Prvi pulski buvljak za dječju knjigu, Štrik BOOKtik, poslužit će kao simbolična uvertira u festival. U subotu 10. svibnja na terasi zajednice Talijana održava se bogat književni program s razmjenom knjiga i akcijom prikupljanja slikovnica za Dječji dom 'Ruža Petrović'.
Punoljetno izdanje Monte Librića, jednog od najpoznatijih festivala dječje knjige u regiji, ove će godine, od 12. do 18. svibnja, pretvoriti pulski Circolo u vibrantno središte književne i ulične umjetnosti, a kao uvod u festivalska događanja u subotu 10. svibnja u Puli će se održati i prvi buvljak za dječju knjigu pod nazivom Štrik BOOKtik.
Od 10 do 13 sati na terasi Zajednice Talijana knjige će se moći kupiti, prodati ili darovati, a cijeli će događaj biti obogaćen literarnim programom, pričama i dobrom zabavom. Uz to, bit će organizirana i akcija prikupljanja knjiga za djecu Dječjeg doma 'Ruža Petrović', što znači da će svi posjetitelji moći svojom knjigom obogatiti knjižnicu ove važne pulske ustanove.
Akcija je organizirana u suradnji sa second hand & vintage buvljakom Štrik Butik, a na buvljaku će sudjelovati i Tete i barbe pričalice iz Volonterskog centra Istre, koji će samo za ovu priliku napustiti pulski odjel za pedijatriju i s mališanima u Circolu podijeliti priče koje inače pripovijedaju hospitaliziranoj djeci. Prvi buvljak za dječju knjigu ujedno je i simbolična uvertira u 18. Monte Librić, čija tema 'Lov na slova' istražuje granice književnosti i street arta, spajajući tekst, slike i urbani prostor u jedinstvenu kulturnu priču.
No, Lov na slova nije samo naslov ovogodišnje teme, već i prava umjetnička avantura koja izmiče uobičajenim književnim okvirima. Festivalski plakat, koji je ujedno i simbol ovog kreativnog putovanja, djelo je muralistice Tee Jurišić. Ona je temu festivala doslovno oslikala na zidu napuštene škole na periferiji otoka Krete, a motiv malog ribara koji iz mora knjiga lovi svježe ulovljena slova sada krasi plakat koji potpisuje i dizajner Matko Plovanić.
Slova, priče i slike ove će godine doslovno izlaziti iz okvira knjige, šireći se na zidove, parkove i ulice, u skladu s duhom festivala koji kroz 18 godina odgaja generacije čitatelja.
Stripovi na svakom koraku
Ovogodišnji Librić donosi više od 70 programa, a kao i uvijek, središnji dio festivala su jutarnji Piknici s autorima, gdje će se djeca susretati s najnovijim slikovnicama i knjigama za mlade. Među gostima su spisateljica Olja Savičević Ivančević s knjigom 'Djeca s igrališta Madine Hussiny', posvećenom šestogodišnjoj afganistanskoj djevojčici koja je tragično preminula na hrvatsko-srpskoj granici 2017. godine; strip autor Darko Macan sa svojom 'Borovnicom', integralnim izdanjem jednog od najboljih hrvatskih humorističkih stripova o Borovnici, djevojčici točkaste haljine i zloćkaste ćudi; te Želimir Periš s duhovitom slikovnicom 'Dan kada se ugasio ekran'.
Posebna pažnja posvećena je stripu, koji se već godinama profilira kao jedan od ključnih segmenata festivala. Uz Macana, tu su i Marin Remić, poznat i kao Tužni Marin u Čizmama, te Tihomir Tikulin Tico, autor strip-početnice 'Stripaonica'. Na festival stiže i svjetski poznati britanski ilustrator Rob Biddulph, koji će voditi online radionicu #DrawWithRob, globalno popularni projekt koji je tijekom pandemije ostao internetska senzacija i 2020. oborio Guinnessov rekord za najveći online sat crtanja na svijetu.
Urbani Librić – novi izazovi za male umjetnike
Jedna od najuzbudljivijih ovogodišnjih novosti je 'Urbani Librić', niz poslijepodnevnih kreativnih radionica posvećenih uličnoj umjetnosti. Pod vodstvom poznatih umjetnika, polaznici će učiti o grafitima, muralima, sitotisku i skateboard kulturi. U programu 'Skate & Create' spajat će se street art i skateboarding, a radionicu grafita vodit će pionir hrvatske grafiti scene Krešimir Golubić.
Tu će se oblikovati i oslikavati dotrajale skateboard daske, koje će postajati prava mala umjetnička djela. Istodobno će na terasi Circola biti otvoren mali “skate-park” za polazno učenje skate pokreta. Voditelji radionice su Nino Jurlina s riječke skate scene, likovni umjetnik Marko Zubak i Nikola Racan, jedan od pokretača moćne fažanske skate scene.
Za one sklonije ilustraciji, Dominik Vuković održat će radionicu murala inspiriranu stvaralaštvom Julija Knifera, a Marin Remić će voditi radionicu sitotiska pod nazivom 'Koka na situ', gdje će djeca moći stvarati jedinstvene otiske na majicama koje sama donesu.
Više od priče, ali na talijanskom
Dvojezičnost je od samih početaka važan dio identiteta Monte Librića, a ove će godine, u suradnji sa Zajednicom Talijana Pula, još jednom oživjeti kroz program Più che una storia, u kojem će se pričati i čitati priče na talijanskom jeziku. Među gostima su talijanski autori Christian Galli i Stella Nosella, u Librić teatrinu predstavit će se La Contrada tršćanskog Teatra Stabile s predstavom Le Quattro Stagioni, a projekt Didatti Cabaret Gianluce Passarellija i Filippa Gamberonija iz ovog kazališta u središtu je edukativnog seminara u Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula s temom storytelling kroz sliku. Dio skupa bit će interaktivna predstava Petre B. Blašković Storie in valigia.
Librić će tradicionalno imati i bogat prodajni dio te će u Circolu biti izloženo oko četiri tisuće naslova slikovnica i knjiga za djecu i mlade koji će biti ponuđeni publici po posebno povoljnim cijenama.
Pulska umjetnička scena kao inspiracija
Festivalska tema ne završava s plakatima i radionicama – urbani duh festivala prenijet će se i na zidove samog grada. Postoji čak mogućnost da mural Tee Jurišić postane trajna umjetnička intervencija u pulskoj urbanoj slici, što bi dodatno obogatilo kulturni identitet grada i učvrstilo vezu između festivala i lokalne zajednice.
Uz sve to, Librić ostaje vjeran svojoj osnovnoj misiji, poticanju čitanja i razvijanju ljubavi prema knjigama od najranije dobi. Zato će i ove godine posjetitelji moći otkrivati priče na svakom koraku, od slikovnica do murala, u parkovima, na ulicama i među stranicama omiljenih knjiga.
Više informacija o programu i gostima dostupno je na službenoj stranici festivala montelibric.hr.