UMJETNOST PUTUJE U SVEMIR

Prvi privatni europski rover slijeće na Mjesec. Sa sobom nosi malu crvenu kuću

05.06.2025 u 15:12

Bionic
Reading

Večeras bi na Mjesec trebao sletjeti prvi europski lunarni rover – minijaturno vozilo nazvano Tenacious, koje svojim dimenzijama i težinom nalikuje ručnoj prtljazi

Rover je širok svega 31,5 centimetara, dug 54 centimetra i težak pet kilograma, a njime upravlja tvrtka ispace EUROPE sa sjedištem u Luksemburgu. Radi se o jednom od najmanjih i najlakših lunarnih rovera ikad napravljenih – ali to ne umanjuje ambiciju ove misije.

'Ovo je velika stvar', izjavio je izvršni direktor ispace EUROPE dr. Julien Lamamy za Sky News. 'Dizajnirali smo rover, izgradili ga, testirali i sad ga upravljamo – sve iz Luksemburga. Pokazujemo da i europske svemirske kompanije mogu razmišljati kao startupi i pridonijeti razvoju europskog svemirskog sektora.'

Rover Tenacious bit će ujedno i prvi privatni rover koji će raditi na površini Mjeseca. Planirano je da se kreće i prikuplja podatke desetak dana – dok se površina ne ohladi i ne potamni do razine koja onemogućuje rad.

Umjetnost na Mjesecu i prodaja Mjesečevog tla

Osim što je sam rover iznimno neobičan, još neobičniji je njegov teret. Naime, Tenacious će na površinu Mjeseca postaviti malenu crvenu kuću, umjetnički projekt švedskog umjetnika Mikaela Genberga. Kućica simbolizira 'umjetničku i epsku priču o novim mogućnostima', navode iz ispacea.

Genberg već 25 godina pokušava poslati svoju umjetnost na Mjesec. 'Prije 25 godina na Mjesec su išle samo svemirske agencije. Danas to može i netko s umjetničkom idejom', rekao je dr. Lamamy. „Naravno, ovdje smo zbog znanosti, istraživanja i znanja, ali i zato da otvorimo vrata i drugima koji imaju dobre ideje.“

Na roveru se nalazi i lopatica koja će prikupljati uzorke mjesečevog tla – koji će potom biti prodani NASA-i za 5000 dolara. Riječ je o prvoj službenoj prodaji izvanzemaljskih resursa, što predstavlja važan korak u pravcu buduće ekonomije izvan Zemlje.

Slijetanje na Mare Frigoris

Tenacious se nalazi u letjelici za slijetanje nazvanoj Resilience, koja je u siječnju lansirana pomoću SpaceX-ove rakete Falcon 9, a 6. svibnja ušla je u lunarnu orbitu. Slijetanje na područje Mare Frigoris, sjeverno od poznatijeg mora Serenitatis, očekuje se večeras u 20:17 po srednjoeuropskom vremenu (u 21:17 po hrvatskom vremenu).

Uz rover i umjetničku kućicu, letjelica nosi i niz drugih korisnih tereta: uređaj za elektrolizu vode, module s eksperimentima za proizvodnju hrane u svemiru, sondu za mjerenje radijacije u dubokom svemiru i komemorativnu ploču.

Za tvrtku ispace, ovo je drugi pokušaj slijetanja na Mjesec. U travnju 2023. godine, u završnim trenucima slijetanja, izgubili su kontakt s tadašnjom letjelicom. 'Pretpostavljamo da nismo uspjeli sletjeti', izjavio je tada Takeshi Hakamada, izvršni direktor ispacea. No Lamamy tvrdi da su problemi iz te misije u potpunosti riješeni. 'Sada nas dijeli samo još jedan veliki trenutak u životu', zaključuje.