Ruska vojska počinila je "zločine protiv čovječnosti" i "ratne zločine" u napadima dronovima na civile u ukrajinskoj regiji Herson, prema istrazi stručnjaka koje je imenovao UN, objavljenom u srijedu
'Ruske oružane snage počinile su zločine protiv čovječnosti, osobito ubojstva i ratne zločine napadajući civile tijekom nekoliko mjeseci napada dronovima usmjerenih na civile na desnoj obali rijeke Dnjepar u regiji Herson', zaključila je istraga koju je provelo Neovisno međunarodno istražno povjerenstvo UN-a o Ukrajini.
Ova komisija stručnjaka, koju je osnovalo Vijeće za ljudska prava UN-a nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022., optužuje ruske snage za 'sustavne' napade na civile.
Nalazi istrage posebno su aktualni. Moskva je proteklih dana izvela svoje najmasovnije zračne napade od početka invazije i lansirala stotine dronova i balističkih raketa na ukrajinska urbana središta, uključujući glavni grad Kijev.
Sustavno i ciljano
Izvješće je usmjereno na regiju Herson na jugu zemlje, gdje su 'ova djela počinjena s primarnim ciljem sijanja terora među civilnim stanovništvom, kršeći međunarodno humanitarno pravo'. Iako je UN dao mandat ovim stručnjacima, oni ne govore u ime organizacije, a takve kategoričke optužbe za zločine su rijetke, u nedostatku nacionalne ili međunarodne sudske odluke.
'Napadi su nastavljeni u vrijeme objave ovog izvješća', napomenuli su stručnjaci. Njihova istraga otkrila je da su od prošlog srpnja ruski vojni operateri dronova s lijeve obale Dnjepra 'sustavno' napadali civile i 'ciljali vozila hitne pomoći'.
Povjerenstvo je istražilo napade na Herson i 16 drugih lokacija tako što su geolocirali videozapise i konzultirali otvorene izvore. Gotovo 150 civila je ubijeno, a stotine su ozlijeđene, navodi se u izvješću, pozivajući se na službene izvore. Rusi su koristili civilne dronove, dostupne u velikim količinama, preusmjerene s njihove funkcije na naoružavanje bombama koje se mogu ispustiti, kao i dronove koji eksplodiraju pri udaru.
Nekoliko ruskih Telegram kanala povezanih s odgovornim vojnim jedinicama, neki s tisućama pretplatnika, emitirali su stotine videozapisa napada na temelju izvornih snimaka dronova', navodi se u izvješću. Prizori 'ne ostavljaju nikakve sumnje u njihovu namjeru da ciljaju civile', što predstavlja 'ratni zločin', dodaje se.
Ponavljanje takvih napada dulje od deset mjeseci, protiv više civilnih ciljeva na ogromnom području, 'pokazuje da su rašireni, sustavni i planirani' te stoga predstavljaju 'zločine protiv čovječnosti'. Samo objavljivanje videa je "ratni zločin povrede osobnog dostojanstva". Prema povjerenstvu, prisiljavanjem tisuća ljudi na bijeg, odgovorni su možda počinili i 'zločin protiv čovječnosti prisilnog preseljenja stanovništva'.
Moskva ne priznaje tročlano povjerenstvo, kojim predsjedava norveški sudac Erik Mose, pa je izostala njihova suradnja s ruskim vlastima. Moskva nije odgovorila ni na jedno pitanje povjerenstva o napadima dronovima.