POD PRITISKOM

Aktivisti vandalizirali Appleov dućan u New Yorku, ne sviđa im se vrbovanje s Trumpom

08.07.2025 u 12:06

Bionic
Reading

Izgleda da eko prosvjednici i Trumpova administracija konačno imaju nešto zajedničko - oboje mrze Apple

Apple se ovih dana čini kao tvrtka kojoj nitko nije zadovoljan, čak i prije mlakog prijema redizajna iOS-a. Tvrtka se našla na meti klimatskih aktivista, dok istovremeno trpi kritike Trumpove administracije zbog nastavka poslovanja u Kini.

Prosvjedi ispred trgovine u New Yorku

Prvi udarac stigao je tijekom vikenda, kada su aktivisti pokreta Extinction Rebellion prosvjedovali ispred kultne Apple trgovine na Petoj aveniji u New Yorku. Na stakleni ulaz naslikali su poruke sprejem, uključujući natpis 'Boycott' ispod Appleova loga te poruku 'Tim + Trump = Toxic', referirajući se na direktora Applea Tima Cooka i njegove veze s predsjednikom Donaldom Trumpom.

U priopćenju za javnost, Extinction Rebellion je doveo u pitanje Appleovu iskrenost po pitanju klimatskih ciljeva, budući da je kompanija surađivala s administracijom koja je ukinula klimatske politike, a sada potiče upotrebu termoelektrana na ugljen kako bi podržala energetski zahtjevne sustave umjetne inteligencije.

Kritike iz Trumpova tabora: Zašto još uvijek Kina?

U ponedjeljak ujutro, kritike su stigle i s konzervativne strane. Trumpov savjetnik Peter Navarro izjavio je na CNBC-u da je 'nepojmljivo' da Apple i dalje proizvodi iPhone uređaje u Kini.

'Tim Cook već godinama traži više vremena kako bi preselio proizvodnju iz Kine,' rekao je Navarro. 'S obzirom na današnju tehnologiju, AI i napredne metode proizvodnje, jednostavno ne vjerujem da nije moguće proizvoditi iPhone negdje drugdje - pa čak i ovdje, u SAD-u.'

Domaća proizvodnja? Može - Evo vam iPhone od 3.000 dolara

Ideja da se iPhone proizvodi u SAD-u nije nova, ali se redovito odbacuje zbog procjena koje govore da bi tada uređaj mogao koštati više od 3.000 dolara. Iako Apple pokušava prebaciti proizvodnju u Indiju, to nije zadovoljilo Trumpa, koji je u svibnju rekao:

'Ne želim da gradiš u Indiji. Ako to učiniš, svaki iPhone koji nije proizveden u Americi dobit će 25% carine.'

Ukratko, što god Tim Cook napravio, čini se da uvijek netko ostaje ljutit. Kompanija pokušava balansirati između poslovnih potreba i političkog pritiska, no istovremeno gubi simpatije s obje strane. Dok s jedne strane imamo ekološke aktiviste koji se bune zbog klimatske neodlučnosti, Trumpov tabor pritišće zbog globalne proizvodnje, zaključuje Gizmodo.