Kemal Kilicdaroglu

Skroman i popularan: Tko je 'turski Gandhi' koji će se suprotstaviti moćnom Erdoganu

07.03.2023 u 22:22

Bionic
Reading

Šest opozicijskih stranaka u ponedjeljak navečer imenovalo je Kemala Kilicdaroglua svojim kandidatom za predsjedničke izbore na kojima će se sučeliti s višegodišnjim vladarom Turske Recepom Tayyipom Erdoganom. Ovaj šef glavne opozicijske stranke već je desetljećima u turskoj politici, no još uvijek nije postigao rezultat kojim bi s vlasti srušio Erdoganov AKP

Iako nisu svi u turskoj oporbi bili zadovoljni time što je Kemal Kilicdaroglu postao prvi izbor da bude protukandidat Erdoganu, u ponedjeljak navečer ipak je došlo do dogovora i 74-godišnji šef glavne oporbene stranke će u svibnju prvi put u životu tražiti pobjedu nad čovjekom koji već 20 godina vlada Turskom.

Iako možda široj hrvatskoj javnosti nije poznat, Kilicdaroglu je itekako znano ime u turskoj politici. Već više od 10 godina na čelu je Republikanske narodne stranke (CHP), glavne oporbene stranke koja se može podičiti time da ju je osnovao Mustafa Kemal Atatürk, također osnivač Republike Turske. Kao šef CHP-a, piše The Middle East Eye, Kilicdaroglu je pomogao transformirati ga iz sekularističke političke organizacije establišmenta u socijaldemokratsku stranku otvorenih pogleda, koja spada u lijevi centar.

Kilicdaroglu je rođen 1948. u anadolskom selu Ballice u Tunceliju i odrastao je u siromašnoj obitelji sa sedmero djece, no unatoč skromnim počecima uspio je postići mnogo u životu. Bio je dobar učenik, najbolji u razredu i školi, studirao je financije i zaposlio se 1971. u javnoj službi kao porezni inspektor.

Kao pripadnik vjerske manjine Alevi, proganjane u povijesti Turske, Kilicdaroglu je bio član ljevičarskih političkih organizacija sve do početka karijere u državnoj službi, u kojoj mu je vrhunac bio kada je postao direktor Zavoda za socijalno osiguranje (SSK). Upravo je prethodnih godina njegovo upravljanje SSK-om Erdogan izvlačio kao najveći grijeh, tvrdeći da je loše upravljanje dovelo do bankrota sustava socijalne sigurnosti. Kilicdaroglu mu je uvijek odgovarao da je on bio samo običan birokrat i da nije donosio zakone. Uz to, Kilicdaroglu je radio u Ministarstvu financija i Glavnoj upravi za prihode, predavao je na Sveučilištu Hacettepe u Ankari i bio član uprave Turkey Is Bank, najveće privatne banke u zemlji.

Kemal Kilicdaroglu
  • Kemal Kilicdaroglu
  • Kemal Kilicdaroglu
  • Kemal Kilicdaroglu
  • Kemal Kilicdaroglu
  • Kemal Kilicdaroglu
    +10
Kemal Kilicdaroglu Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

'Turski Gandhi', kako ga zovu zbog krhke građe i skromnosti, u politiku je ušao 2002., kada je na općim izborima izabran u parlament. Vrlo brzo dobio je na popularnosti, posebice nakon što je za korupciju optužio prominentne članove Erdoganovog AKP-a, a koji su nakon toga bili prisiljeni podnijeti ostavke.

U političkoj karijeri kandidirao se i za gradonačelnika Istanbula. No iako je te 2009. povećao rejting svoje stranke na izborima, izgubio ih je, pri čemu mu nije pomoglo to što ranije nije živio u tom gradu. Stranku CHP preuzeo je 2010. i od tada je nastoji promijeniti putem 'Kilicdarogluove politike'. Naime uvjeren je da je jedini način na koji se može pobijediti Erdogana stvaranje širokog saveza u kojem bi se konkurentske ideološke frakcije okupile pod minimalnim zahtjevima demokratskog i pluralističkog društva.

'Socijaldemokrati smo. Lijevo i desno, to su zastarjeli koncepti iz 18. stoljeća. Možemo postići razumijevanje i dogovor sa svakim tko voli ovu zemlju', poručio je svojedobno. Kilicdaroglu je u stranku počeo dovoditi i ljude iz prokurdske opozicije i islamističkih pokreta, a koji su tradicionalno bili na suprotnoj strani od sekularnog CHP-a. Uz to je dokinuo stranačko protivljenje tome da žene na sveučilištima i u javnoj službi nose hidžab.

Kako bi svrgnuo Erdogana, 2014. je potegnuo i radikalan potez te je koalirao s turskim nacionalističkim MHP-om, koji je tijekom 1970-ih bio žestok neprijatelj CHP-a. To se nije svidjelo mnogima u stranačkoj bazi, no Kilicdaroglu je tada bijesan poručio članovima stranke da 'budu muško', izađu na izbore i 'ne dozvole da im diktator izabere predsjednika'. No svojim uvjeravanjima nije uspio skupiti dovoljnu podršku birača - Erdogan je pobijedio i na tim izborima. A onda je došla 2016. i neuspjeli pokušaj puča u Turskoj, što je promijenilo političku scenu. Mnogi Erdoganovi oponenti tada su zatvoreni, ljudi su otpušteni iz državne službe, a Kilicdaroglu je odgovorio na svoj način - započeo je Marš pravde od Ankare do Istanbula, na kojem su mu se pridružile tisuće ljudi.

Nastavio je sa svojom politikom stvaranja savezništava i prvi veliki uspjeh doživio je 2019., kada su na lokalnim izborima njegovi kandidati postali gradonačelnici u Istanbulu, Ankari i Antaliji. Nacionalni savez koji je stvorio okupljanjem oporbenih stranaka postao je Stol šestorice te su već predložili plan za reformu turske demokracije.