Sud u Rotterdamu osudio je 43-godišnjeg ruskog državljanina na tri godine zatvora zbog kršenja međunarodnih sankcija i dijeljenja osjetljivih informacija s osobom u Rusiji, uključujući podatke nizozemske tvrtke ASML, jednog od vodećih svjetskih proizvođača strojeva za proizvodnju čipova
Identitet osuđenog nije objavljen u skladu s nizozemskim propisima o zaštiti privatnosti. U pisanom obrazloženju presude sud je naglasio da je 'davanje savjeta i dijeljenje tehnologije s Rusijom izuzetno ozbiljn' te da takvo ponašanje može doprinijeti jačanju ruskih vojnih i strateških kapaciteta, s posljedicama za Ukrajinu i, posredno, za međunarodnu sigurnost i stabilnost.
Osuđeni je oslobođen dijela optužbi, uključujući tvrdnju da je primio novac za proslijeđene podatke. Nakon izricanja presude i kazne, koju mu je na ruski preveo sudski tumač putem zvučnika, iz sudnice je izašao ravnodušna izraza lica. Ima rok od 14 dana za podnošenje žalbe, prenosi Euronews.
Dijelio podatke o proizvodnji čipova za ruski vojni stroj
Prema navodima Suda u Rotterdamu, Rus je dijelio informacije o uspostavi proizvodne linije za čipove u Rusiji. Ti čipovi imaju široku primjenu, uključujući i vojnu tehnologiju poput dronova, koji čine ključni dio ruskog ratnog stroja u Ukrajini.
Na suđenju održanom 26. lipnja, optuženi je priznao da je prošle godine kopirao datoteke i poslao ih osobi u Rusiji koristeći aplikaciju Signal. 'Nisam se pitao smiju li se ti dokumenti slati u Rusiju', naveo je u komentarima koji su citirani u presudi. 'Da, dao sam savjet.'
ASML bez komentara na presudu
ASML, tehnološki div s godišnjim prihodom od više milijardi eura zahvaljujući vrhunskoj tehnologiji za proizvodnju čipova, nije odmah komentirao sudsku odluku. Tvrtka se posljednjih godina našla pod nizom ograničenja izvoza, za koje se vjeruje da su dio američke strategije kojom se želi ograničiti kineski pristup ključnim materijalima za proizvodnju poluvodiča.
Nizozemski sektor znanosti i tehnologije već je ranije bio meta industrijske špijunaže.
Godine 2020. nizozemska obavještajna služba objavila je da je razotkrila dvojicu ruskih špijuna koji su se pokušavali infiltrirati u znanstveni i tehnološki sektor. Jedan od njih prikupljao je podatke o umjetnoj inteligenciji, poluvodičima i nanotehnologiji – područjima čije aplikacije uključuju i sustave naoružanja. 'Ta tehnologija ima civilnu, ali i vojnu primjenu, uključujući i razvoj oružja', upozorila je tada obavještajna služba.