koronavirus pod povećalom
Nova genska analiza pokazala: Virus kruži od kraja prošle godine i stalno se mijenja

Izvor: EPA / Autor: YANNIS KOLESIDIS
Nova genska analiza uzročnika bolesti COVID-19, obavljena na uzorcima prikupljenim od 7600 pacijenata diljem svijeta, pokazala je kako taj virus kruži ljudskom populacijom od kraja prošle godine i vjerojatno se iznimno brzo proširio nakon prve zaraze.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pratilo je mutacije virusa. Pronađeni su dokazi o brzom širenju, ali ne i o tome kako ga je sve lakše prenijeti ili kako se povećavaju izgledi za izazivanje ozbiljnijih bolesti.
Drugim riječima, koronavirus se mijenja, ne nužno u po čovječanstvo lošiju inačicu. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Infection, Genetics and Evolution.
Za istraživanje je korištena ogromna globalna baza podataka koju znanstvenici koriste kako bi podijelili prikupljene podatke i olakšali rad na otkrivanju mehanizama funkcioniranja virusa te mogućih protumjera. Promatrani uzorci bili su uzimani na različitim lokacijama i u različitim vremenima.
Otkriveno je kako je zaraza krenula s krajem prošle godine. Time su opovrgnute pretpostavke prema kojima je virus SARS-CoV-2 kružio u ljudskoj populaciji dugo prije no što je identificiran, što bi za posljedicu imalo veliki broj zaraženih u ukupnoj ljudskoj populaciji, ali i veći imunitet.
Praćenje molekularnog sata
Više dosadašnjih istraživanja pokazalo je kako je ova inačica koronavirusa potekla iz šišmiša, ali je morala zaraziti drugu životinju prije no što je prešla na ljude. Prvi slučajevi zaraze u ljudima zabilježeni su u Wuhanu u Kini u prosincu prošle godine.
Virusi mutiraju svaki put kad se repliciraju. Praćenje tih mutacija moguće je koristiti kao svojevrsni molekularni sat za praćenje kretanja virusa kroz vrijeme i prostor. Tako je otkriveno kako sve genske sekvence virusa SARS-CoV-2 imaju zajedničkog pretka, koji se pojavio krajem 2019. godine.
Također je potvrđena pretpostavka prema kojoj se zaraza širila Europom i Sjedinjenim Državama puno prije no što su službeno zabilježeni prvi slučajevi u siječnju i veljači ove godine. Zbog toga će biti praktično nemoguće pronaći prve zaražene osobe (takozvane nulte pacijente) u bilo kojoj državi.
Zasad nema naznaka da SARS-CoV-2 mutira brže ili sporije od očekivanog. Ali, znanstvenici također zasad ne mogu potvrditi postaje li više ili manje zarazan i smrtonosan.
Ipak, rezultati istraživanja mutacija bit će korisni znanstvenicima koji rade na razvoju lijekova i cjepiva protiv koronavirusa, piše CNN.
-
13
ZVUČIŠ BOLESNO
Neobičan algoritam: Znanstvenici razvijaju metodu dijagnoze koronavirusa prepoznavanjem promjena u glasu
-
promjena planova
Više ništa nije isto: Kako je koronavirus utjecao na svemirske ambicije i kada će se skinuti lokot s obustavljenih misija
-
18
potraga za lijekom
Širom svijeta registrirano je više od 1100 kliničkih studija; neke bude nadu da ćemo uskoro doći do lijeka za COVID-19
- istraživanje
- genetika
- imunitet
- virusi
- pandemija
- geni
- koronavirus
- covid-19
- sars-cov-2
- molekularni sat
- mutacije


APPLE iPad 9
Besplatna dostavaA13 Bionic čip, kamera od 12 MP te brzi Wi-Fi ili mobilna mreža.
KUPI SADA

XIAOMI Mi TV P1
Uštedi do 1.100 kn4K UHD, Android TV, Wi-Fi, HDMI, LAN, CI+.
KUPI SADA

TCL TV
Besplatna dostava55", Android TV, 4K HDR, Wi-Fi, USB, bluetooth, Dolby Audio.
KUPI SADA

Klima uređaji
Besplatna dostavaIzbjegni vrućine i rashladi se vrhunskim klimama poznatih brendova.
KUPI SADA

SOOCAS
Uštedi do 20%Soocas ima sve što ti je potrebno za održavanje higijene.
KUPI SADA

ECOVACS robotski usisavači
Uštedi do 2.200 knPouzdano čišćenje inovativnim tehnologijama mapiranja prostora i navigacije.
KUPI SADA