Mnogi gledatelji izravnog prijenosa defilea natjecatelja na otvorenju Pjesme Eurovizije zapitali su se što je Marku Bošnjaku bilo u glavi kad je izjavio da bi otrovni kolač iz svoje pjesme poslužio britanskoj vladi. Po svemu sudeći, hrvatski predstavnik htio je upecati nešto glasova na temi koja okupira aktivističku LGBTQ+ javnost na Otoku u posljednjih mjesec dana - presudi Vrhovnog suda po kojoj pravna definicija žene isključuje transrodne žene
Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva naime sredinom travnja jednoglasno je presudio da se definicija žene u zakonodavstvu o jednakosti odnosi na 'biološku ženu i biološki spol'. Tužbu je 2018. u Škotskoj pokrenula skupina aktivista For Women Scotland (FWS), inzistirajući na tome da transrodnim ženama nije moguće priznati pravno priznanje ženskog spola po standardima GRC-a (Government, Risk Management and Compliance - standard koji se odnosi na upravljanje rizikom i usklađenost). Škotska vlada je, naime, prethodno odbila njihovu predstavku, tvrdeći da je transrodna žena s GRC-om prema Zakonu o jednakosti iz 2010., pravno gledano, žena i da bi joj trebala biti pružena jednaka pravna zaštita kao i drugim ženama.
Udruga FWS u svojoj je tužbi navela kako bi nepovezivanje pravne definicije roda s biološkim spolom imalo posljedice na određene usluge za jedan spol, uključujući svlačionice, hostele i zajednički smještaj. Svih pet sudaca podržalo je njihovu tužbu, ustvrdivši kako se odredbe Zakonu o jednakosti iz 2010. odnose isključivo na pripadnice biološkog ženskog spola.
Međunarodni aktivistički 'otrovni kolač'
Hrvatski predstavnik Marko Bošnjak ove godine na Euroviziju vodi međunarodnu ekipu. Autori 'Poison Cake', dramatične trap pop pjesme koja će Hrvatsku u utorak predstaviti u Baselu, su Britanka Emma Gale, Irac Ben Pyne i Nizozemac Bas Wissink. Bošnjak je u više navrata isticao svoju pripadnost LGBTQ zajednici, javno je objelodanivši u emisiji Nedjeljom u 2, a svoj društveni angažman pokazivao je i u drugim aspektima aktivističkog djelovanja, poput nastupa na koncertu u znak podrške Palestini u zagrebačkoj Močvari.
Starmerov salto mortale
Presuda je izazvala veliku raspravu u Velikoj Britaniji, a u njoj je posebno kontroverzna uloga Laburističke stranke i premijera Keira Starmera. On je u ovom slučaju izveo salto mortale te time razbjesnio brojne trans aktiviste, pa tako, čini se, i Bošnjaka. 2022. je naime, kao vođa oporbe, u razgovoru za The Times Starmer tvrdio nešto drugo. 'Žena je odrasla ženska osoba, a uz to su i transžene žene, i to nije samo moje mišljenje - to je zapravo zakon', rekao je Starmer.
No nakon presude promijenio je ploču. Kako je prenio BBC, glasnogovornik Starmerove vlade je nakon presude Vrhovnog suda rekao kako ona 'jasno daje do znanja da je, kada se gleda Zakon o ravnopravnosti, žena biološka žena'. Na optužbe iz redova konzervativaca da vladi treba Vrhovni sud da im kaže što da misle o tom pitanju, iz Downing Streeta su nanizali Starmerove izjave kojima je negirao da su trans žene - žene. 2023., je za The Sunday Times rekao da '99,9%" žena, naravno, nemaju penis', iste godine za BBC Radio 5 live rekao da je 'žena odrasla ženska osoba', a u travnju 2024. ocijenio da je bivša laburistica Rosie Duffield, bila u pravu kada je rekla 'samo žene imaju cerviks'.
'Britanska vlada oduvijek je podržavala zaštitu istospolnih prostora na temelju biološkog spola. Ova presuda donosi jasnoću i povjerenje ženama i pružateljima usluga poput bolnica, skloništa i sportskih klubova. Prostori za jedan spol zaštićeni su zakonom i Vlada će ih uvijek ih štititi', zaključili su iz Downing Streeta.
Anti-trans aktivisti slave, Amnesty International kritičan
Aktivisti koji se bore protiv rodne ravnopravnosti, dakako, slavili su presudu kao veliku pobjedu. 'Sud je dao pravi odgovor: zaštićena karakteristika spola – muškog i ženskog – odnosi se na stvarnost, a ne na papirologiju', rekli su iz aktivističke skupine Sex Matters.
S druge strane, transrodni aktivisti diljem svijeta upozoravaju da je žestoka javna rasprava o njihovim privatnim životima posljednjih godina umanjila zaštitu marginalizirane i redovito ocrnjivane zajednice. U Velikoj Britaniji, zločini iz mržnje na temelju spolnog identiteta porasli su za 112% u 2023. godini, prema vladinim podacima - iste godine mladu transrodnu djevojku, Briannu Ghey, ubila su dva školarca u parku u središnjoj Engleskoj. U Londonu je nedugo nakon sporne presude održan i veliki prosvjed na kojemu su se predstavi suprotstavile tisuće ljudi.
Amnesty International, koji je u sudskom procesu podržao škotsku vladu, prethodno je pozvao zakonodavce da ažuriraju postojeće zakonodavstvo kako bi transrodne zajednice imale pravo na privatnost, brak, obiteljski život i zdravlje, bez invazivnih birokratskih mjera. Dodali su kako je nevladina organizacija izjavila da bi presuda mogla imati potencijalno zabrinjavajuće posljedice za transrodne osobe, ali važno je naglasiti da je sud jasno stavio do znanja da su transrodne osobe zaštićene Zakonom o jednakosti.