TEHNO SAVJETI

Baterije u zrakoplovu: Zašto su rizik i što smijete ponijeti? Evo pregleda

25.07.2025 u 10:52

Bionic
Reading

Pravila oko baterija u zrakoplovnom prometu razlikuju se ovisno o kojim je uređajima riječ, ali i o uvjetima koje pojedine države i tvrtke propisuju

Statistike kažu kako prosječan putnik zrakoplovom danas sa sobom nosi najmanje četiri uređaja s litijskom baterijom, poput pametnih telefona i satova, prijenosnih računala i vanjskih baterija.

Ako se pitate koja su pravila i zašto se litij-ionske baterije smatraju rizikom na letovima, evo kratkog pregleda.

Smijete li ponijeti vanjsku bateriju u kabinu zrakoplova?

Načelno, da. Ali, pravila se razlikuju, stoga biste trebali provjeriti ograničenja zrakoplovne tvrtke prije leta.

Primjerice, Croatia Airlines dozvoljava njihov unos. No, ne smijete sa sobom nositi većinu torbi za spise s zaštitom, kutije i vreće za novac te slične stvari koji u sebi sadrže litijske baterije i / ili pirotehničke materijale. Također nisu dozvoljeni samobalansirajući uređaji koji sadrže litijske baterije, poput segwaya.

Prijenosna računala i kamere mogu biti upakirani u predanu prtljagu ako su potpuno isključeni. No, vanjske i rezervne bi trebale ići s vama u kabinu zrakoplova jer mogu uzrokovati kratki spoj, pregrijati se i zapaliti tijekom leta.

Litij-ionske baterije koje prelaze 160 Wh nisu dopuštene, osim ako ih se ne koristi kao pomagala za kretanje. Pametne torbe s powerbankovima ili litij-ionskim baterijama su dopuštene sve dok se baterija može izvaditi prije prijave i nositi u ručnoj prtljazi putnika.

Pojedini prijevoznici tražit će od vas nošenje vanjskih baterija isključivo u ručnoj prtljazi, u originalnom maloprodajnom pakiranju, ili tako što ćete svaku bateriju staviti u zasebnu plastičnu vrećicu, ili tako što ćete zalijepiti izložene utore i konektore.

Smijete li ponijeti vanjsku bateriju u zrakoplov na letu u inozemstvo?

Nekoliko međunarodnih zrakoplovnih kompanija zabranilo je korištenje takvih uređaja u avionu, uključujući Thai Airways, South Korean Airlines, EVA Air, Cathay Pacific, China Airlines, Singapore Airlines i Scoot.

Ako letite s međunarodnim prijevoznikom, trebali biste provjeriti njegova pravila prije leta.

Je li vjerojatnije kako će doći do požara zbog litijske baterije u zrakoplovu?

Ne nužno. Litij-ionske baterije mogu imati 20 različitih komponenti, od kojih su neke tekućine, što ih čini hlapljivijima od drugih, čvrstih dijelova poput elektroda ili kućišta.

Primjena pritiska na litij-ionsku bateriju može dovesti do 'termičkog bijega' - nekontroliranog porasta temperature. Ipak, eksplozije baterije iznimno su rijetke. Naročito u kabinama zrakoplova, gdje je razina tlaka nešto drukčija nego u prostoru za prtljagu.

No, pošto vanjske baterije i drugi slični uređaji nisu tako dobro regulirani kao pametni telefoni ili prijenosna računala, mogu imati baterije niže kvalitete i predstavljati veći rizik. A svako zatvoreno okruženje može biti opasno u slučaju požara. Pogotovo u zrakoplovu, iz kojeg se nije moguće evakuirati dok je u letu.

Požare litijevih baterija teško je ugasiti jer se često litijev metal zapali, zajedno s kućištem i plastikom - visokoenergetskim materijalima koji mogu gorjeti puno dulje i ispuštaju otrovan dim. Ne gasi ih se vodom.

Zašto se litijske baterije zapale?

Baterije sadrže ione litija suspendirane u otopini elektrolita. Ioni teku kroz elektrolit, putujući naprijed-natrag između dvije elektrode dok se baterija puni i prazni. Do požara često dolazi zbog prekomjernog punjenja, što dovodi do pregrijavanja toplinskog bijega. Ako u bateriji ima previše energije, ona može puknuti. Nakon toga se elektrolit u njoj zapali kada je izložen zraku.

Pametni telefoni i drugi sofisticiraniji uređaji imaju sustav zaštite koji polako dodaje struju u bateriju kako bi se spriječilo prekomjerno punjenje. Jeftinije vanjske baterije to možda nemaju. Stoga ih ne ostavljajte na punjenju bez nadzora, niti ih nemojte prekomjerno puniti.

I neka vas sve što smo dosad naveli ne uplaši – općenito govoreći, baterije su vrlo sigurne ako ih koristite na odgovarajući način i u pravim uvjetima, piše Guardian.