TRENDOVI I BUDUĆNOST

Dugovječnost kao novi biznis: Duga i zdrava starost nadohvat je ruke

16.07.2025 u 08:50

Bionic
Reading

Prije sto godina, čovjek je prosječno živio 45 godina. Za sto godina, lako bi mogao doživjeti i 125. Do ove promjene nije došlo samo od sebe: iza nje stoje desetljeća znanstvenih istraživanja, otkrića i inovacija koja su omogućila dublje razumijevanje načina na koji starimo - i mogućnosti uz koje duga i zdrava starost nije tek san, nego ostvariv cilj

Razumjeti kako starimo i kako možemo doživjeti kasnu starost u dobrom fizičkom i mentalnom stanju vječna je težnja. Zahvaljujući novim i nadolazećim tehnologijama, čovječanstvo je napravilo toliki napredak da je dugovječnost od nedohvatljivog ideala postala novi trend. Zaboravite na anti-aging. Uklanjanje znakova starenja pada u drugi plan pred mogućnostima življenja duljeg i zdravijeg života.

Iza svega stoje brojne inovacije: od terapija stanica koje usporavaju starenje, preko potpuno individualizirane zdravstvene njege, do posve novog pristupa ljepoti u kojem puko prikrivanje znakova starosti više nije opcija.

Starenje je moguće usporiti - i to mijenja sve

Ideja da promjene u tijelu uzrokovane protokom godina možemo 'preokrenuti' promijenila je paradigmu shvaćanja zdravlja i ljepote. Inovacije su omogućile da se fokus prebaci s borbe protiv bora na održavanje vitalnosti, mentalne oštrine i funkcionalnosti u starijoj dobi. Danas se stoga sve više govori o 'healthspanu', odnosno razdoblju života provedenom u dobrom zdravlju, a ne samo o 'lifespanu', odnosno ukupnom broju godina.

Medicina životnog stila sve je važnija grana koja svakome omogućuje individualan, holistički pristup zdravlju. U idućim desetljećima, sve dostupnija postaje i usluga pomlađivanja staničnih funkcija. Regenerativna medicina, kao jedno od najperspektivnijih područja u borbi protiv starenja, obnavlja oštećene stanice, tkiva i organe, produžujući život i poboljšavajući njegovu kvalitetu.

Sve ove promjene najavljuju svijet u kojem ćemo za dvadesetak godina ne samo živjeti dulje, već imati stalan uvid u svoje zdravlje i mogućnost da ga poboljšavamo – često i bez napuštanja doma.

Izračunajte svoj tempo starenja - i usporite ga

U posljednjem desetljeću svjedočimo pravoj eksploziji investicija u 'nova' područja: biotehnologiju, digitalne zdravstvene alate, personalizirane terapije i sofisticirane usluge za praćenje zdravlja.

Paralelno s time, digitalni zdravstveni alati postaju svakodnevica: nosivi uređaji, aplikacije pametni satovi i senzori ugrađeni u odjeću ili domove omogućuju kontinuirano praćenje vitalnih funkcija, prepoznavanje rizika i personalizirane preporuke za zdraviji život. Umjetna inteligencija analizira ogromne količine podataka, prepoznaje obrasce i predviđa potencijalne probleme prije nego što se pojave simptomi.

Algoritmi mogu, primjerice, detektirati rane znakove kognitivnog pada, predvidjeti rizik od srčanih bolesti ili depresije, pa čak i izračunati biološku, a ne samo kronološku dob osobe. Ove tehnologije ne samo da produljuju život, već mijenjaju način na koji društvo funkcionira: starija populacija ostaje dulje aktivna, zdravstveni sustavi se rasterećuju prevencijom, a otvaraju se nova tržišta i radna mjesta u području biotehnologije, AI, digitalnog zdravlja i analitike podataka.

