NENADAHNUTA PERJANICA

Isprobali smo mobitel Sony Xperia XZ

24.10.2016 u 10:41

Bionic
Reading

Xperia XZ ima sve što vrhunski uređaj nužno treba imati, ali ne i više od toga. Je li to dovoljno kako bi se održala pri vrhu?

Priznat ću vam: Sonyjevi pametni telefoni prirasli su mi srcu. Dizajn Omnibalance mi je među najboljima u svijetu Androida, sviđala mi se odluka da se u manjim izdanjima uređaja ponudi praktično iste specifikacije kao i u velikima. Njihovi smartfoni koje sam imao prilike recenzirati (poput Xperije Z1 Compact) imali su duha i šarma. I u pravilu su odlično izgledali.

No s vremenom kao da je Sony počeo gubiti dah, pritisnut sve nesmiljenijom konkurencijom. Bilo je to vidljivo još prije dvije godine, s modelom Z3. Sada, na žalost, postaje bolno očito.

Naime, najveća promjena koju donosi Xperia XZ odnosi se upravo na ime. S pojavom nove serije X serija Z je umirovljena, ali Sony je nastavio s politikom minijaturnih koraka naprijed u odnosu na prethodna izdanja. Rezultat je pametni telefon koji ima sve što bi kao top model trebao imati, ali ne i više od toga.

Je li to dovoljno? Prije koju godinu možda bi i bilo. Uz gužvu u šesnaestercu kakva je sad na tržištu Androida, teško. Možda će se ušićariti nešto na račun zlosretnog Samsungovog Notea 7, ali to nije temelj za zdravo poslovanje, niti može biti.


Razočaranje me dočekalo čim sam raspakirao Xperiju XZ i uzeo ju u ruke. Prepoznatljiv ciglasti oblik i dalje je prisutan, ali umjesto staklene pozadine sada je tu legura koju u Sonyju nazivaju alkaleido i koja se naizgled i na dodir ne razlikuje bitno od plastičnog obruba.

Elegancija, pa i tračak monumentalnosti koji su krasili prethodne Xperije u modelu XZ nisu prisutni. I dalje je to pomno sastavljen mobitel čijoj se kvaliteti izrade nema što prigovoriti, no djeluje vrlo prozaično, gotovo dosadno, a pritom nije manje sklon prikupljanju masnih otisaka nego što je to bio slučaj s njegovim prethodnicima. Staklo je bilo bolje rješenje, čak i uz povećan rizik od loma pri padu.

XZ je simetričan, s blago zaobljenim rubovima i zaslonom, što mu daje mekši izgled i doprinosi lakšem korištenju, kao i ugodnijem osjećaju pri dugotrajnijem držanju unatoč tome što nije među najtanjim uređajima (8,1 milimetar). Ipak, ukupno gledano, dizajn je korak nazad u odnosu na prijašnje modele.

Tim više ima li se u vidu to da raspored tipki nije ergonomski najsretnije riješen. U ovalnu tipku za uključivanje i isključivanje, smještenu po sredini desnog brida, ugrađen je čitač otiska prsta.

Prilično je dobar, o čemu ću nešto više kasnije, ali je pozicioniran tako da će ljevacima biti krajnje nespretno koristiti ga redovno, a i nama dešnjacima je nezgrapan kad trebamo, primjerice, samo nešto na brzinu pogledati a da mobitel ne dižemo sa stola.

Zbog čitača otiska prsta tipka za volumen zvuka pomaknuta je u donju trećinu desnog brida, gdje ju je teško dohvatiti i nije lako njome upravljati. Još niže je i dedicirana tipka za fotoaparat, na dobrom mjestu ako snimate vodoravno, ne baš ako se odlučite na uspravno snimanje.

U tom segmentu Xperia XZ nije ergonomski idealno riješena. Bilo bi bolje da su čitač smjestili sprijeda ili straga, pa ostavili prijašnji raspored tipki.


Na lijevom bridu je ladica za karticu SIM i mikro SD (kapaciteta do 256 GB). Na gornjem je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, zgodno postavljen tako da minimalizira pritisak na kabel dok mobitel nosite u džepu. Na donjem, u sredini, nalazi se utor za punjenje/prijenos podataka USB-C.

Sprijeda ćete naći stereo zvučnike (po jedan pri vrhu i dnu), kameru, bljeskalicu i mikrofon, dok su straga također kamera i bljeskalica, autofokus i senzori za kameru.

Xperia XZ je otporna na vodu i prašinu (IP65/68), što znači da bi trebala izdržati uranjanje u vodu do dubine od 1,5 metara na 30 minuta bez posljedica. U praksi, to znači da će preživjeti jak pljusak, pad u punu kadu ili WC školjku, ali treba izbjegavati zalijevanje morskom vodom i tekućinama koje sadrže po elektroniku potencijalno štetne tvari.

Zaslon LCD IPS, dijagonale 5,2 inča (13,2 centimetra), rezolucije 1.920 puta 1.080 piksela (424 ppi), blago je zakrivljen i pomalo podsjeća na uspješnije izdanke već spomenute Samsungove serije Note.

Živopisan je, jasan, primjereno naglašenih boja, jako dobrog kontrasta i vidljivosti pod raznim kutovima. S užitkom sam na njemu gledao videozapise i igrao igre.

Zanimljiv je i po tome što možete sami namjestiti balans bijele. No nudi samo puni HD, što je prilično neobično ne samo za uređaj u toj cjenovnoj kategoriji, već i zato što može snimati video u 4K rezoluciji.

Četverojezgreni procesor Snapdragon 820 podržan je s tek tri GB RAM-a (također substandardno u odnosu na konkurenciju) i grafičkim procesorom Adreno 530. Ne mogu reći da se manja količina RAM-a odrazila na izvedbu. Naprotiv.

