STRUČNJACI O RATU

'Hamas je moguće fizički razoriti, ali onda slijedi nešto još gore...'

16.10.2023 u 08:20

Bionic
Reading

Dok traje evakuacija stanovnika u sjevernom dijelu Pojasa Gaze, napeto se iščekuje izraelska kopnena ofenziva. Izraelska vojska odgodila je planirani upad u Pojas Gaze za nekoliko dana, a Iran je zaprijetio Izraelu da će, bude li ušao u Gazu, postati groblje. Za to vrijeme humanitarna pomoć za Palestince gomila se na egipatskom Sinaju jer Izrael ne dopušta prelazak granice konvojima

O aktualnom izraelsko-palestinskom sukobu jutros se raspravljalo u emisiji Hrvatskog radija 'U mreži Prvog'.

Upitan o mogućem uključenju Irana u sukob, vojni analitičar portala Index Mario Galić rekao je da se to može dogoditi na nekoliko razina - prva i najvjerojatnija je da se u sukob uključi Hezbolah, koji je pod izravnim nadzorom Teherana, a najviša razina bila bi kad bi Iran počeo gađati Izrael balističkim projektilima, što bi bio direktan sukob između dvije države. 'Zato Amerikanci gomilaju snage na istočnom Mediteranu, da bi to pokušali spriječiti', dodao je Galić.

Također je rekao da Iran nema oklop koji može krenuti na Izrael, kao i da ne očekuje da će se Hezbolah uključiti u sukob, barem ne u ovom trenutku. 'Imam osjećaj da ustvari Hezbolah u ovom trenutku Iranu više služi kao neki osigurač, da Iran pritišće - mi još imamo jedan potez više', rekao je.

Vanjskopolitički analitičar Branimir Vidmarović rekao je da je Hamas moguće uništiti i ući u Gazu, ali da se postavlja pitanje što dolazi nakon toga, na koji način se rješava takozvano palestinsko pitanje, te da bi na mjestu Hamasa niknule druge organizacije.

Također je rekao da su se izraelske tajne službe jako infiltrirale u sektor Gaze te da dosta dobro poznaju Hamas. 'Hamas kao Hamas, kao organizacija, nije problem. Možete ih sasuti s puno više raketa, možete ih fizički razoriti, ali onda nastaju humanitarni problemi, politički problemi', rekao je Vidmarović.

  • +4
Gomila se izraelska vojska Izvor: EPA / Autor: ABIR SULTAN

Na pitanje može li se vojnom silom protiv ideologije, stručnjak za informacijske znanosti i tehnologiju sa Sveučilišta Sjever Gordan Akrap odgovorio je - ne može. Poručio je i da Hamas nije Palestina niti obrnuto.

'Prema tome, rješavanje pitanja Hamasa nije rješavanje palestinskog pitanja', rekao je Akrap. Među ostalim je naglasio da treba govoriti o islamističkom, a ne islamskom terorizmu, jer je islam vjera koju treba poštovati. Također je istaknuo propalestinske prosvjede u zapadnoj Europi i širom svijeta, rekavši da zapadni sustavi i demokratske vlade o tome trebaju voditi brigu.

'Svi oni koji slave terorizam, svi koji slave nasilje, trebaju biti penalizirani na odgovarajući način sukladno pozitivnom zakonodavstvu', rekao je.

Izrael bombardira Gazu Izvor: EPA / Autor: MOHAMMED SABER

Na pitanje koliko se rat u Izraelu može pretočiti na jugozapadni Balkan, Vidmarović je odgovorio: 'Teško, vjerojatno nikako. Kod nas ne postoje, barem prema mojim saznanjima, takve grupacije i takvi džepići islamističkog ekstremizma ni u BiH koji bi na taj način promatrali i simpatizirali pokret Hamas', rekao je.

S druge strane, Akrap je rekao da je dovoljno prisjetiti se nepobitnih statističkih podataka o tome koliko je ljudi iz koje države i nacionalne zajednice otišlo u borbu na strani ISIS-a u Siriji. 'Postoji taj razarajući potencijal i jednostavno postoje sustavi, države i društva koji trebaju voditi brigu o njemu', rekao je Akrap.