Ljepota bez roka trajanja

Jedan od predvodnika u tom segmentu je beauty industrija. Dapače, promjena paradigme u načinu na koji doživljavamo starenje možda se i najviše vidi upravo u trendovima u svijetu ljepote. Neke kompanije odlaze toliko daleko da u svojim marketinškim kampanjama i nazivima proizvoda u potpunosti izbjegavaju korištenje pojma 'anti-age', dok se druge gotovo u cijelosti okreću razvijanjem preparata koji tretiraju kožu kao ključno ogledalo zdravlja.

Dobar primjer novog smjera beauty industrije je L’Oréalovo razvijanje znanstvene platforme Longevity Integrative ScienceTM koja istražuje nevidljive mehanizme starenja kože na staničnoj razini te otkriva uzroke koji stoje iza njezina biološkog starenja.

Za razliku od proteklih desetljeća u kojima je slavljena mladolikost i lice bez ijedne bore, žene se danas potiče na ponosno isticanje svojih znakova starenja. Holivudske zvijezde u tome igraju veliku ulogu: sve je više onih koje su prestale bojiti sijede pramenove, poput najdugovječnije ambasadorice L'Oreala Andie MacDowell (ove godine obilježava 40 godina suradnje), i koje svoje bore rado ističu i na naslovnicama magazina kao što je Vogue (Isabella Rossellini pristala je pozirati za 'modnu Bibliju' pod uvjetom da se njene fotografije ne obrađuju).

Pred nama je era u kojoj se slavi prirodna, zdrava i njegovana koža - i ljepota bez roka trajanja. Brendovi se okreću formiranju kulture u kojoj se na znakove starenja gleda kao na dokaze dobro proživljena života i odraz unutarnje ljepote koja se s godinama transformira i produbljuje.

Očuvanje vitalnih funkcija kože

A ta perspektiva odražava se i na kozmetičkim proizvodima. Ideja dugovječnosti u beauty kontekstu stavlja naglasak na očuvanje vitalnih funkcija kože što je dulje moguće. Cilj nije samo vizualno prikrivanje bora ili gubitka tonusa, već očuvanje mladenačkih svojstava kože kroz dug vremenski period.

Veliku ulogu u tome igra napredna dijagnostika koja omogućuje preciznu procjenu biološke dobi kože i predviđanje njezinih budućih potreba. Na taj način moguće je razviti individualizirane i proaktivne tretmane koji ne čekaju da se problemi pojave, već ih sprječavaju u začetku. Naime, najnoviji iskoraci u biotehnologiji ne donose samo obećanje ljepše kože, već i znanstveno utemeljene inovacije koje ciljaju same uzroke starenja na staničnoj razini, djelujući poput preventivne medicine.

Jedna od najvećih inovacija je razvoj revolucionarne molekule Mitopure, koja obnavlja i reciklira mitohondrije – stanične 'energetske tvornice' čija funkcija opada s godinama. Rezultat je desetljeća istraživanja i produkt suradnje L'Oreal grupe uz podršku strateških partnera poput švicarske biotehnološke tvrtke Timeline. Zbog ulaganja u znanost, istraživanje i razvoj L'Oreal Grupa proglašena za najinovativniju kompaniju u Europi, prema listi magazina Fortune i istraživačke kompanije Statista, koja je predstavljena na sajmu Viva Technology 2025.

Umjesto preparata površinskog djelovanja, u budućnosti očekujte upravo ovakvu kozmetiku koja je orijentirana na temeljne biološke mehanizme starenja – poput oštećenja DNK, oksidativnog stresa i stanične - kako bi se spriječile promjene koje vode do propadanja strukture i funkcije kože, a koža blistala zdravim sjajem koji više nije limitiran samo na rane godine života.

Ovakvi proizvodi širom otvaraju vrata posve novom pristupu ljepoti. Umjesto želje za prikrivanjem znakova starenja, u pozadini svega sada je ideja da ljepota proizlazi iz zdravlja, a sama skincare rutina, umjesto čina prikrivanja 'mana', postaje trenutak iskazivanja ljubavi prema sebi - i slavljenja svojih godina.

Prilog je nastao u produkciji Tnative tima tportala u skladu s najvišim profesionalnim standardima te u suradnji s L'Orealom.