popio litru votke

18.06.2021 u 19:14

Bionic
Reading

Posljednji je dan škole. Stotine maloljetnika na Jarunu i Bundeku slave, ali, nažalost, mnogi na pogrešan način - alkoholom. Jedan je 14-ogodišnjak u vrlo ozbiljnom stanju završio u Klaićevoj bolnici nakon što je popio litru votke, a nakon toga još je dvoje mladih odvezeno u Kliniku za dječje bolesti, javlja Radio Sljeme

Prije dva dana Centar za zdravlje mladih i Gradski ured za zdravstvo objavili su istraživanje prema kojem je 90% maloljetnika probalo alkohol.

Danas se ta brojka nažalost potvrđuje u praksi. Opisujući situaciju na terenu i kako se ponašaju mladi u svome slavlju, Ivana Portolan Pajić iz Gradskog ureda za zdravstvo za Radio Sljeme kazala je:

'Napravili smo sve što je u našoj moći da suzbijemo štetnu zlouporabu alkohola u mladoj populaciji, radi se o maloljetnicima u dobi od 14, 15 i 16 godina, a vjerujemo da među njima nažalost ima i mlađih, kazala je dodavši kako su u koordiniranoj akciji s Gradskim društvom Crvenog križa i Hitnom medicinom Grada Zagreba, komunalnim redarstvom, spasilačkom službom pa čak i Državnim inspektoratom.

Međutim, ne možemo pokriti sve dijelove Grada jer se slavlja održavaju u različitim parkovima na cijelom području Grada Zagreba. Nažalost, informacije koje dolaze do nas su da ima puno zlouporabe alkohola na tim proslavama. Već smo imali nekoliko slučajeva intoksikacije, od toka jednu vrlo tešku intoksikaciju maloljetnika od 14 godina koji je upućen u bolnicu. Nadamo se da će biti dobro, ali radi se o zaista teškom, akutnom stanju opijenosti. Molim roditelje sve djece koji znaju da su im djeca na zabavama, da krenu prema svojoj djeci, da ih preuzmu i odvedu njihovim kućama.

U Gradu ne znaju ni za kakav program, mladi su sami organizirali okupljanja. Trenutno ih je najviše na Jarunu i Bundeku.

'Mi apsolutno nikakve veze nemamo s njihovim organiziranjem a naše službe će tamo biti sve do 8 sati. Molimo da ne dolazi do situacija u kojima moramo tražiti podatke o roditeljima i zvati ih da dolaze po svoju djecu koja su u teškom stanju. Molimo ih da se sami pobrinu gdje su im djeca, provjere je li sve u redu', kazala je Portolan Pajić za Radio Sljeme.