TEHNOLOGIJA I ZDRAVLJE

Možemo li umjetnoj inteligenciji bezuvjetno povjeriti naše zdravlje i život?

09.07.2025 u 12:16

Bionic
Reading

Umjetna inteligencija mogla bi donijeti revoluciju u medicinu. Ali, bez odgovarajuće kontrole, mogla bi replicirati i najgore dijelove tehnološke industrije

Duboko u Alphabetu, matičnoj tvrtki Googlea, jedan laboratorij radi na nečemu što zvuči kao znanstvena fantastika: žele riješiti sve bolesti.

Tvrtka Isomorphic Labs priprema se za početak prvih kliničkih ispitivanja lijekova protiv raka na ljudima, u potpunosti dizajniranih umjetnom inteligencijom.

To je nedavno potvrdio Colin Murdoch, predsjednik Isomorphic Labsa i glavni poslovni direktor Google DeepMinda.

Cilj je ambiciozan i budi nadu za ogroman broj ljudi koji se bore s teškim i smrtonosnim bolestima. Ali, ujedno i budi pitanje: možemo li umjetnoj inteligenciji povjeriti naše zdravlje i živote?

Isomorphic Labs nastao je iz DeepMindovog AlphaFolda, sustava umjetne inteligencije koji je zapanjio znanstvenike predviđajući složene 3D oblike bjelančevina.

Desetljećima je proizvodnja lijekova bio spor, brutalan proces pokušaja i pogrešaka. Znanstvenici u prosjeku potroše 10 do 15 godina i više od milijardu američkih dolara kako bi na tržište plasirali jedan novi lijek. Većina kandidata ne uspije proći testiranje.

Pitanja bez odgovora

Isomorphic Labs koristi AlphaFold 3 kako bi radikalno ubrzao taj proces. Umjetna inteligencija može predvidjeti složene 3D strukture proteina u ljudskom tijelu s nevjerojatnom točnošću.

To omogućuje znanstvenicima digitalno dizajniranje novih molekula lijekova koje su savršeno oblikovane za borbu protiv određene bolesti. I to prije nego što uđu u fizički laboratorij.

Tvrtka je već potpisala ugovore vrijedne više milijardi s farmaceutskim divovima Novartisom i Eli Lillyjem te prikupila 600 milijuna američkih dolara novih sredstava kako bi svoje potencijalne lijekove - počevši od onkologije – mogli početi testirati na ljudima.

Ali, kada velike tehnološke tvrtke počnu dizajnirati lijekove, tko je vlasnik vašeg lijeka? Hoće li tretmani dizajnirani umjetnom inteligencijom biti dostupni svima ili ostati zarobljeni iza visokih patenata dostupnih samo bogatima?

Hoće li standardi ispitivanja na ljudima pratiti brzinu strojno generiranih otkrića? I tko je odgovoran ako korištenje lijeka dizajnirnog umjetnom inteligencijom pođe po zlu? Tvrtka koja je vlasnik umjetne inteligencije? Programeri? Sama umjetna inteligencija?

Isomorphic Labs zasad ne nudi odgovore na ta pitanja.

Umjetna inteligencija mogla bi donijeti revoluciju u medicinu. Ali, bez odgovarajuće kontrole, mogla bi replicirati i najgore dijelove tehnološke industrije: neprozirnost, monopol i profit temeljen na ograničavanju pristupa, piše Gizmodo.