UHODANA PRAKSA

Valentino pod sudskom istragom: Torbe izlaze kao na pokretnoj traci, a ovo je njihova prava cijena

20.05.2025 u 17:12

Bionic
Reading

Milanski sud stavio je tvrtku Valentino Bags Lab Srl, proizvođača torbi i putnih dodataka za talijansku modnu kuću Valentino SpA, pod sudsku upravu na godinu dana zbog optužbi da nije nadzirala svoje dobavljače

Valentinovi dobavljači navodno su prepuštali proizvodnju kineskim radionicama u Italiji, koje su optužene za iskorištavanje radnika i kršenje talijanskih zakona o radu. Sud je utvrdio da je Valentino Bags Lab 'krivim propustom' zanemario nadzor nad svojim podizvođačima u potrazi za većom dobiti, ne procjenjujući stvarne proizvodne kapacitete dobavljača niti provjeravajući radne uvjete. Istragu je vodila jedinica karabinjera za zaštitu rada, pod nadzorom javnog tužitelja Paola Storaria.

Radnici spavali u radionicama, bili dostupni 24 sata dnevno

Između ožujka i prosinca 2024. godine, inspektori su obišli sedam kineskih radionica u okolici Milana, uključujući jednu povezanu s ranijim slučajem Diora. Pronađeno je ukupno 67 radnika, od kojih devet nije imalo prijavljene ugovore, a troje su bili bez dokumenata. Prema presudi, radnici su bili prisiljeni spavati u radionicama i biti dostupni za rad 24 sata dnevno, uključujući i praznike. Analizom potrošnje električne energije utvrđeni su neprekidni proizvodni ciklusi, a sigurnosni uređaji na strojevima uklanjani su kako bi se povećala brzina proizvodnje.

Prava vrijednost Valentino torbe

Jedan od dobavljača, Bags Milano Srl, od 2018. godine radi isključivo za Valentino Bags Lab, proizvodeći oko 4.000 torbi mjesečno po cijeni od 35 do 75 eura po komadu. Te se torbe kasnije u trgovinama prodaju po cijeni od 1.900 do 2.200 eura. Vlasnik Bags Milano navodno je dio proizvodnje dalje prepuštao drugim kineskim radionicama. Vlasti sada istražuju vlasnike i primarnog i sekundarnog podizvođača zbog iskorištavanja radnika i nezakonitog zapošljavanja.

Valentino Haute Couture SS25
  • Valentino Haute Couture SS25
  • Valentino Haute Couture SS25
  • Valentino Haute Couture SS25
  • Valentino Haute Couture SS25
  • Valentino Haute Couture SS25
    +10
Valentino Haute Couture SS25 Izvor: Profimedia / Autor: Zeppelin / Avalon / Profimedia

Odlučno zanemarili medijske napise

Sud je naglasio da je Valentino Bags Lab 'nastavio surađivati s dobavljačima koji iskorištavaju radnike i krše sigurnosne standarde', čak i nakon što su slične prakse bile predmet medijske pažnje kod drugih velikih modnih kuća. Ovo je četvrti slučaj od prosinca 2023. u kojem je milansko pravosuđe interveniralo protiv modne tvrtke zbog sličnih prekršaja, nakon što su pod sudsku upravu stavljani Dior (LVMH), Armani i Alviero Martini SpA. U tim je slučajevima nadzor ukinut kada su tvrtke provele korektivne mjere.

Valentino Bags Lab sam po sebi nije predmet kaznene istrage, a sudska uprava može biti ukinuta i prije isteka godine dana ako tvrtka uskladi poslovanje s pravnim standardima, kao što je bio slučaj kod prethodnih kompanija. Valentino je u izjavi najavio suradnju s vlastima radi boljeg razumijevanja razloga za ove mjere te istaknuo da je posljednjih godina pojačao nadzor dobavljača, uključujući revizije trećih strana i raskidanje suradnje s onima koji nisu ispunjavali standarde.

Valentino je većinski u vlasništvu katarskog investicijskog fonda Mayhoola, dok je francuski modni div Kering 2023. godine preuzeo 30% udjela, s opcijom potpunog preuzimanja do 2028. godine.

Narušavaju ugled oznake 'Made in Italy'

Sud u Milanu pozvao je na širu reformu, tražeći od luksuznih brendova da poboljšaju nadzor nad svojim opskrbnim lancem i osiguraju poštivanje zakona o radu. Prema konzultantskoj kući Bain & Company, Italija čini 50–55% svjetske proizvodnje luksuznih proizvoda, a taj sektor se oslanja na mreže malih podizvođača. Unutar takve strukture, dio tvrtki izbjegava regulaciju i perpetuira eksploatatorske radne prakse, što sada ponovno izlazi na vidjelo pod povećalom pravosuđa.

Istrage su otkrile da je iskorištavanje radnika i kršenje radnih prava u talijanskoj modnoj industriji 'raširena i ukorijenjena praksa'. Ovi slučajevi, prema riječima stručnjaka iz industrije, narušavaju ugled oznake 'Made in Italy' i stavljaju dodatni pritisak na luksuzne brendove da uvedu stroži nadzor i transparentnost u svoje proizvodne lance