Rizik od sabotaža na podmorskim kabelima koji prenose gotovo sav međunarodni internetski promet sve je veći, upozorava američka tvrtka za kibernetičku sigurnost Recorded Future, nakon niza incidenata u Baltičkom moru i oko Tajvana. Ti kabeli omogućuju 99 posto svjetskog interkontinentalnog podatkovnog prometa, a samo u proteklih 18 mjeseci zabilježeno je više slučajeva oštećenja za koje se sumnja da su potaknuti državnim akterima, ponajprije Rusijom i Kinom
Analiza Recorded Futurea navodi devet incidenata u Baltičkom moru i zapadnom Pacifiku 2024. i ove godine, a oni ukazuju na moguće povećanje aktivnosti usmjerenih na globalnu internetsku infrastrukturu. 'Operacije koje se pripisuju Rusiji u sjevernom Atlantiku i Baltičkom moru te Kini u zapadnom Pacifiku vjerojatno će se intenzivirati kako rastu geopolitičke napetosti', stoji u izvješću.
Među zabilježenim incidentima izdvaja se nekoliko njih, piše Guardian. U studenom 2024. oštećena su dva podmorska kabela između Litve i Švedske. Istraga je pokazala da ih je kinesko plovilo svojim sidrom zahvatilo i prekinulo. U prosincu iste godine zaplijenjen je brod koji je prevozio rusku naftu nakon što je izazvao prekid kabela između Finske i Estonije.
U veljači 2025. kineski teretni brod oštetio je kabele između Tajvana i njegova otočja Penghu, izvodeći cik-cak manevre iznad trase kojom su išli. Mjesec ranije još jedan kineski brod bio je glavni osumnjičenik za oštećenje kabela koji povezuje Tajvan i Sjedinjene Američke Države.
Njihovo uništavanje postalo je atraktivna metoda jer se šteta može prikazati kao obična nesreća ili je mogu izvesti brodovi bez izravnih veza sa sponzorom napada.
'Kako bi napad na više kabela izazvao dugotrajne prekide komunikacije, morao bi se izvesti u dubokim vodama i gotovo bi sigurno uključivao državne aktere zbog složenosti pristupa tim lokacijama', stoji u izvješću Recorded Futurea. Takva operacija vjerojatno bi se odvijala uoči izbijanja otvorenog sukoba.
Gdje su štete bile najveće?
Unatoč zabrinjavajućim događajima u Baltičkom moru i oko Tajvana, tri incidenta s najvećim posljedicama dogodila su se drugdje.
U Crvenom moru u veljači 2024. projektil hutista pogodio je brod, a njegov sidreni lanac oštetio je kabele. Potom je na zapadnoj obali Afrike u ožujku 2024. podvodno klizište izazvalo prekid veza. Zatim se to dogodilo uz obalu juga Afrike u svibnju 2024. zbog incidenta sa sidrom. Sve je to uzrokovalo višednevne prekide usluga u regijama koje nemaju dovoljno alternativnih kabela ni stručnjaka za popravke.
Nasuprot tome, prekidi u Baltičkom moru u studenom 2024. imali su minimalan utjecaj zahvaljujući otpornijoj europskoj infrastrukturi. No izvješće upozorava da su Malta, Irska i Cipar ranjiviji zbog svoje ovisnosti o podmorskim kabelima za međunarodnu komunikaciju.
Britanska vlada je u nedavnoj strateškoj obrambenoj reviziji upozorila na prijetnju te vrste i preporučila da Kraljevska mornarica preuzme ključnu ulogu u zaštiti kabela, cjevovoda i pomorskog prometa, o kojem ovise nacionalna sigurnost i gospodarstvo.
Stručnjaci pozivaju na bolji nadzor kabela, ulaganje u sigurnosne mjere i provedbu stres-testova kako bi se spriječilo to da jedan incident uzrokuje višestruke prekide i 'prolongirane probleme s povezivošću'.