Mark Zuckerberg i vrh Mete postigli su nagodbu s dioničarima koji su ih tužili zbog upravljanja višekratnim povredama privatnosti korisnika Facebooka, uključujući skandal Cambridge Analytica. Tužitelji su od 11 članova uprave tražili da tvrtki nadoknade više od osam milijardi dolara kazni i sudskih troškova, no dogovor je postignut netom prije nego što je suđenje u Delawareu trebalo ući u drugi dan
Točan iznos nagodbe zasad nije poznat, ali dogovor je postignut u četvrtak, uoči drugog dana suđenja na sudu u Delawareu. Meta je odbila komentirati detalje nagodbe. Njome su Zuckerberg i ostali optuženi izbjegli svjedočenje pod prisegom, čime je, kako upozoravaju pravni stručnjaci, onemogućeno da javnost sazna kako su u njoj donošene odluke koje su dovele do kršenja privatnosti milijuna korisnika.
Tužba dioničara uslijedila je nakon otkrića iz 2018. godine da je Cambridge Analytica, sada već ugašena politička konzultantska tvrtka, pristupila podacima milijuna korisnika Facebooka bez njihova pristanka. Ta se tvrtka koristila podacima za potrebe kampanje Donalda Trumpa za američke izbore 2016. godine.
Dioničari su tvrdili da je Zuckerbergova pasivnost omogućila takvo curenje podataka, a optužbe su proširili i na druge direktore, među kojima su: Jeffrey Zients, bivši član uprave Mete i šef kabineta bivšeg američkog predsjednika Joea Bidena, Peter Thiel, suosnivač Palantira, Reed Hastings, osnivač Netflixa, te Sheryl Sandberg, bivša operativna direktorica Mete, piše BBC.
Nagodbom su Zuckerberg i ostali optuženici izbjegli svjedočenje pod prisegom, a ono je moglo razotkriti detalje o internom donošenju odluka u Meti i potencijalnim nezakonitim praksama. 'Jedno od ključnih pitanja suđenja bilo bi otkrivanje kako je Facebook odobravao i provodio sporne odluke. Sada, zbog nagodbe, takva saznanja ostaju izvan dosega javnosti', rekla je Ann Lipton, profesorica prava sa Sveučilišta Colorado.
Taj dogovor zatvara još jedno bolno poglavlje za Metu i Zuckerberga, ali i ostavlja otvorena pitanja o odgovornosti tehnoloških divova za zaštitu privatnosti korisnika. 'Društveno je vrijedno da javnost sazna što je pošlo po zlu i zašto su ovakve zlouporabe bile moguće. Ova nagodba znači da takva istina vjerojatno nikada neće izaći na vidjelo', upozorila je Lipton.
Iako Meta nije bila formalno tužena u ovom slučaju, tvrtka navodi da je od 2019. uložila milijarde dolara u zaštitu privatnosti korisnika.
Sutkinja Kathaleen McCormick, pred kojom se vodio slučaj, poznata je široj javnosti po odluci iz prošle godine kojom je blokirala 56 milijardi dolara vrijedan bonus-paket Elona Muska u Tesli, a zbog tog poteza on je kasnije prebacio Teslu iz Delawarea u Teksas.