Svijet mora dodati ili zamijeniti 80 milijuna kilometara elektrodistributivnih mreža do 2040. godine kako bi ispunio klimatske ciljeve i podržao energetsku sigurnost, kaže Međunarodna agencija za energiju
Masovni nestanak struje u Španjolskoj, Portugalu i dijelovima Francuske opisan je kao 'poziv na buđenje' kreatorima politika kako bi više ulagali u energetske mreže.
U tijeku su istrage kako bi se otkrio uzrok masovnog nestanka struje koji je doveo do zastoja vlakova i prometa te zaustavio rad bankomata i mobilnih telefona. Zasad nije jasno o čemu bi se moglo raditi, ali vlasti su uglavnom isključile mogućnost kibernetičkog napada.
Portugalski operator mreže je isprva okrivio 'rijedak atmosferski fenomen' koji je uzrokovao 'anomalne oscilacije' u visokonaponskim dalekovodima u Španjolskoj. U međuvremenu, španjolski operator mreže Red Electrica je objavio kako je došlo do 'snažne oscilacije u protoku energije, što je izazvalo vrlo značajan gubitak proizvodnje'. U sjeni incidenta odvija se jedna od najambicioznijih transformacija energetskog sustava u povijesti.
Europa u mreže uvodi ogromne količine obnovljive energije, poput solarne i vjetroelektrane, ali ne ulaže tempom koji je potreban kako bi se stvorio pouzdan energetski sustav. Potrebno je mrežnu infrastrukturu razvijati istim tempom kao i proizvodnju.
Španjolska i Portugal su lideri u zelenoj energiji s obiljem sunčeve i vjetroelektrane. Prošle godine Španjolska je dosegla udio od 56 posto obnovljive u ukupno korištenoj energiji.
Hoće li interkonektori pomoći ili odmoći?
Uravnoteženje mreže ključno je jer ne smije imati previše ili premalo proizvodnje. U suprotnom nestanci struje bit će sve češći i dulji. Pitanje koje se pojavilo nakon incidenta je trebaju li na mreži postojati interkonektori, koji povezuju velika područja i zemlje.
Stručnjaci kažu kako treba biti više međusobnih vodova jer to smanjuje pritisak na cjelokupni sustav i omogućuje drugim regijama ili državama variranje korištenja različitih vrsta energije, ovisno o dominantnim meteorološkim obrascima.
Međusobno povezaniji sustav s više mreža smatra se ključnim elementom u izbjegavanju ovakvih incidenata u budućnosti.
Međutim, u prošlosti su upravo takvi vodovi bili razlog nestanka struje. Preopterećenje njemačke električne mreže dovelo je 2005. godine do nestanka struje čak do Portugala. Što su mreže i usluge povezanije, to je rizik kaskadnih katastrofa veći.
Nije samo balansiranje mreže krivo. Povećan je pritisak na elektroenergetske mreže ne samo zbog obnovljivih izvora energije i nedostatka ulaganja u mreže, već i zbog ekstremnih vremenskih uvjeta i rastućih geopolitičkih napetosti koje mogu dovesti do napada na infrastrukturu.
Organizacije moraju imati sposobnost brzo izolirati i obuzdati prijetnje prije nego što se prošire preko međusobno povezanih sustava, piše Euro News.