Plan uključuje tri stupa: ubrzanje inovacija, izgradnju infrastrukture u SAD-u i pretvaranje američkog hardvera i softvera u standardnu platformu za inovacije izgrađene diljem svijeta
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa predstavila je akcijski plan za umjetnu inteligenciju, paket inicijativa i preporuka politika namijenjenih učvršćivanju Sjedinjenih Država kao globalnog lidera u tehnologiji za koju se očekuje kako će biti utjecajna kao i internet. To uglavnom namjerava postići smanjenjem regulacije.
Plan uključuje tri stupa: ubrzanje inovacija, izgradnju infrastrukture u SAD-u i pretvaranje američkog hardvera i softvera u standardnu platformu za inovacije izgrađene diljem svijeta. Plan od 28 stranica također preporučuje kako veliki jezični modeli koje nabavlja savezna vlada trebaju biti 'objektivni i oslobođeni ideološke pristranosti od vrha prema dolje'.
Stručnjaci upozoravaju kako je provođenje takvog pravila dvojbeno sve dok nije jasno kako je definirana pristranost. To bi također moglo usporiti inovacije, jer će tehnološke tvrtke koje žele osigurati državne ugovore vjerojatno morati slijediti nove smjernice.
Uklanjanje birokracije
'Sviđalo nam se to ili ne, odjednom smo uključeni u brzo natjecanje u izgradnji i definiranju ove revolucionarne tehnologije koja će toliko toga odrediti o budućnosti same civilizacije. Utrka umjetne inteligencije krenula je u SAD-u. Kao predsjednik, najavljujem kako će Amerika pobijediti', rekao je Donald Trump.
Dodao je kako je umjetna inteligencija 'prekrasna novorođena beba, koju treba pustiti neka raste i napreduje jer ju nije moguće zaustaviti politikom i glupim pravilima. Također je rekao kako mu se ne sviđa naziv umjetna inteligencija jer mu se 'ne sviđa ništa što je umjetno'.
Plan uključuje uklanjanje viška birokracije temeljem preporuka privatnog sektora, akademske zajednice i skupina civilnog društva. Trebao bi omogućiti pojednostavljivanje izdavanja dozvola za podatkovne centre, pogona za proizvodnju poluvodiča i energetsku infrastrukturu.
U suradnji s američkim tehnološkim tvrtkama, američke vlasti će nastojati 'potpune pakete izvoza umjetne inteligencije' - modele umjetne inteligencije, hardver i softver - učiniti dostupnima savezničkim državama. Sve politike predviđene ovim planom trebalo bi biti moguće provesti u sljedećih šest mjeseci do godinu dana. Trump također zagovara jedinstveni savezni standard regulacije te industrije na razini SAD-a.
Protivnici pozivaju na akciju
Trump je 15. srpnja najavio ulaganje veće od 90 milijardi američkih dolara od tvrtki iz područja tehnologije, energetike i financija kako bi američku saveznu državu Pennsylvaniju pretvorio u središte umjetne inteligencije.
Drugi mandat započeo je projektom infrastrukture umjetne inteligencije Stargate, vrijednim 500 mlrd. USD, koji uključuje suradnju između izvršnog direktora OpenAI-ja Sama Altmana, izvršnog direktora SoftBanka Masayoshija Sona i predsjednika Oraclea Larryja Ellisona.
Također je najavio ukidanje ograničenja izvoza umjetne inteligencije iz Bidenove ere na čipove umjetne inteligencije. Nvidiji je nedavno dopušten nastavak prodaje čipova H20 Kini.
Općenito, Trump vrši pritisak na tehnološke divove da prošire svoje poslovanje u SAD-u u nastojanju povratka američke proizvodnje, stvaranja radnih mjesta i smanjivanje ovisnosti o Kini za tehnološku proizvodnju, iako su stručnjaci skeptični da će takvi napori biti uspješni.
Kritičari upozoravaju kako njegova agenda daje prioritet interesima tehnološke industrije nad sigurnošću. Protivnici pozivaju na Plan narodne akcije (People's Action Plan) kako bi se suprotstavili prijedlozima iznesenima u planu. Među potpisnicima su Electronic Privacy Information Center, Writers Guild of America East i AI Now Institute, piše CNN Business.