Microsoft je, čak u samoj objavi kojom poriče upletenost, priznao da ni sam ne zna za što sve izaelska vojska i vlada koriste njihove tehnologije
Velike tehnološke kompanije ponovno su pod povećalom zbog svoje uloge u izraelskom vojnom djelovanju nad Palestincima. Ovaj put pažnja je usmjerena na Microsoft koji je suočen s valom internih protesta zbog prodaje svojih AI modela i cloud usluga izraelskom Ministarstvu obrane. Iako tvrtka tvrdi da nema dokaza da su njezini proizvodi korišteni za nanošenje štete ljudima u Gazi, mnogi zaposlenici i promatrači nisu sigurni oko toga.
Microsoft je prošlog tjedna objavio kako je proveo unutarnje i vanjske istrage o korištenju njegovih tehnologija u izraelskom sukobu. U izjavi su naveli kako 'ozbiljno shvaćaju zabrinutosti' te dodali: 'Nismo pronašli dokaze da su Azure ili naši AI alati korišteni za ciljanje ili nanošenje štete ljudima u sukobu u Gazi.' No, nisu otkrili tko je proveo vanjsku reviziju, niti su podijelili detalje metodologije, osim da su 'intervjuirali desetke zaposlenika i pregledali dokumentaciju'.
Sami su priznali kako imaju ograničen nadzor nad korištenjem svojih proizvoda izvan Microsoftove infrastrukture, pogotovo kada se softver koristi na privatnim serverima.
Unosan ugovor s Izraelom
Napetosti unutar tvrtke rastu otkako je u veljači otkriveno da Microsoft i izraelska vlada imaju ugovor vrijedan 133 milijuna dolara. Prema informacijama AP Newsa, upotreba Microsoftovih i OpenAI tehnologija od strane izraelske vojske nakon 7. listopada 2023. kada su palestinske grupe napale Izrael porasla je gotovo 200 puta,. Vojska koristi Microsoftovu cloud platformu Azure za obradu i pohranu velikih količina podataka dobivenih masovnim nadzorom, uključujući telefonske pozive i poruke koje prolaze kroz automatsku transkripciju i prijevode. U Microsoftovim serverima trenutno se čuva više od 13,6 petabajta podataka - čak 350 puta više nego što je potrebno za cijelu Kongresnu knjižnicu SAD-a.
Ova suradnja nije ostala bez posljedica unutar same kompanije. Microsoft je lani otpustio dvoje zaposlenika zbog organiziranja neodobrenog skupa u znak sjećanja na ubijene Palestince. U veljači je izbačeno još pet zaposlenika s internog sastanka jer su protestirali protiv izraelskih ugovora. Posebno je odjeknula akcija inženjerke Ibtihal Aboussad, koja je tijekom proslave 50. godišnjice tvrtke prekinula govor šefa AI odjela riječima: 'Sram vas bilo. Ratni ste profiteri. Imate krv na rukama.'
Aboussad je kasnije poslala e-mail na adrese stotina tisuća zaposlenika u kojem je izravno optužila Microsoft za omogućavanje 'veće smrtonosnosti i razaranja' u Gazi. Pozvala je kolege da potpišu peticiju No Azure for Apartheid, istaknuvši: 'Nećemo pisati kod koji ubija.'
Microsoft brani svoju poziciju
Uoči velike konferencije u Seattleu gdje će se održati prosvjed istog pokreta, Microsoft je ponovno pokušao opravdati svoju poziciju navodeći kako njegovi ugovori zahtijevaju 'odgovorno korištenje AI tehnologije' i izričito zabranjuju upotrebu koja nanosi štetu pojedincima ili organizacijama. Međutim, takva izjava malo znači u kontekstu brojnih optužbi za ratne zločine i kršenje međunarodnog prava koje se iznose protiv Izraela.
U izvješću UN-ovih stručnjaka navodi se da je Izrael 'otvoreno prkosio međunarodnom pravu', ciljano napadajući bolnice, zdravstvene radnike, novinare, humanitarce, pa čak i infrastrukturu za opskrbu hranom. Prema definiciji iz Ženevske konvencije, genocid podrazumijeva djela počinjena s namjerom uništenja određene skupine ljudi, djelomično ili u cijelosti. Broj žrtava u Gazi premašio je 50.000, a barem 1.200 obitelji je potpuno izbrisano, prema analizi Reutersa. Južnoafrička Republika već je podnijela tužbu za genocid protiv Izraela pri Međunarodnom sudu pravde.
Unatoč Microsoftovim tvrdnjama, činjenica ostaje: tehnologije koje razvijaju i prodaju omogućuju vojsci učinkovitije i smrtonosnije djelovanje. Time nisu samo posredni svjedoci, već i aktivni sudionici u ratu, zaključuje Gizmodo.