Šibenik pod zvijezdama već godinama dokazuje da kulturne manifestacije na Jadranu mogu biti puno više od turističkog ukrasa. Tvrđave sv. Mihovila, Barone i sv. Ivana stvaraju ljetnu scenu koja ne podilazi hitovima, nego gradi povjerenje publike i snažan identitet grada koji slobodno diše kroz glazbu, film i susrete
Ljetne kulturne manifestacije već su godinama neizostavan dio jadranskog ljeta. Od Zadra, gdje se glazbeni festival na Forumu ili koncerti na Kalelargi stapaju s urbanom jezgrom, do Dubrovnika čiji se kazališni i glazbeni programi s povijesnih pozornica već desetljećima sljubljuju s turističkim žamorom, kultura tijekom ljeta nudi nešto više od sunca i mora.
U tom nizu Šibenik se sve hrabrije i jasnije profilira kao grad koji ne pristaje na kompromis lake atrakcije. Umjesto pukog dekora, njegovo ljeto kulture njeguje pažljivo kurirane glazbene večeri, autorski film pod zvijezdama i program koji se gradi polako, iz sezone u sezonu, sve više se oslanjajući na stvarnu, lokalnu zajednicu gledatelja i slušača.
Kad padne mrak nad Šibenikom, a zidine tvrđava Barone i sv. Mihovila obasja tihi sjaj reflektora, grad se pretvara u veliku, otvorenu scenu na kojoj kultura nije samo dopuna turističke razglednice, nego živa i žilava nit koja povezuje one koji stvaraju i one koji traže više od samo dobre zabave.
Ovdje, gdje se jazz virtuoz Julian Lage izmjenjuje s glazbenim tragovima jugoslavenskog funka i futurističkim grooveom Kyoto Jazz Massiva, kultura ne bira žanrove, nego autentičnost. Upravo ta raznolikost, gotovo tvrdoglavo inzistiranje na autorskim pričama i glazbi koja publici ne podilazi, nego je potiče, daje Šibeniku ljeti onu vrstu čarolije zbog koje se na tvrđave dolazi i bez dekice, sjedne na kamen i zaboravi na vrijeme.
Mihovil: koncertna pozornica s pogledom na prošlost i budućnost
Tvrđava sv. Mihovila već je ovog ljeta potvrdila zašto je jedna od najpoželjnijih ljetnih pozornica na Jadranu. Rasprodani koncerti Matije Cveka & The Funkensteinsa (28. lipnja), nažalost u međuvremenu otkazanog Morrisseya (19. srpnja) i Róisín Murphy (7. kolovoza), čiji je koncert dio programa Ljetno Yammatovo fueled by Cockta, pokazuju koliko publika cijeni ambijent u kojem vrhunska produkcija, povijesna scenografija i more na horizontu postaju jedno. No srpanj i kolovoz donose i druge glazbene dragulje.
Već 8. srpnja na Mihovilu nastupa američki gitaristički virtuoz i showman Cory Wong, poznat po zaraznoj fuziji funka, jazza i energičnog popa. Njegovi koncerti su čisti plesni trans, a Šibenik će imati priliku čuti ga u vrhunskoj formi, na otvorenoj pozornici koja pojačava svaki riff i solo do euforije.
Nakon njega slijedi impresivan povratak Ansambla LADO (21. srpnja), koji sa sobom donosi bogatstvo hrvatske tradicijske glazbe i plesova. LADO na Mihovilu podsjeća da tradicija nije prošlost, nego živa priča koja u njihovoj interpretaciji postaje pravi scenski doživljaj.
Ni domaći aduti nisu zanemareni: u programu su Parni Valjak (12. kolovoza), jedan od najomiljenijih rock bendova regije, Josipa Lisac (15. kolovoza), Rundek&Ekipa + PipsChips&Videoclips (14. kolovoza), Goran Bare & Majke (16. kolovoza). No, vrhunac ljeta na Mihovilu mnogi će potražiti 13. kolovoza, kada se Tvrđava pretvara u rasplesani jazz hram: dolazi Kyoto Jazz Massive sa svojom velikom live postavom i posebnom dozom spiritualnog groovea, uz moćnu podršku Echoes Of A New Dawn Orchestra i vokalistice Vanesse Freeman. Jazz će na Mihovilu eksplodirati u futuristički, plesni spektakl.
Barone: filmske noći i jazz ritmovi
Ako Mihovil utjelovljuje snagu velikih koncertnih večeri, Tvrđava Barone čuva duh intimnijeg susreta s filmom i glazbom, onaj trenutak kada se pod ljetnim nebom zaboravlja granica između gledatelja i platna, izvođača i publike. Deset godina Ljetnog kina Barone tek su broj, ali u tih deset godina prikazano je 116 filmova i stvorena zajednica koja zna da dobar film pod zvijezdama nije samo projekcija, nego čitava mala ceremonija, s razgovorima poslije filma i spontanom razmjenom dojmova u bajovitom okruženju.
