utjecaj trgovinskog rata

Cijene nafte porasle prema 65 dolara

16.05.2025 u 16:19

Bionic
Reading

Cijene nafte u petak su porasle, krećući se prema drugom uzastopnom tjednu rasta zbog smirivanja trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine, iako je optimizam donekle prigušen očekivanom većom ponudom iz Irana i Organizacije zemalja izvoznica nafte i saveznika (OPEC+)

Na londonskom se tržištu barelom sirove nafte trgovalo po 29 centi višoj cijeni, od 64,82 dolara. Na američkom su tržištu cijene barela sirove nafte porasle za 27 centi, na 61,89 dolara.

Na oba tržišta cijene su prethodnog dana trgovala pale za više od dva posto zbog mogućnosti postizanja iranskog nuklearnog sporazuma, a time i puštanjem većih zaliha na globalno tržište.

„Entuzijazam proizašao iz napretka u odnosima između SAD-a i Kine omogućio je oporavak cijena nafte. No, OPEC+ ubrzava ukidanja svojih dobrovoljnih smanjenja opskrbe, dok nuklearni pregovori između SAD-a i Irana još uvijek traju, onemogućujući iranskim barelima da dođu do Kine”, rekao je voditelj istraživanja Onyx Capital Group Harry Tchiliguirian.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da se SAD približava nuklearnom sporazumu s Iranom, te da Teheran "donekle" pristaje na njegove uvjete. Međutim, izvor upoznat s pregovorima rekao je da još uvijek postoje pitanja koja je potrebno riješiti.

Analitičari ING-a napisali su da bi ukidanje sankcija postizanjem nuklearnog sporazuma omogućilo Iranu povećanu proizvodnju nafte, što bi rezultiralo dodatnom opskrbom od oko 400 tisuće barela dnevno.

Unatoč potencijalnom pritisku na zalihe, na oba tržišta cijene su ovog tjedna do sada porasle za oko 1,5 posto.

Raspoloženje je poraslo kada su se SAD i Kina, dva najveća svjetska potrošača nafte i gospodarstva, dogovorila o 90-dnevnom primirju u trgovinskom ratu, tijekom kojeg će vrlo osjetno sniziti međusobno nametnute carine. Naime, visoke recipročne carine izazvale su strahovanja od oštrog udarca globalnom rastu i potražnji za naftom.

Analitičari tvrtke BMI, podružnice Fitch Solutionsa, međutim navode da „iako 90-dnevno razdoblje hlađenja ostavlja otvorena vrata za dodatni napredak u smanjenju trgovinskih prepreka s obje strane, neizvjesnost oko dugoročne trgovinske politike ograničit će rast cijena”.

Ulagači također prate znakove oko smanjenja kamatnih stopa od strane američkog Feda, što bi moglo potaknuti gospodarstvo i potražnju za naftom.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u četvrtak pojeftinio 2,4 dolara, na 63,52 dolara.