'Zarobite zapovjednika, ostale likvidirajte.' Tako je, prema presretnutim radijskim porukama, glasila naredba ruskog zapovjednika svojim vojnicima tijekom jedne borbene operacije u ukrajinskoj regiji Zaporižje u studenom prošle godine
Te uznemirujuće poruke dio su niza primjera radio-komunikacije koje je presrela ukrajinska vojna obavještajna služba, a u koje je CNN imao uvid zahvaljujući visokom ukrajinskom obavještajnom izvoru. Vjeruje se da su komunikacije vremenski povezane sa snimkom drona na kojoj se vidi smaknuće šest ukrajinskih vojnika – dvojica su ustrijeljena iz neposredne blizine, dok je jedan odveden u nepoznatom smjeru.
Slučaj je u fazi istrage koju vodi Ured ukrajinskog glavnog državnog odvjetnika, koji je ranije objavio kadar iz sporne snimke na društvenim mrežama. CNN napominje da nije mogao neovisno potvrditi autentičnost radio-komunikacije niti izravnu povezanost s videosnimkom, ali forenzički stručnjak koji je analizirao tonske zapise zaključio je da nema znakova manipulacije.
'Gruba kršenja međunarodnog prava'
UN-ov izvjestitelj za izvansudska pogubljenja, Morris Tidball-Binz, izjavio je za CNNda su snimke i audio zapisi u skladu s drugim dokumentiranim slučajevima u kojima se sumnja da su ruske snage pogubile ukrajinske vojnike koji su se predali. Takvi postupci, kazao je, predstavljaju teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava i, po njegovu mišljenju, mogli bi biti odobreni samo od najviših ruskih vlasti.
'Ovakve se stvari ne događaju ovoliko često i sustavno bez naloga – ili barem prešutnog odobrenja – najviših vojnih zapovjedništava, a u Rusiji to znači Predsjedništva', rekao je Tidball-Binz. Rusko Ministarstvo obrane nije odgovorilo na CNN-ov upit o optužbama. Moskva je i ranije poricala počinjenje ratnih zločina, navodeći da ruske snage poštuju međunarodno pravo u postupanju s ratnim zarobljenicima.
Ponavljajuće naredbe pogubljenja
Presretnute komunikacije prikazuju neidentificiranog ruskog zapovjednika koji više puta naređuje pogubljenja. U zapisima, koje su ukrajinske vlasti zabilježile između 12:05 i 12:31 po lokalnom vremenu, zapovjednik najmanje šest puta daje izričitu naredbu: zarobiti zapovjednika ukrajinske postrojbe, a ostale likvidirati.
U 12:28, u trenutku kada se naređenje ponavlja posljednji put, na snimci drona vidi se maskirani ruski vojnik u tamnozelenoj uniformi kako prilazi ukrajinskim vojnicima. Jedan od njih, čini se, pokušava komunicirati, no zatim biva pogođen u glavu. Još jedan vojnik, za kojeg se vjeruje da je zapovjednik, ustaje i biva odveden.
Zapovjednik na radiju zatim pita: 'Jeste ih sredili?' Na što se s druge strane stiže odgovor: 'Likvidirali smo ih.' Ubrzo nakon toga, ruski zapovjednik naređuje povlačenje zbog dolaska ukrajinskog drona.
Istraga i sve više dokaza
Ukrajinska Služba sigurnosti (SBU) identificirala je rusku postrojbu odgovornu za napad kao „Storm jedinicu“ 394. motorizirane pukovnije 127. motorizirane divizije, koja pripada 5. kombiniranoj armiji. Ista jedinica povezuje se s još jednim brutalnim slučajem iz istog područja – obezglavljenjem zarobljenog ukrajinskog vojnika. Ukrajinsko pravosuđe podignulo je optužnice u odsutnosti protiv zapovjednika jedinice.
Ured glavnog državnog odvjetnika Ukrajine objavio je da je do 5. svibnja otvoreno 75 kaznenih istraga zbog navodnih pogubljenja 268 ukrajinskih ratnih zarobljenika. Broj slučajeva raste iz godine u godinu: osam slučajeva s 57 žrtava 2022., isto toliko slučajeva s 11 žrtava 2023., 39 slučajeva sa 149 vojnika u 2024., te 20 slučajeva s 51 žrtvom u dosadašnjem dijelu ove godine.
Yurii Bielousov, voditelj odjela za ratne zločine pri ukrajinskom Državnom odvjetništvu, kazao je da se rast broja smaknuća može povezati s izravnim ili prešutnim uputama najviših ruskih političkih i vojnih dužnosnika. Spomenuo je i Putinovu izjavu iz ožujka u kojoj je zarobljene ukrajinske vojnike u ruskoj Kurskoj regiji označio 'teroristima', što se, prema Bielousovu, u ruskom kontekstu često izjednačava s pozivom na likvidaciju.
Bohdan Okhrimenko iz ukrajinskog Koordinacijskog stožera za postupanje s ratnim zarobljenicima izjavio je za CNN da jedan od razloga takvog postupanja može biti i želja ruske vojske da izbjegne logističke komplikacije oko zbrinjavanja zarobljenika.
Geolokacija i autentičnost podataka
CNN je usporedio snimke drona s satelitskim snimkama sela Novodarivka iz listopada 2024. koje je snimila kompanija Maxar Technologies. Pregledom terena – vegetacije, linija drveća i kratera – potvrđena je njihova podudarnost.
Forenzički stručnjak Robert Maher s Državnog sveučilišta Montane analizirao je audio zapise za CNN i nije pronašao znakove manipulacije. Izjavio je da su svi dijelovi snimki međusobno konzistentni te da ne postoje tehnički pokazatelji da bi zapisi bili krivotvoreni.
CNN navodi da bi ovakvi incidenti mogli dodatno zakomplicirati mirovne napore američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je ranije pokazivao sklonost prema Vladimiru Putinu. Trumpova administracija u jednom je trenutku čak privremeno zaustavila program State Departmenta za praćenje ratnih zločina u Ukrajini.
Ukrajinski dužnosnici ističu kako ovakvi činovi nisu samo činovi mržnje, već i pokušaji psihološkog ratovanja – ruski vojnici, navode, objavljivali su snimke obezglavljenja i sakaćenja s ciljem zastrašivanja ukrajinskih snaga. 'Nasilje rađa nasilje', poručio je Okhrimenko te dodao kako Ukrajina pojačava obuku svojih vojnika kako bi osigurala humano postupanje s ruskim zarobljenicima i omogućila njihovu kasniju razmjenu.