Tijekom jednotjednog testiranja XZ se pokazao kao vrlo stabilan i pouzdan smartfon te je s lakoćom obavio sve što se tražilo od njega, a da se pritom nije ozbiljno zagrijavao. Posebno dobar je bio s prikazom videa i igrama svih stupnjeva zahtjevnosti, ne trošeći pritom neumjereno  bateriju.

Dolazi s 32 GB memorije, što smatram premalim kapacitetom za mobitel ove klase. Istina, moguće ju je proširiti do velikih 256 GB, ali za uređaj koji je u priličnoj mjeri nakrcan kojekakvim softverom (samo Android pojede 10 GB) i bloatwareom bilo bi pristojno kad bi početna razina bila bar 64 GB.

Čitač je otisak prsta unio brzo i prepoznavao ga bez problema, reagirajući na dodir gotovo u istom trenu. Zgodan je za brzo otvaranje dok ga držite u ruci, ali ne i dok je odložen sa strane.

Kako nas je Sony već naviknuo, stražnja kamera opremljena je senzorom Exmor RS s 23 megapiksela i otvorom blende od f/2.0, kojima su u ovom izdanju dodani brz i precizan laserski autofokus i softverska stabilizacija slike. Osim automatskih postavki, na raspolaganju i ručni način rada.

Dobit ćete solidne fotografije ujednačene kvalitete i pomalo ispranih boja bez obzira na uvjete u kojima ih snimate, s time da očekujte pokoju mutnjikavu u uvjetima slabijeg osvjetljenja Prednja kamera (13 MP, također f/2.0) dala je iznenađujuće dobre fotografije s visokom razinom pojedinosti i svijetlih boja. Moguće ju je aktivirati mahanjem ruke.

Stereo zvučnici su... Pa, OK za kućno gledanje. Nisu baš glasni, a i malo distorziraju kad ih se približi maksimumu.

Baterija je, na žalost, nezamjenjiva i istog kapaciteta kao i na modelu Z5: 2.900 mAh. Izdržala bi po cijeli dan prije no što bi dosegla prvu razinu na kojoj bi me upozorila da je vrijeme da potražim punjač (na 30 posto).

Nisam ni u jednom trenutku morao posegnuti ni za jednim od dva štedljiva načina rada (jedan će isključiti pozadinski promet podataka, poboljšanje slika, vibracije i GPS kad je zaslon isključen, drugi sve osim telefona i osnovnih aplikacija poput kontakata, poruka i kamere),  što je dobro jer su punjači koji podržavaju USB-C još uvijek razmjerno rijetka pojava, pa se lako može dogoditi da vam zatreba neka od Stamina.

Punjenje je išlo neočekivano sporo (oko dva i pol sata) s obzirom na podršku za tehnologiju brzog punjenja. No kako stjecajem okolnosti nisam dobio originalni adapter, ostavit ću otvorenom mogućnost da je u pitanju bio nedostatak odgovarajućeg hardvera.

Inače, XZ prati način na koji koristite i punite mobitel te temeljem toga prilagođava punjenje okolnostima u kojima se odvija.

Softver je još jedan aspekt kojim nisam bio zadovoljan. Uređaj koji je došao na testiranje imao je Android 6.0.1. (s mogućnom nadogradnjom na Nougat 7, ako je vjerovati najavama) i bio je apsolutno prekrcan predinstaliranim aplikacijama.

Problem nije samo estetske prirode - iako se trebalo snaći u toj šumi ikona - već i praktične. Njegove razmjere shvatite kad nakon nekog vremena otkrijete koliko toga trebate ažurirati.

Nemali broj ih je vezan za kreiranje i konzumiranje multimedijalnog sadržaja, što je razumljivo s obzirom na to da se Sony u priličnoj mjeri bavi time. Ali što je previše - previše je. Trebali bi nam prepustiti da sami odlučujemo što ćemo preuzimati i koristiti.

Među korisnim značajkama su, primjerice, mogućnost slaganja aplikacija po datumu, korištenju, abecedno, kao i da ih potrpate po mapama, Smart Cleaner (pomaže pri čišćenju starih datoteka i optimizaciji često korištenih aplikacija) i Xperia Tips (korak po korak upute za početnike).

Xperia XZ će Sonyju osigurati boravak pri vrhu ljestvice najboljih, ali nisam uvjeren da ima dovoljno aduta za privlačenje većeg broja novih korisnika.


Sony Xperia XZ - specifikacije

Dimenzije: 146 puta 72 puta 8,1 milimetar

Težina: 161 gram

Zaslon: 5,2 inča (13,2 cm), FHD IPS, Triluminos

Procesori: četverojezgreni Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (2 puta 2,15 GHz Kryo i 2 puta 1,6 GHz Kryo); Adreno 530

RAM: 3 GB (LPDDR4)

Memorija za pohranu: 32 GB (proširivo do 256 GB, mikro SD)

Kamere:

stražnja: 23 MP, F2.0, 24 mm, 1/2.3″ senzor, 5-osna softverska stabilizacija, PDAF, video 4K@30 fps; FHD@60 FPS

prednja: 13 MP F2.0, 22 mm, 1/3″ senzor

Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot, Bluetooth v4.2, A2DP, aptX, LE

Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 2.900 mAh, Quick Charge 3.0

OS:
Android 6 Marshmallow

Senzori: čitač otiska prstiju, žiroskop, kompas, senzor za boje, senzor blizine i svjetline, akcelerometar

Ostalo: IP 65/68, otporan na vodu do 1,5 metara na 30 minuta

Ustupio: Sony Hrvatska

Cijena: 5.500 kuna (prednarudžba)