posebno loše stanje u palači pravde

Zaposlenici na sudovima na rubu štrajka: Plaće samo nešto veće od minimalca, loši radni uvjeti i sve više posla

24.10.2022 u 10:05

Bionic
Reading

Zaposleni na sudovima na rubu su štrajka zbog, kako tvrde, sve većeg opsega posla, sve težih uvjeta rada i skandalozno niskih plaća. Velik broj službenika i namještenika zarađuje plaće koje su na samom rubu ili tek mrvicu iznad zakonom propisane minimalne plaće, koja trenutno iznosi 3750 kuna. Čak i službenici s višedesetljetnim iskustvom mjesečno ne uspiju zaraditi više od 5500 kuna, piše u ponedjeljak Jutarnji list

'Naše plaće su jedne od najnižih među svim državnim službenicima, nema veze što smo sucima desna ruka. Kao zapisničarka na sudu imam koeficijent za izračun plaće od 0,92, a rasponi koeficijenata za većinu službenika i namještenika vrlo se malo razlikuju. Sve vam je to dvjesto-tristo kuna više ili manje. Iako plaće variraju, niti jedna ne ide više od 5500 kuna.

I to kad ubrojimo razne dodatke poput one za staž i minuli rad. Nemam što skrivati, s 18 godina staža moja plaća iznosi 4992 kune, a radila sam i na prekršajnom sudu i na kaznenom odjelu koji je izuzetno zahtjevan. Plaća početnika za moje radno mjesto iznosi 4200 kuna. Ajde vi preživite s tom plaćom sada kada divlja inflacija! Nezadovoljstvo je ogromno, neki ljudi već su spremni za štrajk, jer zapravo više nemaju što za izgubiti', kaže za Jutarnji list zapisničarka na sudu.

Situacija je posebno dramatična na našem najvećem sudu - Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, popularnoj Palači pravde. "Uvjeti rada na ovom sudu su katastrofalni, a mi smo jedini sud u EU koji održava rasprave tijekom obnove zgrade, dok nema vanjskih zidova, dok se zaposlenici smrzavaju…

Plaće kako sudaca tako i službenika i namještenika suda nisu dostojne za normalan život nego za preživljavanje, iako imamo ogromnu odgovornost, a stranke nam učestalo prijete. Zbog uvjeta rada i plaća od 4500 kuna zaposlenici razmišljaju o štrajku, a mnogi su već odlučili otići sa suda", stoji u pismu koje nam je poslao jedan od zaposlenika Palače pravde, piše novinar Jutarnjeg lista Marko Špoljar.