Ljeto na Baroneu otvoreno je 25. lipnja, premijerom dokumentarca Funk YU redatelja i vinil kolekcionara Franka Dujmića, šarmantnom potragom za jugoslavenskim funkom i davno izgubljenom pločom Ulica Jorgovana. Filmske srijede do rujna nastavljaju donositi ono najbolje s domaćih i međunarodnih festivala: Bezinovićev anarhistički Fiume o morte! (9. srpnja), tunišku filmsku cestu Odakle vjetar dolazi (16. srpnja), pa 23. srpnja gruzijski film Sveta struja, laureata ovogodišnjeg Subversivea, te potresan palestinski film Sretni praznici (30. srpnja), ovjenčan u Veneciji za najbolji scenarij.
Kolovoz donosi i program Pula u gostima, uz najavu šibenskog kritičara Boška Picule, dok se ostatak rasporeda čeka s nestrpljenjem.
Jazz festival na zidinama
Ali Barone nije samo kino; već treću godinu zaredom njegov mali jazz festival donosi svjetske glazbene dragulje u samo srce Dalmacije. Srpanj i kolovoz ovdje zvuče posebno: 6. srpnja trubač Philip Lassiter rasplesat će publiku energičnim funk-jazz grooveom, dok će 13. srpnja američki gitaristički virtuoz Julian Lage sa svojim triom, praćen Jorgeom Roederom i Joeyjem Baronom, predstaviti novi album Speak to Me.
Uz njih stižu i Leb i sol (20. srpnja), legendarna grupa čiji zvuk spaja etno, jazz i rock u koncertnu proslavu pola stoljeća karijere. Večeri na Baroneu često se pretvaraju u duge razgovore nakon koncerta i spontano druženje na zidinama, uz onaj osjećaj da je Šibenik i mali i svjetski u isto vrijeme.
Ivan: kampus kreativnosti i kulturne revitalizacije
Dok Mihovil pulsira koncertnim ritmovima, a Barone zrači filmsko-glazbenom poezijom, Tvrđava sv. Ivana nudi sasvim drugačiju, ali jednako snažnu priču, onu o kulturnoj transformaciji i edukativnom zamahu. Obnovljen kao dio najvećeg EU-investicijskog projekta u Šibeniku (završetak 3. lipnja 2022.), Kampus na Ivanu je edukacijski centar koji služi kao pametna meka za studijske posjete, terenske škole, umjetničke i gastro akademije, konferencije i ljetne STEM kampove.
Unutar drevnih bedema iznikle su modularne dvorane, spavaonice i prezentacijski prostori, u kojima se prožimaju arhitektura fortifikacije i suvremena tehnologija, interaktivne učionice, kuhinje i zajednički atriji. Na Kampusu se grade ne samo nove instalacije nego i odnosi: tu susrećemo mlade inovatore i poduzetnike na Uplift Meetupu, polaznike radnih i likovnih radionica za djecu, studentske projekcije i konferencije posvećene održivosti i kreativnim industrijama.
Kampus na Ivanu je simbol grada koji gradi kulturu ne samo kroz izvođačke večeri, već kroz kontinuitet učenja, suradnje i generiranja ideja, ljetna scena koja traje od jutarnjeg predavanja do večernjih druženja ispod zidina. A baš kad sunce zađe i Kampus utihne, njegove zidine i dalje šapuću priče, o prošlosti Šibenika, o budućnosti koju zajednički gradimo i o tome kako kultura nije samo ono što vidimo, nego i ono što zajedno stvaramo.
Grad koji vjeruje u kulturu
Dok ljeto neumoljivo puni kalendare turističkih odredišta, Šibenik svoj kulturni program ne tretira kao ukras, već kao srce identiteta grada. Tvrđave Mihovil, Barone i Ivan nisu samo povijesne kulise, već živi prostori u kojima se susreću generacije, gdje se sluša jazz i funk, gleda autorski film, uči, raspravlja, improvizira, pleše, uživa i pamti.
U vremenu kad se mnoge ljetne manifestacije zadovoljavaju provjerenim formulama i kratkotrajnim efektima, Šibenik pokazuje kako se povjerenje publike gradi polako, ali čvrsto: pažljivo odabranim programima, otvorenošću prema onima koji stoje na rubu mainstreama i upornošću da se kultura misli dugoročno, a ne sezonski.
I zato se svake večeri, kad se upale svjetla na Mihovilu, kad Barone pretvori platno u poetski prozor u svijet, ili kad se na Ivanu zaustave glasovi u predahu između radionica, dogodi ona najtiša, a najvažnija potvrda: Šibenik i njegova publika vjeruju jedni drugima. I zato se uvijek vraćaju, ljetu koje traje, koje se pamti, i koje svake godine počinje ispočetka, s istim pitanjem: što novo i vrijedno zajedno možemo stvoriti?
Sve informacije o događanjima dostupne su ma žrenim stranicama tvrdjava-kulture.hr.