ZLATNA KUPOLA

Vojni megaprojekt kakav svijet dosad nije vidio: Naoružani sateliti branit će Ameriku

21.05.2025 u 17:27

Bionic
Reading

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je rekao da je odabrao dizajn budućeg raketnog obrambenog štita pod nazivom Zlatna kupola, a tportal donosi detalje ovog sustava

Zlatna kupola (Golden Dome for America) trebala bi imati mrežu satelita koji će otkrivati, pratiti i uništavati dolazne projektile ispaljene prema SAD-u iz bilo kojeg dijela svijeta. S obzirom na to da se i Kanada želi uključiti u projekt, ovaj bi sustav trebao štititi obje zemlje, odnosno veći dio sjevernoameričkog kontinenta.

Trump je najavio da će Zlatna kupola biti operativna do kraja njegova mandata, znači do 2029., no stručnjaci smatraju da bi do toga moglo proteći i deset godina. Jednako tako, smatraju da će procijenjeni trošak od oko 175 milijardi dolara biti višestruko premašen.

Zlatna kupola predstavlja najambiciozniji američki plan obrane od projektila do sada, s ciljem stvaranja gotovo neprobojnog štita nad cijelom državom. Sustav bi, prema planu, štitio od širokog spektra raketnih prijetnji, uključujući balističke, hipersonične i napredne krstareće projektile, a integrirao bi postojeće sustave obrane na zemlji s novim svemirskim senzorima i presretačima.

U sklopu projekta planirano je lansiranje između 400 i više od 1000 satelita u nisku orbitu oko Zemlje, a oni bi nadzirali globalni zračni prostor, detektirali lansiranja neprijateljskih projektila i pratili njihove putanje u stvarnom vremenu. Također bi bila lansirana posebna flota od oko 200 satelita, opremljenih oružjem, raketama ili laserima, te bi oni presretali i uništavali projektile u svemiru prije nego što dosegnu ciljeve na tlu.

Kako funkcionira Zlatna kupola?

  • Otkrivanje: sateliti u orbiti, opremljeni cijelim nizom senzora, detektiraju lansiranje neprijateljske rakete
  • Praćenje: podaci se šalju u zapovjedni centar te se analizira putanja projektila i procjenjuje prijetnja
  • Presretanje: ako je projektil usmjeren na SAD, napadni sateliti ili zemaljski sustavi lansiraju presretače (rakete ili lasere) da bi uništili prijetnju u zraku ili svemiru
  • Automatizacija: cijeli proces je visokoautomatiziran, s minimalnim ljudskim intervencijama, da bi se reakcija odvila u sekundama

Ime budućeg američkog štita usporedivo je s izraelskom Željeznom kupolom (Iron Dome), no dok je izraelski sustav namijenjen obrani manjeg područja od projektila kratkog dometa, Zlatna kupola namijenjena je obrani cijelog područja SAD-a - pa i šire, ako se Kanada uključi u projekt - od interkontinentalnih i hipersoničnih projektila, uključujući one lansirane iz svemira.

Upravo zbog veličine područja koje će pokrivati, kao i količine satelita lansiranih u orbitu, procijenjeni trošak iznosi najmanje 175 milijardi dolara, iako neki stručnjaci smatraju da će on premašiti i 500 milijardi, zbog čega će to biti jedan od najskupljih obrambenih projekata u povijesti SAD-a.

Vodeće bi uloge u razvoju i implementaciji sustava trebale imati velike obrambene i tehnološke tvrtke kao što su Lockheed Martin i SpaceX. Softverske tvrtke poput Palantira razvijaju napredne algoritme za analizu podataka, predviđanje putanja i automatsko donošenje odluka o presretanju, čime se ubrzava reakcija i povećava učinkovitost sustava, a u posao će biti uključeni i deseci drugih, većih ili manjih, tvrtki.

Moguć i model pretplate

SpaceX, čiji je osnivač i glavni izvršni direktor Elon Musk, blizak suradnik američkog predsjednika Donalda Trumpa, predložio je 'inovativan' model pretplate, prema kojem bi američka vlada plaćala pristup tehnologiji i satelitskoj mreži, umjesto da cijeli sustav bude potpuno u njenom vlasništvu. To bi omogućilo brže uvođenje, ali bi moglo smanjiti kontrolu vlade nad sustavom i njegovim razvojem.
 

Zlatna kupola smatra se nasljednikom prijašnjih američkih projekata obrane od projektila, poput Inicijative strateške obrane, razvijane tijekom 1980-ih, za vrijeme predsjednika Ronalda Reagana, a popularno se zvala Ratovi zvijezda (Star Wars).