Jedan od najutjecajnijih dizajnera našeg doba ulazi u partnerstvo s jednom od najmoćnijih kompanija. Rezultati bi mogli promijeniti svijet mobilnih uređaja
Jony Ive, izuzetno utjecajni britanski dizajner koji stoji iza izgleda najpoznatijih i najuspješnijih Appleovih proizvoda, pridružuje se OpenAI-ju. Direktor OpenAI-ja Sam Altman rekao je da je „oduševljen“ suradnjom s čovjekom kojeg naziva 'najvećim dizajnerom na svijetu'.
Tvrtka koja stoji iza ChatGPT-a kupuje Jonyjevu startup kompaniju 'io' za 6,5 milijardi dolara (oko 4,7 milijardi funti). Altman je izrazio uzbuđenje što će zajedno 'pokušati stvoriti novu generaciju računala pokretanih umjetnom inteligencijom'. Ive, koji je dizajnirao iMac, iPod, iPhone i iPad, preuzet će ključnu ulogu u dizajnu i kreativnom razvoju unutar cijele tvrtke, stoji u zajedničkom priopćenju.
Ponovno osmišljavanje računala
Umjetna inteligencija napreduje vrtoglavom brzinom, predvođena alatima poput ChatGPT-a. No razvoj novog hardvera koji bi u potpunosti iskoristio potencijal te tehnologije pokazao se izazovnim - nekoliko nedavnih pokušaja nije uspjelo privući korisnike, a recenzije su bile oštre.
Altman, međutim, vjeruje da bi ova suradnja mogla uspjeti ondje gdje su drugi zakazali. 'Imamo priliku potpuno redefinirati što znači koristiti računalo', rekao je u videu koji je pratio objavu. Sir Jony je izjavio kako vjeruje da se svijet nalazi na 'rubu nove tehnološke ere'. Novi uređaji koje razvijaju, kaže, već su zapalili njihovu maštu. 'Prvi proizvod na kojem radimo potpuno nas je oduševio.'
Altman je rekao da je već isprobao prototip i vjeruje da se radi o 'najuzbudljivijem komadu tehnologije koji je svijet ikad vidio'.
Jedinstvena figura u svijetu dizajna
Ive radio je u Appleu 27 godina i svojim dizajnom pomogao preporodu tvrtke. Njegovi najpoznatiji proizvodi uključuju iPhone, iPod, iMac i iPad. Nakon što je 2019. napustio Apple, izvršni direktor Tim Cook opisao ga je kao 'jedinstvenu figuru u svijetu dizajna čija se uloga u obnovi Applea ne može precijeniti'.
Dionice Applea pale su više od 2 posto nakon što je objavljena vijest o njegovoj suradnji s OpenAI-jem. Nakon Applea, Ive osnovao je vlastitu dizajnersku tvrtku LoveFrom, koja je surađivala s klijentima poput Airbnba i Monclera. U današnjoj objavi navodi se da je LoveFrom 'tiho surađivao' s OpenAI-jem posljednje dvije godine, a ideja za startup 'io' proizašla je upravo iz tog partnerstva.
'Postalo je jasno da naše ambicije - razviti, dizajnirati i proizvesti novu generaciju proizvoda - zahtijevaju potpuno novu tvrtku', rekli su Ive i Altman. Prema američkim medijima, OpenAI je već posjedovao 23 posto udjela u startupu io prije nego što je postignut današnji dogovor, piše BBC.
Snaga imena i dizajna
Ben Wood, glavni analitičar u CCS Insightu, izjavio je za BBC kako bi bilo 'glupo kladiti se protiv Jonyja Ivea, s obzirom na njegovu nevjerojatnu povijest isporuke proizvoda koji mijenjaju tržište'. Dodao je i da OpenAI zasigurno želi izravni odnos s korisnicima, umjesto da svoje usluge nudi putem uređaja koje proizvode Apple, Google ili druge tvrtke.
Justin McGuirk iz britanskog Muzeja dizajna rekao je kako Sir Jony donosi ozbiljan kredibilitet: 'Ako OpenAI želi lansirati hardver temeljen na umjetnoj inteligenciji u trenutku kada mnogi sumnjaju u potrebu za takvim uređajima, on mora biti izuzetno dobar. Iveovo ime podiže povjerenje i pokreće stroj za hype.'
Nekoliko tvrtki, poput Humane AI i Rabbita, već je pokušalo izraditi posebne uređaje za AI eru. No, primjerice, AI Pin od Humane AI-ja naišao je na oštre kritike zbog problema s baterijom, pregrijavanjem, ograničenom funkcionalnošću i visokom cijenom.
OpenAI je pokrenuo AI revoluciju 2022. lansiranjem ChatGPT-a i od tada širi djelovanje na nova područja poput online kupovine i pretraživanja interneta, izazivajući time dominaciju tehnoloških divova. Ulazak u hardver dolazi u trenutku kada i konkurenti poput Mete, Googlea i Applea ulažu u proizvode poput pametnih naočala i headsetova, otvarajući nova vrata zahvaljujući napretku umjetne inteligencije.