nižu se intervencije

Androidaši, pažnja! Facebook mijenja način na koji skuplja informacije o vašim pozivima i porukama

05.04.2018 u 11:54

Bionic
Reading

Krajem prošlog mjeseca Facebook je zadesio skandal vezan uz privatne podatke korisnika, a prije par dana vlasnici su Androida saznali da društvena mreža već godinama nakon njihovog 'odobrenja' koristi pristup kontaktima, SMS-ovima i povijesti poziva

Cambridge Analytica i njihovo sakupljanje podataka milijuna korisnika Facebooka zabrinulo je skoro svakog tko tu društvenu mrežu koristi. Kao što to obično biva, jedan incident bio je dovoljan da otkrije još jedan.

Osinje gnijezdo

Pošto se hrpa ljudi uspaničila nakon što su saznali da se njihovi podaci zlorabe, odlučili su skinuti sve svoje podatke s Facebooka, nakon čega su vlasnici Androida ostali zatečeni - Facebook već godinama bilježi njihove pozive, kontakte i poslane te primljene poruke.

Makar Facebook nema izravni pristup sadržaju spomenutih SMS-ova, on točno prati koliko ih je i kada su poslane. Kako bi ispravili grešku i umanjili opravdani antagonizam milijuna korisnika, predstavnici Facebooka predstavili su novi potez - svojevrsnu preinaku bilježenih poziva i poruka koja će, umjesto da trajno ostane u rukama društvene mreže, podatke briše nakon godine dana.

privatnost na udaru

Facebook nije jedini koji vas prati. Donosimo pet alata za zaštitu

Pogledaj galeriju

Pratit ćemo vas, samo malo manje

Facebook aplikacija će u budućnosti slati samo informacije potrebne za značajku povezivanja prijatelja i poznanika' komentirao je voditelj tehnološkog odjela Facebooka Mike Schroepfer. Ovo je jako dobra vijest, s obzirom da Facebook nikad nije trebao informacije o našim SMS-ovima ili pozivima.

Na žalost vlasnika Androida, ovaj napad na privatnost moguć je samo na njihovom operativnom sustavu. Appleov iPhone je ostao 'pošteđen' zbog ugrađene softverske značajke koja svim vanjskim aplikacijama doslovno brani pristup pozivima i porukama.

Društvena osvještenost

Facebook ove promjene uvodi u sklopu puno opširnije kampanje u kojoj nastoji ograničiti javnu dostupnost korisničkih informacija.

Čini se da skandal sa Cambridge Analyticom i krađom privatnih podataka na najgrublji način pokrenuo razvoj dugo odgađanih nadogradnji inače smiješno lošeg sustava zaštite podataka.