Turska je u utorak, nakon višednevnih sukoba na jugu Sirije, rekla da će direktno intervenirati kako bi osujetila bilo kakve pokušaje fragmentiranja Sirije te da će spriječiti militante u pokušaju da dobiju autonomiju.
Upozorenje turskog ministra vanjskih poslova Hakana Fidana je, kako se čini, upućeno Izraelu čiji je krajnji cilj, kako tvrdi Ankara, rascjepkati Siriju, te pripadnicima kurdskih Jedinica narodne zaštite (YPG) koju Ankara smatra "terorističkom" organizacijom.
Fidan tvrdi da Izrael želi podijeliti Siriju kako bi je učinili nestabilnom, slabijom i utegom za regiju, dok je za YPG rekao da nastoji iskoristiti kaos u zemlji za svoje interese.
"Dao Bog, spriječit ćemo da se ta politika realizira", rekao je Fidan.
Turska je osudila izraelske udare na Damask prošli tjedan kao pokušaj sabotaže napora Sirije da osigura mir i sigurnost, a sukobe Druza i sunitskih beduina u južnoj pokrajini Suvejdi vidi kao dio izraelske politike regionalne destabilizacije.
Turska, članica NATO-a, podržava novu sirijsku vladu predvođenu bivšim džihadističkim borcem Ahmedom al-Šarom, s ratnim imenom Abu Mohamad al-Jolani kao bivšim zapovjednikom Fronte Nusra, ogranka Al Kaide, i poziva na primirje između Druza i beduina.
Fidani je, aludirajući na YPG, rekao da skupine u Siriji ne bi trebale gledati na stanje kaosa kao taktičku priliku za stvaranje autonomije ili neovisnosti unutar Sirije te da će se, ako se odluče za taj put, suočiti s "velikom strateškom katastrofom".
"To nigdje ne vodi", rekao je Fidan.
Ankara opetovano ističe da YPG, koja predvodi Sirijske demokratske snage (SDF), potpomognute SAD-om, vidi kao "terorističku" organizaciju.
"Upozoravamo vas: niti jedna skupina ne bi smjela djelovati u smjeru podjele Sirije", rekao je Fidan.
Prema njegovim riječima, sporna se pitanja moraju rješavati diplomacijom, "ali ako prijeđete tu granicu i pokrenete napore usmjerene na fragmentaciju i destabilizaciju, smatrat ćemo to direktnom prijetnjom našoj sigurnosti i intervenirat ćemo".
Izrael je obećao da će štititi Druze na jugu Sirije od napada džihadističkih skupina.
Turska se od početka građanskog rata u Siriji započetog u proljeće 2011. svrstala kao protivnica režima Bašara al-Asada i podržavala je protivničku Sirijsku nacionalnu vojsku (SNA), ali je također razvila veze s islamističkom skupinom Hajat Tahrir al-Šam (HTS) koja je u munjevitoj ofenzivi u prosincu 2024. svrgnula Asada.
HTS je osnovan pod drugim imenom Džabat al-Nusra (Fronta Nusra), 2011. kao izravna podružnica Al Kaide. Vođa grupe Islamska država (IS), Abu Bakr al-Bagdadi također je bio uključen u njegovo formiranje. Smatrana je jednom od najučinkovitijih i najsmrtonosnijih skupina protiv predsjednika Asada.
Ankara je od prvog dana rata u Siriji podržavala naoružanu oporbu i odlučno inzistirala na svrgavanju Asada. Pet godina kasnije, 2016., Turska je izvršila vojnu intervenciju na sjeverozapadu Sirije i uspostavila trajnu vojnu nazočnost u sirijskom Idlibu.
Zaur Gasimov, stručnjak na Njemačko-turskom sveučilištu u Istanbulu smatra da se može reći da je "Turska definitivno pobijedila u Siriji", te da je, iako to negira, "imala ključnu ulogu u ofenzivi THS-a".
Ankara će, prema njegovim riječima, "biti intenzivno uključena u obnovu i ostati glavni investitor u ratom razorenoj Siriji".