Ruska vlada pokrenula je novi val projekata zamjene stranog softvera domaćim rješenjima kako bi osigurala uvjete za 'tehnološku nezavisnost' Rusije u industriji i sektoru vojne opreme
Prvi val projekata Rusija je pokrenula još 2022., a od njih 150 više od 40 posto već je uspješno završeno, prenosi Interfaks. Drugi val pokrenut je u svibnju.
IT projekte djelomično financira država, dodjelom bespovratnih sredstava, a djelomično kompanije koje ih razvijaju. U svibnju pokrenut je novi ciklus koji obuhvaća 49 novih projekata.
Država je preuzela financiranje njih 17 i sastavila popis "ključnih" koji predviđaju zamjenu stranog softvera domaćim rješenjima, rekao je potpredsjednik vlade Dmitrij Grigorenko na sastanku sa čelnicima centara industrijske kompetencije na konferenciji CIPR-2025.
Vlada će im dodijeliti status "vodećih" projekata od strateške važnosti za tehnološku nezavisnost Rusije, osobito u području industrije i sektora vojne opreme, rekao je Grigorenko, prema navodima svog ureda. Kriteriji za dodjelu statusa uključuju moguću ulogu u razvoju pojedinog sektora i upotrebu u ključnim informacijskim infrastrukturama.
Vlada je analizirala i mogu li se upotrijebiti u obrambenom sektoru i u sustavima za upravljanje ciklusom proizvoda, te u rješenjima za projektiranje i proizvodnju kompleksne opreme.
Fokus je trenutno na razvoju 'teškog softvera' koji obuhvaća sustave upravljanja životnim ciklusom proizvoda u ključnim granama industrije, poput proizvodnje zrakoplova, brodova, automobila i raketa te svemirske industrije, naglasio je potpredsjednik vlade.
Trenutno se tako razvija integrirani informacijski sustav za upravljanje životnim ciklusom proizvoda, namijenjen svemirskoj kompaniji Roscosmos, te informacijski sustav za rusku zrakoplovnu i obrambenu kompaniju United Aircraft Corporation.
Ministar digitalnog razvoja, komunikacija i medija Maksut Šadajev naznačio je prije nekoliko dana da bi vlada mogla pomoći IT sektoru, naglasivši da je u teškoj gospodarskoj situaciji nužno razmotriti dodatne mjere poticanja potražnje za domaćim IT rješenjima.
Prema istraživanju moskovske Više škole ekonomije, udio IT sektora u ruskom BDP‑u iznosio je lani 2,43 posto i bio je gotovo dvostruko veći nego u 2019. Grigorenko je pak u ponedjeljak na konferenciji CIPR-2025 ustvrdio da je na kraju 2024. udio tog sektora u ruskom BDP‑u iznosio šest posto, prenosi TASS.