Tehnološka utrka

Google i Musk tvrde da dolazi energetski kolaps. Pretjeruju li?

21.05.2025 u 20:53

Bionic
Reading

Tehnološka utrka mogla bi se uskoro sudariti s realnošću – nedostatkom struje. Elon Musk upozorava da bi već sredinom iduće godine moglo doći do ozbiljnih problema s opskrbom električnom energijom zbog rastuće potrebe velikih podatkovnih centara koji pogone umjetnu inteligenciju

U intervjuu za CNBC, Elon Musk je otkrio da njegov startup za umjetnu inteligenciju, xAI, gradi podatkovni centar u blizini Memphisa, u saveznoj državi Tennessee, kapaciteta jednog gigavata. Riječ je o količini električne energije koja odgovara prosječnoj nuklearnoj elektrani u SAD-u, prema podacima američkog Ministarstva energetike. Završetak radova očekuje se za šest do devet mjeseci.

Tri ograničenja razvoja umjetne inteligencije

Musk je pojasnio da se AI trenutačno suočava s tri ključna ograničenja: nedostatkom čipova, transformatora i električne energije. Naglasio je kako se transformatori koriste za snižavanje visokog napona proizvedenog u elektranama, kako bi ga bilo moguće koristiti za pogon računalnih sustava.

'Kad riješimo nestašicu transformatora, suočit ćemo se s temeljnom nestašicom električne energije', upozorio je Musk. 'Mislim da će ljudi početi osjećati probleme s proizvodnjom električne energije možda već sredinom iduće godine, a najkasnije krajem godine.'

Google dijeli iste strahove

Slična upozorenja dolaze i iz Googlea. Caroline Golin, globalna direktorica razvoja energetskih tržišta u Alphabetovoj tehnološkoj diviziji, izjavila je da Sjedinjene Američke Države ulaze u krizu energetskog kapaciteta, osobito u kontekstu sve veće potražnje za podatkovnim centrima.

Na konferenciji u veljači, Golin je otkrila da je Google zbog toga počeo ozbiljno razmatrati korištenje nuklearne energije, budući da obnovljivi izvori, poput vjetra i sunca, nisu uvijek pouzdani jer ovise o vremenskim uvjetima.

'Suočili smo se s vrlo surovom stvarnošću – nismo imali dovoljno kapaciteta u sustavu da kratkoročno, a možda i dugoročno, napajamo naše podatkovne centre', rekla je Golin.

Kina kao primjer, SAD stagnira

Musk tvrdi da Kina znatno brže reagira na rastuće energetske potrebe. 'Rast proizvodnje energije u Kini izgleda kao raketa koja ide u orbitu, dok je proizvodnja energije u SAD-u ravna crta', slikovito je opisao razliku između dviju država.

Dok SAD raspravlja o prijelazu na čistu energiju i modernizaciji mreže, Kina gradi nove energetske objekte, uključujući i konvencionalne izvore poput ugljena, kako bi zadovoljila eksplozivnu potražnju svojih tehnoloških sektora.

Rast potražnje za podatkovnim centrima ne usporava

Unatoč sve prisutnijim upozorenjima, čini se da potražnja za podatkovnim centrima ne jenjava. Kompanija Dominion Energy, koja opskrbljuje najveće tržište podatkovnih centara u svijetu (sjeverna Virginija), izjavila je kako zasad ne vidi znakove usporavanja, unatoč gospodarskoj nesigurnosti i strahovima od recesije.

S druge strane, Constellation Energy, najveći američki operater nuklearnih elektrana, upozorava da bi neka predviđanja mogla biti pretjerana. 'Moram vam reći – mislim da se potrošnja precjenjuje. Trebamo povući ručnu', rekao je izvršni direktor Joe Dominguez.