MESIĆ NAJAVIO

I krizni namet bi mogao na Ustavni sud

30.07.2009 u 15:30

Bionic
Reading

Predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je danas da će, ukoliko to procijeni sa svojim suradnicima, pokrenuti preispitivanje i zakona o 'kriznom porezu' pred Ustavnim sudom, kao što je to učinio i sa Zakonom o medicinski potpomognutoj oplodnji

'Ako to procijenim sa svojim suradnicima, dogodit će mu se isto kao i zakonu o potpomognutoj oplodnji', rekao je Mesić nakon posjete Energetskom institutu Hrvoje Požar, odgovarajući na novinarsko pitanje hoće li i zakon o kriznom porezu poslati na Ustavni sud. Kazao je i kako podržava porez na dividendu, na kapitalnu dobit, na imovinu i porez na nasljedstvo.

Poručio je da se neće upuštati u kampanju već će se zalagati za politiku koja odgovara Hrvatskoj, pozicionira ju u svijetu i Europi, gdje će se prepoznati i oni kandidati koje eventualno podržava.

Komentirajući izjave predsjedničkog kandidata HDZ-a Andrije Hebranga da će on biti predsjednik svih građana a da je Mesić predsjednik 'lijevih', Mesić je rekao da nije predsjednik ni lijevih ni desnih, već predsjednik RH.

'Reći da netko ne bi poslao generale u Haag to je dokaz da Hebrang ne želi provoditi hrvatski Ustav', drži Mesić. "Kaže i da ne bi poslao poruku Hrvatima u BiH da je njihova domovina BiH", podsjeća Mesić zapitavši se koliko Hebrang drži do suvreniteta susjedne BiH.

Također, nastavlja Mesić, gospodin Hebrang kaže da ne bi pravomoćno osuđenim generalima oduzeo odlikovanja, međutim zakon kaže da onaj tko je pravomoćno osuđen mora ostati bez tih odlikovanja jer se radi o časti.

Onaj tko se želi kandidirati u RH mora unaprijed znati da će morati provoditi Ustav, a građani će glasati za one koji će se držati Ustava i zakona, rekao je Mesić dodajući da u zemlji ne smije biti atmosfera da 'vlada volja ljudi umjesto zakona i Ustava'.

Na upit treba li pustiti bivšeg premijera Ivu Sanadera da se odmara ili ga oporbeni zastupnici previše dozivaju, kazao je da zastupnici imaju pravo tražiti rješenja ali i odgovornosti zbog čega je Hrvatska danas u ovakvom stanju .

Komentirajući stanje u HEP-u, Mesić je rekao da ono dokazuje da nismo do kraja pravna država te da kontrolni mehanizmi ne funkcioniraju. 'Javne nabave još nisu do kraja dotaknute jer u njima počinje kriminal i korupcija koja se kapilarno širi po društvu', rekao je.

Na pitanje treba li ministar mora, pomorstva i infrastrukture Božidar Kalmeta dati ostavku nakon afera u HŽ-u, rekao je da ne bi bilo uredu da bilo koga poziva na ostavku, 'ja pozivam institucije da obavljaju svoj dio posla'. Podsjetio je da se šest godina bori da se utvrdi pitanje afere s kamionima, dodajući da će navodno uskoro biti prijava.